Wpis z mikrobloga

@arek-20: Wykopki, jest taka sprawa, że moja znajoma znalazła w sieci ogłoszenie o prace w hotelu jako sprzątaczka - generalnie w ogloszeniu umowa zlecenie z płacą brutto 14zł min 16zł maks, żeby dorobić sobie na wakacje.
Umowila sie dzis z babką na 9 i tak była na miejscu. Babka zagnała ją do sprzatania pokoi, nic nie wspominała nawet o umowie. Dziewczyna przepracowała 8h bez przerw - nie mogła nawet zjesc tylko #!$%@?ła a ta babka obserwowała i też sprzatała generalnie.
Przepracowała 8 godzin do tej 17 na koniec zaprosiła ją na rozmowę i zapytala tylko czy jej sie podobało i spytała czy przyjdzie jeszcze innego dnia. Na temat pieniedzy nic nie gadała. Dziewczyna wstydliwa powiedziała, że tak ale nic nie zapytała na temat umowy czy rozliczenia się.W sumie przepracowała 8 godzin za nic

Gdy ja sie o tym dowiedziałem zadzwoniłem do tej facetki i od razu z grubej rury jej powiedziałem że powinna być podpisana umowa przed pracą i co grozi jesli nie dostanie wynagrodzenia. Że czuje sie poprostu wykorzystana. Wyparła sie na poczatku że nie było w ogloszeniu napisane o umowie o pracę i że stawka to 10zł na co i tak by sie nie zgodziła pracownica xd. Postraszyła że nagrywa całą rozmowę, że ja jej grożę, że to pomówienia.
Na koniec doszlismy do porozumienia i jutro podjadę z dziewczyną w celu rozliczenia się.
Teraz mam pytanie do was jak to załatwić: czy dopilnować podpisania umowy na ten nawet 1 dzień czy jak to inaczej rozegrać, żeby było zgodnie z prawem. Te 10 zł na godzine to też raczej za mało... Macie jakies rozwiazanie?
#umowazlecenie #porady #poradyeksperta #poradyprawne #prawo #umowa #praca
  • 10
@SlepyBazant: Dzięki za odpowiedź, w takim razie tak zrobię:) Generalnie sytuacja wygląda tak, że babka jeszcze przez telefon do mnie marudziła że musiała po niej poprawiać i do tego powiedziała cos w stylu "Dziś ci nie zapłacę bo praktycznie sprzątałas tylko łazienki".
@arek-20:

Jasne, że dopilnować, aby była umowa za co najmniej ten dzień albo rozliczenie od ręki - oczywiście umowa może być zawarta również ustnie. Jeżeli koleżanka ma jakieś rozmowy zapisane a propos tej pracy, szczególnie wskazujące na to kiedy mają się spotkać, to tym lepiej jakby się spinała o to, że nie zapłaci.
@Humbaq: Mamy zapisane wszystko na szczescie, w tym ogłoszenie z portalu. Nagrałem też rozmowę moją z nią telefoniczną gdzie przyznała że nie zapłaciła i nie podpisała umowy bo rzekomo "koleżanka się nie upominała i nie była przygotowana do podpisania umowy" a taka prawda że zapytała ją podczas pracy tylko nie dostała odpowiedzi a wszystkie swoje rzeczy musiała zostawic w schowku przed pracą...
a.....0 - @Humbaq: Mamy zapisane wszystko na szczescie, w tym ogłoszenie z portalu. N...

źródło: comment_16575674267D1bIDhZOk1RNaDoFIuIpz.jpg

Pobierz
@Humbaq: dziś babka napisała do koleżanki że jutro jest w stanie napisac umowę tylko cos kombinuje najpierw kazała jej wysłac dane swoje przez sms żeby niby szybciej spisac umowe a potem a potem napisala sms ze ma przyniesc ze sobą jeszcze swiadectwo z szkoly, cv i inne #!$%@? bo niby ma takie prawo zeby zażądać tego w ciągu 7 dni...
@arek-20: XD
Oczywiście, że nie ma. Umowa została już zawarta per facta concludentia, jej jedynym obowiazkiem jest obecnie zaplata za wykonane zlecenie, nie ma mowy o braku wynagrodzenia za wykonana robote (art. 735 § 1 KC) No zalezy czy kolezanka chce zawrzec umowe na dluzej z ta babka czy po prostu wziac hajs
@Humbaq: Dzis jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy z stawką minimalną 19.70 i rozliczenia się tak jak trzeba zostanie sporzadzone sądowe wezwanie do zapłaty w okreslonym terminie. Babka po prostu wykorzystuje ludzi, na wejsciu każe zostawić wszystkie swoje rzeczy w schowku, ponagla i nie pozwala nawet sobie zrobić chwile przerwy w pracy.