Wpis z mikrobloga

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu kilka lat temu to była jedna z moich lepszych inwestycji w podniesienie standardu życia - pracuję w korpo, jeszcze przed covidem pracowałem zdalnie, a jak zaczęła się pandemia to już w ogóle.

Mieszkanie mam na ostatnim piętrze w bloku i z oknami w większości wychodzącymi na południe - przy dzisiejszych temperaturach nie wyobrażam sobie pracy z domu bez klimatyzacji, chyba bym umarł z gorąca, a tak to sobie siedzę w chłodzie jak człowiek.

Zapłaciłem za to jakieś 3k zł, teraz z tego co widzę ceny są 2x wyższe, ale IMO i tak warto. Jeżeli macie swoje mieszkanie i dokucza Wam w lato gorąco, to bardzo polecam taką inwestycję - klimatyzację z prawdziwego zdarzenia, a nie jakieś wiatraki.

PS Rachunki za prąd wcale nie są przez klimę zauważalnie większe latem niż zimą.

#klimatyzacja #mieszkanie #czujedobrzeczlowiek #oswiadczeniezdupy
źródło: comment_1660827775Zf5ueqh2P0xdlVhUmJzqkU.jpg
  • 73
@TotalDisaster: Problemów ze wspólnotą nie było, co do kosztów - rachunki za prąd są większe o jakieś 15-20 zł miesięcznie, a naprawdę sprzęt chodzi intensywnie, więc jest to żaden koszt.

@menchold: Samodzielnie sprawdzam i czyszczę tę dmuchawę wewnętrzną raz do roku, przed sezonem. Żadnych objawów zagrzybienia czy psucia się sprzętu nie zauważyłem, ale z tego co czytam nawet jak coś się #!$%@?, to nie są to duże koszty.

Przez pierwsze
@Wariner: lol i przyjdzie taki Mirek i zrobi ludziom z mózgów kisiel. A nie ... wcześniej im się już mózgi w upale gotowały :D

też mam klimę, przecież nie da się inaczej. Na poddaszu domu dochodziła temp do 32 st. i wieczorem była ciężka gonitwa myśli - już można otwierać czy jeszcze nie ... a najgorzej jak noc była powyżej 20 to wtedy umjerajciu.

Co do kosztów w pełni się zgadzam,
@Wariner: u tesciow jest klima i narazie siedziemy u nich, bo upaly niemiłosiernie, a to jest jedyne zbawienie. U siebie na mieszkaniu tez chce kupic, ale duzo naczytalem sie o problemach ze wspólnotą. Musiales miec mega farta, bo w 99% sa jakies problemy. Za tydzien mam zamiar isc zagadac i ciekawi juz mnie co bedzie w odmowie, bo nikt na osiedlu jeszcze nie ma xD
A i jeszcze jedno, z ta
@Tigermass: Ogólnie moja wspólnota zdaje się mieć #!$%@? na większość spraw poza przytulaniem kasy, ale to temat na inną historię XD.

Z cenami mogłem faktycznie przesadzić, ale jest drożej niż te 2-3-4 lata temu.
jest drożej niż te 2-3-4 lata temu.

@Wariner: chyba nie ma rzeczy, ktora by nie zdrożała.

Co do wspólnoty to slyszalem tak, ze za ingerencję w elewacje budynku chca spora kase. Jest to ponoc 4k za pare dziurek xD Chociaz z drugiej strony na osiedlu jest pare bogatych ludzi i mysle, ze byliby w stanie dac te pare tysiecy wzamian za wygode.
@Wariner: W poprzednim mieszkaniu miałem, teraz w domu tez mam, co prawda tylko w sypialni ale to najważniejsze ze da się usnąć z godnością jak czlowiek bez przyklejania dupy do prześcieradła. Obok lodówki, kibla czy zmywarki, klima jest dla mnie w TOP10 sprzętów niezbędnych w domu.
@Wariner: protip, u mnie działa, u Ciebie nie musi:

polecam używać klimy tylko w trybie osuszania

klima w trybie chłodzenia bardziej chłodzi, ale też lekko osusza
klima w trybie osuszania bardziej osusza, ale też lekko chłodzi

a wilgotność powietrza "robi" gorsze wrażenie niż temperatura

ostatnio na zewnątrz było u mnie 20*C i 88% wilgotności, już po zachodzie słońca - parno i nie do życia, leje się z człowieka od samego siedzenia
@gustowny_dzikus: a próbowałeś tego, co opisałem wyżej? nie wieje, nie jest zbyt zimne, osusza, ale taki jest cel, a i tak w praktyce mam 50% przy 22*C, więc warunki idealnego komfortu w zasadzie, cytując losowy wynik z google:

