Wpis z mikrobloga

@Sebastjan: a z porównywania mbti do horoskopów to mam bekę. Oczywiście, pewnie nie jest to najbardziej legitny test osobowości, ma wątpliwe podstawy naukowe, ale to jest test, który cokolwiek bada, w przeciwieństwie do horoskopów. Powiem więcej, mi mbti dało ciekawą perspektywę na relacje międzyludzkie i różnice między ludźmi, choć wiem, że nie jest to teoria w 100% kompletna i poprawna pod względem metody naukowej.
@dobry_mirek: xD może i mój test to fikcyjne gówno, które bada nic, ale jak śmiesz porównywać go do innego fikcyjnego gówna, które bada nic - moje gówno jest TESTEM i pokazuje (wymyślone i antynaukowe) różnice między ludźmi!

Ale z porównywania horoskopów do mbti to mam bekę. Oczywiście, pewnie nie są to najbardziej legitne projekcje przyszłości, mają wątpliwe podstawy naukowe, ale są to projekcje, które cokolwiek badają, w przeciwieństwie do mbti. Powiem
@kfiatek_na_parapecie: podwalem odpowiedzi zgodne ze mną. Z takimi testami jest tak, że przed podejściem do niego wiesz co chciałoby ci wyjść i podajesz odpowiedzi zgodne z tym co chcesz żeby wyszło, a później zdziwko że wychodzi. I nie mówię tu o świadomym działaniu tylko totalnie nieświadomym. Jak robiłem pierwszy raz to np byłem smutny w zimę i wyszło mi coś innego a drugi raz było piękne słoneczne lato a ja byłem
@dobry_mirek: MTBI jest bardzo dobrze opracowane biznesowo, bazując na pracy Junga tworzy rozsądnie wyglądające grupy, coś tam bada, ale na bardzo płytkim poziomie, i przypisuje ludzi do tych ogólnych opisów zachowań, co wychodzi całkiem dobrze.

I tutaj zaczynają się problemy, bo ludzie są bardziej złożeni i nie da się na sztywno przypisać komuś aż tyle cech ile tam jest wpisane do danej grupy. Ludzie w to wierzą ponieważ działa tzw efekt
@xhxhx: @kamilm119: nie wiem dlaczego chwalicie Big Five - dla mnie to najbardziej bezużyteczny test do zrobienia, a co gorsze wciskany managerom do oceny potencjału przyszłych liderów... Jak w każdym teście - można go zdać jak się chce i dopasować odpowiedzi, i jak MBTI jest bezwartościowy w takim zastosowaniu.

Osobiście już wolę MBTI - może nie jest super opracowany naukowo i jest powierzchowny, ale w większości przypadków to wszystko czego