Wpis z mikrobloga

#szachy

Takie pytanie: na jakim serwisie jest lepiej analizować swoje partie - lichess czy chess.com? Bo na lichess jest stockfish 14 i domyślna głębokość to 22, z kolei na chess.com (przynajmniej u mnie na firefoxie, bo na chrome też podobno 14) jest stockfish 11 i głębokość 20. Myślałem, że to w sumie nie jest jakaś wielka różnica jak na moje partyjki, ale np. ta pozycja https://lichess.org/analysis/rnb1k2r/pp2npp1/7p/1NppP2q/1b3P2/2NQB1P1/PPP4P/2KR1B1R_b_kq_-_1_13 na chess.com jest oceniona jako +2,17 (+2,43 w "przeglądzie partii) natomiast na lichess jak widać jest +5,2 (a +5,4 jak ją przeglądam w swoim opracowaniu). Niby nie jest to jakaś gigantyczna różnica, ale jednak spora. Dodam, że na lichess jak silnik był w trakcie analizy jeszcze, to na głębokości 20 było coś około +4,2, więc nadal lepiej niż na chess.com.

Tak swoją drogą to ruch wcześniej miałem taką pozycję https://lichess.org/analysis/rnb1k2r/pp2npp1/7p/2ppP2q/1b1N1P2/2NQB1P1/PPP4P/2KR1B1R_w_kq_-_0_13 i zagrałem Qb5+, co chess.com pokazuje jako przeoczone zwycięstwo a lichess jako blunder. Jasne, nie był to najmądrzejszy ruch z wielu przyczyn, ale szczerze mówiąc ciężko mi się połapać, dlaczego to aż taki gruby błąd. Nie było to podstawienie tylko chyba po prostu straciłem szansę na zdobycie pionka w tej pozycji, ale czy to aż taki blunder? Sprawdzałem warianty, ale może czegoś potężniejszego nie zauważyłem? Czy to jest aż tak oczywisty błąd, że aż razi w oczy? Wydaje mi się, że w trakcie gry nie byłbym w stanie policzyć aż tylu ruchów do przodu, żeby móc stwierdzić, że ruch hetmanem jest tak bardzo gorszy, a wy?
  • 1
@baalder363: na lichess masz głębokość jaką sobie wyczekasz, wciskasz + i idzie głębiej. Miej tylko na uwadze, że to wszystko w przeglądarce leci czyli na CPU, więc nie jest to optymalne, jak chcesz naprawdę wydajnie analizować to ściągnij pgn i podepnij lokalnie pod stockfisha budowanego pod GPU. Opcja płatna to kupić sobie czeskom albo c24 chmurę, ale to drogie rzeczy, raczej niepotrzebne amatorowi.