Wpis z mikrobloga

Chcę zrobić zadaszenie z miejscem na panele fotowoltaiczne, ale nigdy nie robiłem niczego takiego. Narysowałem projekt - wymiary 3x4m, drewno: kantówka 9x9cm. Dalsza ściana zakotwiczona do domku letniskowego. Góra będzie pokryta cienkimi równoległymi deskami z prześwitem lub tkaniną z możliwością zwinięcia. Na tyle myślałem, żeby zrobić pergolę pod winorośl. Zakotwiczenie w gruncie - montaż punktowy.
Łączenia - wkręty i (zastanawiam się?) płytki metalowe, żeby drewno nie rozwarstwiło się przy nawierceniach. Zrobiłem symulację konstrukcji i wydaje się odpowiednio sztywna przy prostopadłych siłach w głównych kierunkach.
Czy Waszym zdaniem projekt jest OK? Co można poprawić / ulepszyć?

#budujzwykopem #budownictwo #dom #ogrodnictwo #diy
mathmed - Chcę zrobić zadaszenie z miejscem na panele fotowoltaiczne, ale nigdy nie r...

źródło: comment_1657920428MSMVddhT8yqm9Izc4W05am.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@mathmed ja dałbym zastrzały w kierunku domu w skrajnych zewnętrznych podporach plus dodatkowa górna belkę pośrodku, oczywiście z zastrzałami
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MatiPuchacz: Boję się, że sama konstrukcja to jedno, a łączenia to drugie. I to jest trochę trudniej zasymulować poprawnie. Wkręty mają dużą wytrzymałość na ścinanie, ale drewno po prostu się rozwarstwi.
  • Odpowiedz
@mathmed eurokod 5 albo w pracy używamy oprogramowania (chyba tego bo zajmuje się czymś innym) Simpsons strong tie. Możesz też mając siły otworzyć ich katalog i sprawdzić jaki chcesz łącznik, masz tam podane min/max rozstawy, jakie gwoździe/wkręty etc. nawet krótkie wzory do sprawdzania.
  • Odpowiedz