Wpis z mikrobloga

@throwaway2137: zajebiste te spółki skarbu państwa np. takie kopalnie Bogdanka czy inne JSW, dopłacamy do nich 30 lat a jak raz potrzeba węgla to go #!$%@? nie ma xDD Okazuje się, że taka sprywatyzowana kopalnia jak nie wypłaca 14, 15, barburek etc. nie zatrudnia pociotków to nagle staje się rentowna, ciekawe co?
  • Odpowiedz
@lagi_mozgu: tak dzis w dobie wojny i swiatowego kryzysu raz na 30 lat cena rekordowo wzrosla. Dlatego niewazne jakie sa koszty trzeba utrzymywac az wegla kompletnie nie zabraknie i wydobywac bo raz na kilka dziesiecioleci moze sie to przydac. Nic ze wydobycie jest coraz mniej oplacalne i mld zlotowke leca na doplaty po tym juz jak pozamykano najmniej rentowne kopalnie. Doplacono zdaje sie 130 mld zlotych by i tak to znacznie
  • Odpowiedz
@lagi_mozgu a i żeby nie było że do jakiegoś z pato-argumentow się nie odniosłem-zobacz sobie gdzie są rafinerie w Niemczech i pomyśl czy dla kilku km mniej opłaca się pchać w transport międzynarodowy
  • Odpowiedz
@throwaway2137: z ciekawostek Balcerowicz nawet w USA na ekonomii jest nauczany i pokazywany jako przykład niesamowitej przemiany ustrojowej. Jeden z najbardziej szanowanych ekonomistów z epoki.

Tylko wiadomo, w kraju dyletanctwa ekonomicznego ciężko docenić specjaliste.
  • Odpowiedz
Doplacono zdaje sie 130 mld zlotych


To są koszty likwidacji kopalń a nie ich utrzymania. Koszty utrzymania podaje raport NIK:

Ich skumulowana strata netto w latach 2007-2015 wyniosła ponad (-)1,1 mld zł


Czylo dopłata do kopalń w ciągu 8 lat wyniosła 1 mld złotych. Tylko w tym roku dzięki własnemu wydobyciu oszczędziliśmy 50 mld złotych.

Jeśli mówimy o wszystkich kosztach, to także podaje NIK:

Łączna wartość wsparcia dla górnictwa w latach 2007-2015
  • Odpowiedz
@kezioezio: czy ty nieironicznie podałeś USA jako wzór służby zdrowia? Służbę zdrowia państwa, gdzie ludzie boją się wezwać karetki, ustawiają się w kolejkach do namiotów z bezpłatną pomocą medyczną - tacy lekarze bez granic ale w USA, nie w Afryce? Kraju gdzie rachunek za leczenie może zrujnować ci życie, a ubezpieczyciel nie chce ubezpieczyć cię od niektórych chorób ze względu na ryzyko genetyczne/zawodowe? Świetny wzór. Polecam książkę Biedni w bogatym kraju.
  • Odpowiedz
@lagi_mozgu: to co podajesz to okres tylko z 2008-2015 w czasie kryzysu i lekkiej koniunktury wegla do 2012 roku gdzie nie wykorzystano krotkiego dobrego okresu i pozostala niska wydajnosc tymczasem koszty wydobycia stale rosna. Prosze tu masz jak wyglada cena wegla na tle USA gdy pensje przestaly wynosic kilka dolarow https://www.iea.org/data-and-statistics/charts/average-steam-coal-prices-for-electricity-generation-1990-2020
Rok temu mimo np ceny byly i tak rekordowe to byly straty https://wysokienapiecie.pl/27457-ogromna-strata-gornictwa-choc-wegiel-mamy-najdrozszy-w-historii/ . W tym roku mamy anomalie kryzosowo-wojenna
  • Odpowiedz
@Jacques-Pierre: Zapomniałeś dodać, że ten twój opis służby zdrowia w USA to dotyczy jakichś rednecków, którzy chcą być mądrzejsi od wszystkich i nawet nie mają ubezpieczenia, a nawet wtedy nie muszą płacić żadnych kilkuset tysięcy $. Co do normalnych ludzi, którzy mają ubezpieczenie - płacisz tylko do przekroczenia out-of-pocket, resztę pokrywa ubezpieczyciel.

Zamożni powinni płacić więcej, żeby skrócić czas czekania, ale tylko dla siebie. To jest najpiękniejsze w amerykańskim systemie -
  • Odpowiedz
@throwaway2137: jak wiadomo, gospodarka PRL oparta na przedsiębiorstwach państwowych działała wyśmienicie, czego najlepszym dowodem jest że obecnie "Niemcy zazdroszczą Polakom dobrobytu". Widziałem nawet o tym materiał w państwowej, na szczęście, telewizji.
  • Odpowiedz
  • 3
@throwaway2137 Balcerowicz wyprowadził ten kraj z gówna. Ty nawet tych czasów nie pamiętasz, ale #!$%@? pisowska propagandę musisz.
Ja z kolei widziałem to, widziałem jak ojciec przynosił 3 wypłaty w miesiącu, pamiętam kartki, pamiętam mega inflację. I nagle zaczęło robić się powoli normalnie.
Nagle sąsiedzi mieli auta, pojawiały się dobrą luksusowe. Więc przestań #!$%@?ć, tylko zapytaj tych co pamiętają, jak było do 89, a jak jest od 95.
  • Odpowiedz
@throwaway2137: osiołku to co poszło pod mlotek było tak zadłużone że i tak los był przesądzony. Im szybciej tym lepsza cena za kompletnie niekonkurencyjne przedsiębiorstwa. Co z tego że stały maszyny za milion jak długi były kilka razy wyższe. Nie balcerowicz tylko koniec fikcji PRL gdzie zadluzano się i utrzymywano nierentowne przedsiębiorstwa.
  • Odpowiedz