Wpis z mikrobloga

jak ten na drugim przykładzie na załączonym filmiku.


@ktomizajalnazwy: wiesz w ogole z czego wynika taka reakcja psa i ze ona niekoniecznie ma podloze "erotyczne"? Piszesz, jakby fakt, ze pies "rucha" wynikalo ze zlej tresury albo debilizmu wlasciciela.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
zło to kategoryzacja moralna, psy nie są w stanie wartościować


@Halbr: naprawdę? Pytałeś o to jakiegoś? Dobrze wychowane psy nie zabijają, pomimo że mogą. Wytłumaczysz dlaczego?

Bo dla mnie oczywistym jest, że mając kontakt z innymi zwierzętami zauważają, że one też są żywymi istotami jak one same.
  • Odpowiedz
  • 1
naprawdę? Pytałeś o to jakiegoś? Dobrze wychowane psy nie zabijają, pomimo że mogą. Wytłumaczysz dlaczego?

Bo dla mnie oczywistym jest, że mając kontakt z innymi zwierzętami zauważają, że one też są żywymi istotami jak one same.


@srogie_ciasteczko Zlituj się nade mną xd
Nie zabijają, bo albo nie mają potrzeby (nie są głodne, nie czują się zagrożone) albo nie zostały nauczone zabijania dla sportu albo zostały ułożone tak, żeby nie zabijać. W żadnym
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Halbr: ok, próbowałem dyskutować z ignorantem. Wczoraj się urodziłeś i nie widziałeś nigdy poczucia winy u psa, ani żadnych innych emocji. Pewnie jesteś równie cywilizowany co ten wariat od maszyn z mięsa.
  • Odpowiedz
  • 0
ok, próbowałem dyskutować z ignorantem. Wczoraj się urodziłeś i nie widziałeś nigdy poczucia winy u psa, ani żadnych innych emocji. Pewnie jesteś równie cywilizowany co ten wariat od maszyn z mięsa.


@srogie_ciasteczko Ale co emocje mają do rozróżniania dobra od zła? Dobro i zło to kategorie moralne właściwe ludziom, a wywodzące się z kultury. Psy kultury nie mają. Zresztą roczne dziecko też pewnie nie jest w stanie dokonać ocen etycznych, a nie
  • Odpowiedz
  • 0
@scriptkitty Empatia to zdolność to współczucia. Zakłada posiadanie samoświadomości, a następnie wejście na poziom wyżej, czyli zdolność do przeniesienia cudzych odczuć na siebie. Zwierzęta pewnie tego nie potrafią. Większość nawet się w lustrze nie odróżnia, co świadczy że mają problem z pierwszym krokiem do osiągnięcia empatii czyli samoświadomością.

Ale nawet gdyby, to co ma empatia nie jest tym samym co moralność, która jest wytworem kultury.

Mieszacie pojęcia, nie znacie ich znaczeń, tylko
  • Odpowiedz
@Halbr: Po prostu inaczej rozumiem te definicje.

Moralność jak dla mnie wynika z empatii, po prostu stawiamy się na miejscu innej osoby (albo mamy te same doświadczenie z przeszłości) i rozumiemy co ta osoba odczuwa, w wyniku niejako odczuwamy podobne uczucia.

Więc pies (a przynajmniej część z nich) jak widzi, że inne zwierzę cierpi, krzyczy to potrafi sobie wyobrazić, że jest to coś, czego sam by nie chciał.

U ludzi po
  • Odpowiedz
  • 0
Moralność jak dla mnie wynika z empatii, po prostu stawiamy się na miejscu innej osoby (albo mamy te same doświadczenie z przeszłości) i rozumiemy co ta osoba odczuwa, w wyniku niejako odczuwamy podobne uczucia.


@scriptkitty To jest definicja empatii nie moralności.

Moralnosc to zbiór zasad wytworzonych przez kulturę. Tak jak pisałem, mieszasz pojęcia. Zresztą moralnosc nie musi wynikać z empatii. Może też wynikac z opłacalności dla społeczeństwa. Zostawienie chorego noworodka nie jest
  • Odpowiedz