Wpis z mikrobloga

Czy przetwornice cały czas mają niską autokonsumpcję czy pod obciążeniem więcej pobierają prądu?
Przykładowo Volt 24V 3000W:
Prąd bez obciążenia: 300mA to będzie ok 9W

Ktoś z was może mierzył/porównywał pobór prądu z przetwornicy pod obciążeniem?

Przy tak niskim zużyciu to używany UPS kompletnie nie ma sensu. Bo przez kilka godzin sam rozładuje akumulatory bez dodatkowego obciążenia.

#elektronika #przetwornica #offgrid
  • 11
@TheDarkSideOfTheMoon: myślałem że masz pobór 0,3A po stronie 230V, aż dziwne że ta przetwornica tak mało żre na pusto.

a mnie interesuje ile pobierze wat z akumulatora przy obciążeniu np. 1000W


@TheDarkSideOfTheMoon: to już trzeba by mieć wykres sprawności w zależności od obciążenia.
Zasadniczo taka przetwornica będzie o wiele więcej brała przy podpięciu silnika 1kW a mniej przy grzałce 1kW
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TheDarkSideOfTheMoon: probowalem na akumulatorze kwasowym 12V 110Ah uruchomic rzutnik i lapka przez przerwornik volta 300W/600W i dzialalo wszystko ponad godzine zanim zaczelo pisczec o stanie niskim akumulatora. Rzutnik nie wiem jaka mial moc, na pewno nie LEDowy. Z aku szlo cos wiecej niz 8A (amperomierz mi skale zamykal). Moze Ci to cos powie.
@Cyanobacteria: Za dużo zmiennych, aby wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Potrzebuję konkretnych danych.

Myślałem nad zakupem używki tego UPS-a:
https://allegro.pl/oferta/ups-apc-smart-sua3000i-black-sinus-do-pieca-583-12054638675

Ale słabo wygląda szacowany czas działania. Wg strony przy 270W czas to ~2h Aku fabrycznie ma ponad 800Wh więc wychodzi ~400W na godzinę. Czyli sam UPS pobiera 130W??? Masakrycznie dużo - 10h działania to 1,3kWh na utrzymanie UPS-a.

Przetwornica wydaje się 100x lepszym rozwiązaniem.
@TheDarkSideOfTheMoon: jak chcesz pięknego sinusa prawie jak z generatora z elektrowni, i jeszcze 3000VA - to on w takim APC idzie przez jebitny transformator (serio jebitny, kloc że ciężko to podnieść), który ma tez spore straty w rdzeniu i w drutach. To nic dziwnego że to się grzeje.
A typowa "przetwornica" co ma tylko przetwornicę DC > DC wysokiego napięcia ~300V, a potem z tego 300V na tranzystorach zrobiony mostek H
@hrumque: ale ta przetwornica wg opisu ma czysty sinus... chociaż jakość pewnie trochę gorsza, bo w końcu skądś się w tym APC te 30kg wzięło ;) Ale nawet jeśli pod obciążeniem straty są porównywalne(przydałyby się jakieś pomiary) to na biegu jałowym APC zjada aku w moment. Może się opłaci włączyć na chwilę do sporego obciążenia, ale przy małym czy korzystaniu cyklicznym np. lodówka to ekonomicznie bez sensu - bo jak już