Optymalna temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym to 20-22˚C, a w sypialni nawet 18˚C. Optymalna wilgotność dla człowieka to 40-60% i jednocześnie taki jej poziom jest korzystny dla ubrań, książek, mebli oraz podłóg.
Rachunki za prąd wcale nie są przez klimę zauważalnie większe latem niż zimą.


@Wariner: Akurat spisuję sobie licznik i jak używałem klimatyzatora to było 5kWh wiecej dziennie, czyli jakieś 3zł po starych stawkach. W skali miesiąca to jakieś 100zł, więc raczej zauważalnie większe.
Akurat spisuję sobie licznik i jak używałem klimatyzatora to było 5kWh wiecej dziennie


@pedros92: dużo zależy od umiejscowienia pokoju, metrażu itd. U mnie ~40m2 schłodzić wymaga jakiś 100-160W na podtrzymanie temperatury i to też nie pracuje cały czas. Jak mierzyłem to w gorące dni pobór był w granicach 2kW na 24h
@SpaceMonkey

ja mam tylko taką co rurę dajesz w kratkę wentylacyjną na zewnątrz


Daje to cokolwiek? Bo rozumiem, że trochę cieplego powietrza idzie w wentylację, ale lwią częścią problemu jest ciepło generowane przez samo urządzenie, które stoi w środku. I sama rura też coś tam promieniuje.
Takie wewnętrzne klimatyzatory dają się facto niewiele więcej niż otwarta lodówka i to pierwsza opinia jaką czytam, która tego nie potwierdza. Tu się fizyka nie dodaje.
@ElCidX: jest dokladnie to 67m2 i tak jak dzisiaj(33 na zewnatrz) to w budynku 22 stopnie. Klima ma 3.6kw. Dom jest bardzo dobrze zaizolowany, wiec spokojnie daje rade taka klima. Nawet nigdy nie była odpalona na 100% mocy.
@PerkoS: dokładnie wyjaśniając to jest kratka i rura od klimy przez kratkę jest podłączna do kominka dachowego wentylacyjnego. Klima jest maksymalnie na krótkiej rurze aby jak najszybciej wywalało ciepło. Pokoju gdzie stoi jest 22 stopnie. Zdecydowanie daje więcej niż lodówka. Minus to jest głośna
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wariner: sporo teraz sobie liczą, ale to pewnie z racji dużego miasta.
Ja mam klimę tylko w samochodach, w swoim od niedawna (auto po teściu ma fabrycznie). Też zapłaciłem 3000, każdy się w głowę pukał, bo po co do starej skody dawać climatronic.
Ale teraz to jest #!$%@? podróż w godnych warunkach, a nie jak jakieś robactwo. Zamykasz okna, jeden guzik, czekasz 20 sekund i już chłodne leci. Roczne koszta w
Montaż klimatyzacji w mieszkaniu kilka lat temu to była jedna z moich lepszych inwestycji w podniesienie standardu życia


@Wariner: dokladnie takie same przemyślenia mialem kiedys. Sam sie pozniej pukałem w czoło czemu dopiero teraz zamontowałem. Obok zmywarki i klimy została mi suszarka na pranie co podobno też sporo odmienia i chyba bedzie wsio co podobno zmienia jakość in plus.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PerkoS: nie no generalnie jak jest monoblok z dobrą rurą, to jak każda pompa ciepła będzie dawał radę.
Problemy z monoblokiem są takie, no że generalnie rura z ciepłym powietrzem swoje też grzeje, a do tego musisz mieć dobre uszczelnienie okna lub innego otworu wywiewu gorącego powietrza.
Jak zrobisz to na odwal i dopuścisz do mieszania powietrza, to będzie słabo chłodziło.
@PerkoS: Co do generowana ciepła to sama rura jest bardzo ciepła dlatego mam klimę maksymalnie na krótkiej ale samo urządzenie jako tako ciepła nie generuje, przynajmniej ja tego nie czuję jak stanę obok