Wpis z mikrobloga

Przy okazji zbliżającego się kryzysu energetycznego, ustaw o zbieraniu chrustu i apelu premiera, aby ludzie ocieplili domy i najedli się przed zimą przypominam: można było takiej sytuacji w 100% uniknąć - gdyby rząd przeznaczył kasę z handlu emisjami co2 na to do czego miała służyć czyli transformację energetyczną i postawienie np. kilku bloków jądrowych, nie mówiąc już o wspieraniu energii odnawialnej, którą to branżę zamiast wspierać zwyczajnie rozwalił.

Kasę postanowiono przewalić w całości na emerytów i bombelki.

Dziękuję za uwagę.

#gielda #energetyka #kryzys #wegiel #ropa #takbylo
  • 73
pisiorku malutki i nieobrzezany, Polska zarobiła ponad 50 mld złotych na handlu emisjami. W ubiegłym roku dochód ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 był jeszcze wyższy i wyniósł blisko 25,3 mld zł (24,2 mld trafiły do budżetu państwa; 988 mln zł na Fundusz Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji).


@bolczan: peowiaczku mój ukochany. Jedna elektrownia atomowa to koszt ponad 100 mld zł a zdecydowana większość tej kwoty poszła na programy związane z transformacją
@Kroledyp: tak tak xD już od lat 80 każdy stawia nam elektrowie jądrową, gdyby PO rządziło to byśmy sobie właśnie zbierali ogóreczki na Marsie, ja wiem że za pisu jest #!$%@? ale nie róbmy z Tuska jakiegoś Jezusa Chrystusa, ich rządy były średnie ale za PISu jest tragicznie, więc gdyby PO i Tusk dalej rządzili to teraz by było po prostu mniej #!$%@?, a nie zajebiście. Mam wrażenie że wykopki nie
@jellyfish432: Fotowoltaika stoi za sprawą działalności oddolnych, to zwykli obywatele wzięli na siebie ciężar inwestycji w dużym zakresie ( choć są ulgi i dofinansowania, to nadal są to koszta). Rozumiem z czego wynika wyhamowanie dofinansowań na fotowoltaikę, jest ograniczona pojemność systemu energetycznego. Z drugiej strony zaś, zarżnięto inwestycje w wiatraki, które też nie są stabilnym źródłem, ale szczyt ich działania jest zazwyczaj inny niż fotowoltaiki ( na przykład działają w nocy
Kasę postanowiono przewalić w całości na emerytów i bombelki.


@mickpl: NIE PRAWDA. Rzad jest zobowiazany CZESC pieniedzy przeznaczyc na zielona energie, a reszte na dowolny cel. Wszystko w literze prawa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mickpl: rozwalił energetykę odnawialną xD z samej fotowoltaiki moc zainstalowana to już 10 GW. Według zeszłorocznych założeń taka moc miała zostać osiagnięta za 20 lat. Aktualnie KSE nie potrzebuje więcej niestabilnych źródeł.

@jellyfish432: fotowoltaika to nie wszystko, to raz, dwa - daje energię ponad miarę, nie ma magazynowania, więc już przyrost mocy na nic się nie zdaje.
gdyby rząd przeznaczył kasę z handlu emisjami co2 na to do czego miała służyć czyli transformację energetyczną i postawienie np. kilku bloków jądrowych


@mickpl: pajacu, będziemy mieli problem z gazem, a nie z prądem. Mało tego nikt tyle nie zrobił, żeby uniezależnić się od Rosji w tej kwestii niż PIS.
@merciless85 nie przetłumaczysz. Teraz na wykopie tylko Po górą. A to, że też było średnie i byli nieudolni, to już nikt nie pamięta. PiS jest #!$%@?, ale nieugięty. A po to były takie miękkie faje, co to za bardzo własnego zdania nie miało.
więcej w temacie działo się za Tuska, elektrownia dawno by już stała


@Kroledyp: srało nie działo, Tusk 6 lat "budował" EJ i lokalizacji nawet nie wybrał. Tusk zapowiedział EJ w 2009 a spółka powstała w 2010 i też, jak obecnie, służyła do przejadania kasy dla zarządu. Akurat w tym przypadku symetryzm jest wskazany: jedni i drudzy gówno zrobili.