Wpis z mikrobloga

Niemiecki Business Insider podaje, że rząd niemiecki uzgodnił z Bratysławą dostawę 15 Leopardów 2A4 w zamian za wysłanie 30 T-72 na Ukrainę. To tyle samo czołgów co w poprzedniej ofercie, którą rząd słowacki odrzucił w połowie czerwca uznając, że nie jest w stanie z 15 czołgów skompletować jednostki. Tym razem taka sama ilość czołgów ma wystarczyć Słowakom. Pierwsze leopardy mają nadejść przed końcem roku.

Podsumowując:
- Czesi za 20 T-72 mają otrzymać 15 leopardów 2A4
- Słowacy za 30 T-72 mają otrzymać 15 leopardów 2A4
- oferty składane Polsce miały różną postać m. in. 100 leopardów 1A5, później 20 leopardów 2A4 za około 240 czołgów T-72
- w grze są jeszcze wymiany ze Słowenią i Grecją.

#niemcy #slowacja #ukraina #wojna

Źródło:
https://www.businessinsider.de/politik/deutschland/15-leopard-panzer-fuer-altes-sowjet-geraet-das-in-die-ukraine-geht-deutschland-vereinbart-mit-slowakei-ringtausch/
Pobierz
źródło: comment_1661240954y2UmVRAedxPnC5RvPrWNRF.jpg
  • 13
@wova: Możesz rozwinąć? Oferta zdaje się taka sama jak dwa miesiące temu, a zdaje się, że to Słowacy zmiękli. Z jednej strony dobrze bo te 30 czołgów trafi na Ukrainę, z drugiej nie bardzo bo podbudowuje wiarygodność Niemiec.
@Okcydent: dotychczas oprócz lokalnych odpowiedników i przestarzałych postradzieckich produktów Leopardy miały praktycznie monopol na MBT w Europie. Teraz okazuje się, że coraz więcej krajów może mieć chętkę na Koreańskie K2, które docelowo będziemy produkować również u siebie. To ostatnia szansa żeby uzależnić jak najwięcej użytkowników od niemieckiego sprzętu.
@wova: To jest prawda. Natomiast słowacka zgoda przy niezmienionych warunkach raczej sugeruje, że stwierdzili, iż więcej nie utargują. Leopardy się raczej okopią na Słowacji. Czesi niby podkreślają, że nie wiążą ich żadne klauzule nakazujące zakup nowych leopardów do 15 przekazanych. Zobaczymy co się okaże. I tak Niemcy jakoś celują w te kraje, gdzie leopardów jeszcze nie ma i o ile się da to starają się omijać Polskę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Okcydent: jeśli trzymać się najkorzystniejszego przelicznika (tego dla Czechów), to Słowacy powinni dostać 22,5 leosia, a Polacy 180.
@Okcydent: może nie wiążą, ale i tak będą uzależnieni od niemieckiego łańcucha dostaw

btw. wydaje mi się, że gdzieś czytałem o tym, że w pierwotnej ofercie leo mieliśmy dostać rozsądną ilość, ale w zamian Niemcy chcieli nasze fabryki
Teraz okazuje się, że coraz więcej krajów może mieć chętkę na Koreańskie K2, które docelowo będziemy produkować również u siebie.


@wova: o ciekawe, a jakie to kraje, bo jak na razie to w Europie służy okrągłę 0 K2, co do Leo2 możesz sobie wygooglować

btw. wydaje mi się, że gdzieś czytałem o tym, że w pierwotnej ofercie leo mieliśmy dostać rozsądną ilość, ale w zamian Niemcy chcieli nasze fabryki


@wova:
btw. wydaje mi się, że gdzieś czytałem o tym, że w pierwotnej ofercie leo mieliśmy dostać rozsądną ilość, ale w zamian Niemcy chcieli nasze fabryki


@wova: oraz eksterytorialna autostradę do Danzig
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@artiom143: JEŚLI Niemcy CHCĄ coś komuś dawać w zamian za oddane czołgi, to lepiej by wyglądało, gdyby trzymali się jednego przelicznika, np. 1 T72 = 0,75 leoparda.
A tak się okazuje, że wcale nie, że czeskie T72 są lepsze od słowackich, o polskich nie wspominając.
Oczywiście Niemcy nie muszą nic nikomu dawać, ale niech chociaż będą konsekwentni.
@Dodwizo: Takie wieści faktycznie poszły. Kilka miesięcy później czytałem, że wciąż nie domknięto umowy darowizny, ale, że strona czeska podkreśla, że nie musi brać 2A7.