Wpis z mikrobloga

@Haddi: @laga_dyga: @Cogdziejak:

Takich kilka najważniejszych dla mnie pytań na początek:

1.Ile aktualnie kosztuje wynajem mieszkania 2 pokojowego/ kawalerki? (W pierwszym mieście którym będę jest Bonn)

2. Ile wynosi aktualnie najniższa stawka netto jaką można dostać?

3. W jakim banku najlepiej założyć konto będąc już w Niemczech?

4. Którego operatora sieci telekomunikacyjnej wybrać?

5. Jak najlepiej wymienić większą ilość złotówek na euro?

6. Jakieś strony godne polecenia z ofertami
@Ratusz1:
1. Patrząc po necie 35m2 od 450€ wzwyż, zależnie pewnie od dzielnicy, rodzaju budynku jak i jego wykończenia.

2. Obecnie min. 10,45 oraz tabela minimalnych stawek specjalistów, od października min. 12€.

3. Często polecanym tutaj bankiem jest n26. Osobiście miałem konta w Commerzbank, targo bank i od kilku lat Sparkasse, jak dla mnie najmniej problematyczna, sporo bankomatów i placówka w wielu miejscowościach.

4. Tutaj ciężko stwierdzić, w każdej sieci w
@Ratusz1:

1. Bonn w skali niemiec jest drogie, ale w skali NRW nie liczac slumsow jest calkiem ok. Troche tam jest studentow, wiec im mniejszy metraz tym wiekszy podaz i drozsze ceny. Ciezko ocenic, ale tak 500€+ za jakas normalna kawalerke musisz liczyc.

2. 10,45€, od pazdziernika 12€. Z 1300€ netto jako singiel bedziesz miec przy standardowym tygodniu roboczym.

3. To zalezy od Twojej sytuacji, wieku itd. nie da sie jednoznacznie
@Ratusz1:
2. Niedlugo wleci 12 brutto, chyba od pazdziernika. Za specow wiecej.
3. Sparkasse. Sporo ludzi poleca, bezproblemowi, duzo oddzialow i bankomatow i fajne warunki ewentualnego kredytu.
5. Cinkciarz daje dobre kursy.
@Haddi: @zaloz_konto23: @NexciaK:

Dzięki wielkie za pomoc
Co do baków to mi zależy tylko na darmowym prowadzeniu konta. No i żeby wypłaty z bankomatów też były darmowe albo z jakąś mała opłatą.

Myślałem o wymianie złotówek tak jak piszecie w jakim kantorze/lombardzie ale problem polega, że chce ich wymienić sporo co wiąże się z tym, że musiałbym podróżować z sporą ilością gotówki.
Bardziej myślałem o jakimś koncie bankowym w
@Ratusz1: na początek możesz założyć w pl konto walutowe i przewalutowac na nie ze złotówkowego, później w miarę potrzeb założyć w de w jakimś banku.
@Ratusz1: no właśnie masz konto złotówkowe i walutowe. Wysyłasz do kantoru internetowego, a oni odsyłają na konto walutowe. O to mi chodziło, a nie o przelicznik banku(choć np. alior ma dość dobry kurs.
@Haddi: Oki, już rozumiem ten manewr. Ale idąc dalej to wychodzi na to, że musiałbym mieć kartę z swojego konta walutowego i nie mam pewności czy będzie obsługiwana w Niemczech albo jakie będę mieć opłaty za korzystanie z niej
@NexciaK: Ja w większości korzystam z Nest Bank. I teraz tak myślę czy by nie otworzyć konta walutowego. Miałoby to sens gdyby karta działała w bankomatach w de i nie trzeba byłoby płacić jakiś ekstra sum za wypłatę.

Ale raczej zrobię tak jak piszesz czyli lepiej już przyjechać do de otworzyć tam jakieś konto i skorzystać z takich stron jak cinkciarz i zrobić przelew z Nest do nowego konta
@Ratusz1: @Ratusz1:
Po pierwsze rzuc mbank. Serio. Do DE najlepiej nada sie santander/millenium, ale jak chcesz mieszkac na stale to i tak bedziesz musial posiadac niemieckie konto. Chociaz ja do tej pory trzymam konta w PL banku, bo to zaden koszt.
Czy korzystam z cinkciarza? Nie. Ale kolezka tak. A chlop jest kompletna zlotowa, wiec mozna mu ufac w tych sprawach ^_^
Rejestrujesz sie, podajesz dane. Przykladowo - wysylasz z
@Ratusz1:
Nie spotkalem sie z tym zeby jakis bankomat nie wyplacil z karty walotuwej.
Nie wiem jakie warunki ma nest bank.
W millenium jest to 1,5EUR prowizji do 1000EUR.
Tylko podziel sobie bankomaty na dwa typy. Pierwszy to normalny. Sparkasse, volksbank itd.
Nie polecam euronetow. Chyba 3.95 albo 4.95EUR, niewazne jaka kwota, plus jakis %, plus prowizja banku.
Kiedys kumpel wyplacal 10EUR na piwko i kebab to pociagnelu mu 17EUR xD