Wpis z mikrobloga

Takie szybkie pytanie odnośnie statusu pre-settled
Do tej pory byłem przekonany że posiadając go będę mógł w każdej chwili wrócić do UK i ewentualnie przedłużyć status (obecnie jestem poza UK ponad 200 dni). Jednak dziś doczytałem, że nie tylko status utracę po 2 latach jeśli nie wrócę (to jest jeszcze ok) to również gdy wrócę i skończy mi się pre-settled status to wywalą mnie z UK bo nie można go przedłużyć a nie będę miał 5 lat rezydencji by otrzymać settled. Powiedźcie mi, czy mam dobre informację, oraz czy można jakoś uniknąć deportacji będąc kimś w moim przypadku?
#uk
  • 14
  • Odpowiedz
@HypnoSq Kryteria, na podstawie których przyznawane są wizy, zostały ujednolicone i jasno zdefiniowane po Brexicie. Sam status pre-settled czy pobyt w UK nie został uwzgledniony w tych kryteriach (ponieważ w sumie dlaczego miałyby zostać uwzględnione).
Jest jeden wyjątek - jeśli skończysz studia w języku angielskim, wtedy nie musisz już udowadniać znajomości tego języka.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@HypnoSq: 180 dni w roku kalendarzowym możesz być poza UK, chyba że uzasadniony przypadek jak np ciąża, lub choroba to rok można być ale trzeba wytłumaczyć w cover letter jak składasz aplikację o settled status.
Tutaj dokładniej wyjaśnione gov.uk
  • Odpowiedz
@yakuzatti: to jest ciekawy case, podobnie jak sytuacja, jak ktos posiada dom w UK, to co moze przebywac 3 mc (czy tam ile viza turystyczna pozwala) i auf wiedersehen?
  • Odpowiedz
@groman43: @Foyth: Trochę słabo bo w przypadku chęci pracy powiedzmy na niskim stanowisku, do tego bez studiów, praktycznie nie masz szans na dostanie tej wizy. Co prawda u mnie jest totalnie odwrotnie bo szukam pracy jako inżynier, ale dla kogoś w innej sytuacji to bida. Ciekawe czy kiedyś jakoś to zluzują. (,)
  • Odpowiedz
tak to właśnie było, jak masa wykopków przyjechała w grudniu 2020 i dostali pre-settled status, i cały tag był zalany postami jak to oszukali brytyjski rząd, bo wystarczyło mieć bilet z Ryanaira i już są rezydentami UK.
Nie, nie jesteście. Nikt nie doczytał zasad, nikt się tym nie interesował.
Sama nazwa "osiedlony" już podpowiada. A nie "zamieszkały w Polsce" z chęcią przyjazdu po 5 latach jak ich PiS #!$%@?.
  • Odpowiedz
Ogólnie jest tak: Jeżeli jest ważny powód nieobecności powyżej 6ciu miesięcy, ale nie więcej niż 12tu, to wciąż można się starać o settled w przyszłości. Jeżeli nieobecność będzie dłuższa niż 12 miesięcy, ale nie dłuższa niż 2 lata, to traci się możliwość settled, ale będzie można zostać w UK do daty ważności pre-settled. Pre-settled przepada bezpowrotnie po 2 latach ciągłej nieobecności. #settledstatus
  • Odpowiedz
@sztas: Dokładnie, trzeba będzie się dowiedzieć gdzieś u doradcy. Bo generalnie mam prawo mieć tu firmę, domy i spędzać pół roku na Karaibach czy innych Malediwach
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@Euthymol no to teraz pluje sobie w brodę że wróciłem, i trosze szkoda że to tak wygląda. Może przyszły premier coś zmieni ( ͡ ͜ʖ ͡)
No cóż, jak mnie już całkiem polska zmęczy to zapre się i zrobię te wizę, chociaż to dodatkowy stres i koszta.
  • Odpowiedz
@HypnoSq: a mnie ludzie pytają po co robić obywatelstwo () róbcie jeśli tylko macie możliwość, bo inaczej jesteście tu uwiązani.
  • Odpowiedz