Wpis z mikrobloga

#modelarstwo #kiciochpyta
Zabrałem się za kartonowego Bf109-G2 od Małego Modelarza. Dokupiłem laserowo cięte wręgi, zaraz wyciętę, obrobione itd. Po złożeniu pierwszych elementów kadłuba wsadzam ich wręgi -a tu nic nie pasuje. Wycinam oryginalne drukowane, podklejam, szlifuję -te też nie pasują. W obu przypadkach za wielkie. Części kadłuba są sklejone tak jak być powinny, czyli idelanie aż do brzegu paska łączącego. Tylko że te wręgi wtedy są 2-3mm poza obwodem kadłuba, a to całkiem sporo. Wiele już tych kartonowych modeli nakleiłem, wręgi zawsze tylko lekko trzeba było dopasować, a tu takie o.
Czy ktoś tutaj jeszcze się brał za ten sam model i doświadczył takiego fenomenu?
  • 10
@WLs40_462-62: nie wypowiadam się na temat tego konkretnego modelu z mm bo różnie bywa, ale zwykle bywa tak że w mm coś jest zbyt długie albo na odwrót.

Ale musisz pamiętać że jak kleisz w takich warunkach jak dziś /czyli ciepło i sucho/ to papier się kurczy, im cieńszy tym kurczy się bardziej co dodatkowo może się nakładać na standardowy brak dokładności w mm.
@dasfinaleresultat papier to nie jakiś magiczny materiał żeby od różnicy 10 stopni rozjechał się o 10%. Model został opracowany przez porządnego autora więc powinien być bezproblemowy. Lasery są tej samej wielkości co wręgi w wycinance? Sklejasz z legitnej wycinanki? Segmenty są łączone na jedną czy dwie wręgi?
nie w tych warunkach, jakieś cztery miesiące temu


@WLs40_462-62: to może być przyczyna. Mam yamato od hala gdzie szkielet robiłem w lecie, a oklejałem go na jesień. Bardzo mnie zdziwiło że muszę skracać praktycznie każdy element poszycia a potem się okazało że to bydle pracuje od trzech do czterech milimetrów na długości pomiędzy mokrym a suchym sezonem, więc się zaczęło to poszycie zapadać pomiędzy wręgami.

papier to nie jakiś magiczny materiał
wręgi i wycinanka były wtedy impregnowane jednocześnie


@WLs40_462-62: to możliwe że zwyczajnie mm pokazał swoją klasę. Kleiłem swego czasu hms dreadnought z mm i musiałem skracać burty o ponad 10 mm. Zbyt technicznie podszedłem do tematu skoro wszystko impregnowałeś w tych samych warunkach.
@dasfinaleresultat: dotychczas natknąłem się tylko na dwie relacje z budowy tego samego modelu, w żadnej nie ma nic o wręgach... Te relacje dotyczyły pierwszego nakładu z 2008, ja składam model wydany w 2013 ale jest to jeden i ten sam model z innym cover art'em. Nie wiem, może w międzyczasie coś spierniczyli na arkuszu z wręgami?