Wpis z mikrobloga

@Papieszpolak6996: no trochę to co innego, murzyn to określenie na osoby czarnoskóre a nie jakiś wymysł z dupy, sam nie uważam tego za obraźliwe ale jak ktoś nie chce żeby go tak nazywać to nie mam zamiaru być jakimś obrońcą polszczyzny i kłócić się że to nie powinno go obrażać xD
  • Odpowiedz
@crest: Trzeba być rasistą, żeby uważać słowo murzyn za rasistowskie.
Przeciętny Polak uczy się tego słowa z wiersza dla dzieci, który idze mniej wiecej tak: "Murzynek Bambo w Afryce mieszka ,czarną ma skórę ten nasz KOLEŻKA." Dziecko, które słyszy te słowo po raz pierwszy nie ma żadnych negatywnych skojarzeń z tym słowem, jest to poprostu wyraz określający osobę która ma czarną skórę.

A czy da się obrażać używając tego słowa? Jasne,
  • Odpowiedz
@lilmati: to jak mamy go nazwać? afroamerykanin? afrykańczyk? ciemnoskóry? czarnoskóry? czarny?
jest proste określenie, w Polsce problemu z rasizemem nigdy nie było więc cała sytuacja jest bez sensu
wyobraź sobie absurd sytuacji gdyby osoba ewidentnie ze śląska, mówiąca gwarą śląską mówiła żebyś nie nazywał jej ślązakiem bo to ją obraża
  • Odpowiedz
@crest: no nie wiem, może jak ktoś sobie nie życzy nazywać go murzynem to po prostu uszanować jego wolę? tak samo jak ktoś niechce byś go nazywał sebkiem, tylko sebastianem, bo źle się z tym czuje, to też jeśli jesteś wychowanym, kulturalnym człowiekiem to powinieneś uszanować jego wolę, a nie wymyślać dyrdymały co jest obraźliwe, a co nie według języka polskiego.
  • Odpowiedz
Nie będzie nam lewactwo słownika przestawiało. To ich typowa taktyka wymyślanie jakiś językowych fanaberii a potem odgrywanie ofiary i wyzywanie ciebie od faszystów bo nie chcesz się dostawać do ich wymysłów.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@crest: Murzyni są mniejszością w Polsce, a zatem nie powinni móc sztuczne wpływać na setki lat rozwoju języka. To od większości społeczeństwa zależy jak się ma rozwijać język i jak będą na murzyna mówić i czy będą zmieniać znaczenie słów.
  • Odpowiedz
ja tam zawsze używałem czarny bo murzyn kojarzył mi się negatywnie(sto lat za murzynami i takie tam) i w sumie jak ktoś nie chce być nazywany murzynem to gdzie problem?
  • Odpowiedz
@crest: Ja sam mówię ale bezpośrednio nigdy bym tak się jakoś nie odezwał. Szczególnie jak ta dziewczyna sobie tego nie życzy to z czego robić problem?
  • Odpowiedz