Wpis z mikrobloga

Chciałbym kupić laptop za granicą. Powiedzmy że kosztuje 1230 (1000 + VAT) - przyjmijmy złotówki dla przykładu. Jestem czynnym VATowcem.
Powiedzmy, że zakupuję laptop na fakturę w niemieckim MediaMarkcie. Przy kasie płacę ekwiwalent 1230 zł, prawda? Nie 1000? I później mogę wliczyć sobie to w koszta jak w Polsce?

Księgowa mi powiedziała że będę miał wystawiony zerowy VAT - ale że nie zyskam na VAT nic (a w Polsce kupię towar w cenie netto po rozliczeniu). Nie rozumiem tego zupełnie.

Może ktoś z Was mi to wytłumaczyć?

#programowanie #jdg
  • 13
  • Odpowiedz
@Bleck: Dzięki, znalazłem ten artykuł, widzę że według tego sprzęt jest wystawiony ze stawką 0%, czyli kupuję teoretycznie za 1000 zł (z przykładu). Tak? I później nabijam sobie pozostałe 230 zł, które to mogę odliczyć z VATu? Nadal niestety mi to tego nie tłumaczy :(
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Adam_pasztecik_czwarty: zarówno za granicą jak i w Polsce kupisz po cenie netto jeśli jesteś VATowcem. Za granicą płacisz cenne netto ( potem naliczasz i odliczasz ten VAT, ale to tylko tak nas papierze) jak bierzesz na firmę a w Polsce brutto i odliczasz VAT.
  • Odpowiedz
@wiecznybeton: Czyli księgowa ma rację? Nie rozumiem dlaczego. Wystawiam fakturę z VATem 230 zł, ale jej nie opłacam bo to koszt. Więc stricte zapłacę tylko kwotę NETTO, więc warto brać faktury (niż jako osoba fizyczna, nie brać i płacić brutto). Wtedy księgowa racji nie ma :D Zgadza się?
  • Odpowiedz
@Adam_pasztecik_czwarty:
1. kupowanie poza Polską za eurówki jest fajne
2. dajmy na to rzecz kosztuje 1000 EUR + VAT
3. płacisz od razu 1000, akceptujesz fakturę w procedurze WNT
4. nie musisz błagać suzerena o zwrot który i tak sensownie da się mieć tylko na konto VAT
5. profit

A i akurat Helmuty mają wywalone, trzeba się prosić i najczęściej nie chcą ci prawidłowo wystawić faktury 0% VAT. Jak wezmą od
  • Odpowiedz
@Adam_pasztecik_czwarty: Ja piernicze.
Płacisz za granicą netto. Potem tak to się księguje, że i tak nic z vatu nie płacisz.

W Polsce płacisz w sklepie brutto, ale potem na koniec miesiąca odliczasz VAT i końcowo do US płacisz mniej Vatu.
Na jedno i to samo wychodzi. Róznica taka, gdzie taniej kupisz laptopa.
  • Odpowiedz