Wpis z mikrobloga

ONE D&D
Przy okazji ogłoszenia w czwartek One D&D, która ma odświeżyć 5e i której premiera ma nastąpić dopiero w 2024 roku (dekadę po premierze 5e), Czarodzieje z Wybrzeża opublikowali pierwszą testową Unearthed Arcana (UA; możliwe, że będzie konieczne zalogowanie się do D&D Beyond) skoncentrowaną na pochodzeniu postaci. W dość obszernym, bo liczącym aż 21 stron, pliku zawarto informacje na temat ras, tła (background) oraz początkowych językach i atutach, a także zamieszczono glosariusz zwracający uwagę na zasady, które zostały zmienione, doprecyzowane lub dodane w stosunku do pierwotnego wydania 5e.

Zaproponowane zmiany nie są rewolucyjne, ale nie są też na pewno kosmetyczne. Skrótowo opisałem je na swoim blogu. A Wam się się podobają nowe "dedeki"?

#rpg #dnd #dungeonsanddragons #baldursgate
Pobierz
źródło: comment_1661003747GHy60XctnDslwnCpQUO3Ks.jpg
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Aerthevizzt: Autofail/sukces przy nat1/20 to pomyłka. Brak krytow dla spelli będących atakami też. Drzewka featow spoko, ale chciałbym je zobaczyć jako wybory niezależne od ASI lub rozdzielić je na featy "socjalne" i te bardziej bitewne. Obecne w 5e featy które dają to że np. zawsze wiesz gdzie jest północ to śmiech na sali w porównaniu do np. GWM więc fajnie by było stworzyć system gdzie gracze z takich featow rzeczywiście korzystają.
@Aerthevizzt: szczerze nie wiem czy jest sens patchować i odświeżać 5e, choćby i były jakieś poważne zmiany typu jak to co pisałeś, że backgroundy dodają teraz atrybuty, to i tak w ostateczności będzie to dla całokształtu niemal kosmetyczna zmiana.

Generalnie raczej nie będę tego śledzić, wg mnie jak już to trzebaby wypruć flaki z systemu, odrzucić to co działało kiepsko, zostawić to co działało super a to co działało tylko ok
@Wiedmolol: Autofail/sukces przy nat1/20 funkcjonuje od lat. Czary na wyższych poziomach są potężne (w tym cantripy) więc krytyki im nie są potrzebne do szczęścia (ewentualnie będzie to kwestia do dogadania z MG, podobnie jak opcjonalne flankowanie). Drzewko atutów to rak z 3E i mam nadzieję, ze nie wróci. Teraz słabe atuty będą dostępne na niskich poziomach (gdzie jest północ?, a mocne (GWM) na wyższych. Nie bardzo rozumiem co mas na myśli
@Aerthevizzt: Autofail/sukces funkcjonował tylko przy rzutach na atak. Przy saving throwach nigdy czegoś takiego nie było bo np. dość łatwo zrobić paladyna z wysokim bonusem do CON, który rzuty na koncentrację zdawałby nawet na nat1(zakładając odpowiedni niski dmg ofc). Podobnie z skill checkami. Jeśli coś miało DC30, a twój bonus wynosi tylko +5 to obecnie nie ma fizycznie możliwości żebyś zdał taki check. W nowym systemie zawsze masz 5% szans.

Nat1
@Wiedmolol: W przypadku koncentracji sam widzisz, że wszystko zależy od ilości otrzymanych obrażeń. Przy naturalnych autosukcesach/porażkach zawsze masz szansę na korzystne/niekorzystne rozstrzygnięcie. Jak dla mnie nie ma problemu.

W przypadku umiejętności - też szczególnie mi to nie przeszkadza, o ile zostanie zachowany zdrowy rozsądek (nie znajdziesz w pomieszczeniu przedmiotu przedmiotu, którego tam nigdy nie było i nie przeskoczysz kilkudziesieciometrowej przepaści z naturalną 20. Ew. naturalna 1 może być irytująca, ale jest
W przypadku wykonywania testów przez kilka postaci wykonuje się testy grupowe, więc to, że przekoks zaliczy wpadkę, a słabiak będzie mieć dobry rzut niewiele zmienia - każdy ma szansę zaliczenie testu.


@Aerthevizzt: Teoria swoje, ale to jak realnie wygląda rozgrywka swoje. Testy grupowe zdarzały mi się tak rzadko, że mogę je policzyć na palcach jednej ręki. Natomiast sytuacje, gdzie jedna osoba próbuje, a niedługo potem ktoś inny mówi "dobra, to może
@Wiedmolol:
Obrażenia od magii i miecza:
- drużyny rzadko dobijają do 20 lvl,
- dla (wysokopoziomowgo) czaromiota cantrip to ostateczność, a nie standard jak dla wojów.
- jasne, że przy czterech atakach masz większe prawdopodobieństwo krytyka niż przy jednym, ale z drugiej strony mniejsze (znikome), że każdy z ciosów będzie krytyczny.
- sam zauważasz, że w przypadku wysoko poziomowych czarach rola krytyków nie jest wcale aż tak istotna, więc nie rozumiem