Wpis z mikrobloga

Rano w businessinsider pojawił się ciekawy wywiad z prezesem Rafako. Poza oczywistymi kłamstwami, można wyczuć niemałe zdenerwowanie prezesika, co napawa optymizmem:

https://businessinsider.com.pl/biznes/odslaniamy-kulisy-awantury-o-zepsuty-blok-w-jaworznie-prezes-rafako-bez-dobrego-wegla/n3blebd

Najpierw sugestia, że okres przejściowy tego bloku miałby trwać do 2023 r. – okres przejściowy, czyli czas w jakim bubel miałby „pracować" na ograniczonych mocach. Pewnie wyglądałoby to tak, jak dotychczas, ciągłe awarie, przestoje itp.

Myślę nawet, że nie tylko październik jawi się, jako nierealny, ale prawdopodobnie w ogóle nie wydarzy się to w 2022 r. Będziemy wówczas w okresie testowym jeszcze w 2023 r., a to oznacza, że w tym czasie blok nie będzie działał cały czas na pełnych mocach, a Rafako poniesie gigantyczne koszty dalszego utrzymania tego kontraktu. Czekamy na mediację z Tauronem w tej sprawie, bo wydłużone prace wiązać się muszą z dodatkowym wynagrodzeniem dla Rafako.


Następnie klasyczny już w wykonaniu Rafako, szantaż:

Tak i mam nadzieję, że dotrą w końcu do pana premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, bo pod ich bokiem ktoś gra bezpieczeństwem energetycznym Polski dla swoich interesów

To jedna rzecz. Druga ważna kwestia jest taka, że to nie jest jakaś tam kolejna inwestycja węglowa, ale blok, który dopina bilans mocy w polskim systemie energetycznym. On ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw energii w kraju.


Nerwy:

Chcą nam wypowiedzieć totalną wojnę, której efektem może być zniszczenie Rafako

Jeszcze niedawno nasze relacje wydawały się poprawne i profesjonalne. Dziś czuję się oszukany przez prezesa Tauronu Pawła Szczeszka. Z perspektywy czasu widzę, że podpisanie umowy mediacyjnej to było wielkie oszustwo — mediacje przed Prokuratorią Generalną są martwe i to wyłącznie z winy zarządu Tauronu


Jakie można z tego wyciągnąć wnioski?

1) Tauronowi kończy się cierpliwość i chyba jest gotowy zakończyć tę farsę.

2) Sołowow na początku stawiał warunek, że do procesu przejęcia dojdzie wtedy, gdy bubel zostanie zsynchronizowany z siecią. Teraz chyba zmienił swoje zdanie i żąda rozliczenia kontraktu. W praktyce oznacza to, że na bloku muszą zostać zrobione testy. Bieg ciągły, wytrzymałościowy itd.

Bubel nie ma prawa przejść tych testów. I nieważne jaki węgiel by tam dostali, a nawet gdyby palili tylko tym olejem, to im się nie uda, bo problem tkwi w kotle.

3) Plan z wrzuceniem do NABE niesprawnego bloku jako sprawny oddala się.

4) Plan z przetrzymaniem bubla do przyszłego roku, aż skończą się gwarancje – również się oddala.

Wrzutka do mediów (moim zdaniem) była zrobiona tylko po to, by znowu wymusić szantażem podpisywanie niekorzystnych dla s.s.p. dokumentów. Tym razem Tauron nie zareagował nawet na twitterze na te oskarżenia, i teraz mamy perełkę :)

To jeden z ciekawszych newsów w sprawie bubla. Teraz dopiero będzie jazda:

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/elektrownia-jaworzno-rafako-zaprzestalo-naprawy-nowego-bloku-tauron-przejal-wykonawstwo-zastepcze-6084554

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rafako-zaprzestalo-naprawy-bloku-w-Jaworznie-Tauron-przejal-wykonawstwo-zastepcze-8395623.html

1) Nie wiem czy Tauron ma w końcu dokumentacje techniczną – na jesień 2021 Rafako nie chciało jej wydać.

2) Tauron tak czy inaczej nie naprawi tego bloku tak, by działał :D Ten lej żużlowy nie jest przyczyną.

3) Rafako będzie rzucać fejkami, a wykopki będą łykać jak pelikany :P

Priorytetem grupy Tauron jest jak najszybsze przywrócenie do pracy bloku 910 MW. Po zaprzestaniu realizacji prac naprawczych przez Rafako, Tauron zlecił wykonawstwo zastępcze, by dotrzymanie terminu ponownego uruchomienia bloku było możliwe. Do tej pory zrealizowanych zostało już ok. 80 proc. prac koniecznych, by blok uruchomić" - podało w oświadczeniu przesłanym PAP Biznes biuro prasowe Tauronu.


4) Kto niby wykonuje te prace zastępcze? Przecież tyg. temu Rafako dostało hajs by je robić :))

#energetyka #gielda
  • 13
@user48736353001:

Niech liczą straty :)

Trzy tygodniowy przestój bubla oszacowali na ponad 120 mln. zł. Nowy kocioł to 400 mln. euro.
A ile to wszystko może trwać? Kto Ci tam wejdzie bez dokumentacji? Czy wymiana samego kotła załatwi sprawę?

Pamiętaj, że zakontraktowany węgiel jest #!$%@?. Zdecydowanie gorszej jakości niż ten na przykład w Opolu. Stąd temperatura spalania musi być wysoka. Problemy z palnikami przecież też były.

I to wszystko przed wyborami
A ile to wszystko może trwać? Kto Ci tam wejdzie bez dokumentacji? Czy wymiana samego kotła załatwi sprawę?


@Thorrand: co ci po dokumentacji jak ona może mieć taką jakość że se nią dupę można podetrzeć kiedyś dostałem taką dokumentację automatyki kotła. Cymbały zamiast rozrysować algorytmy + dodatkowo może słownie krótki opis. To napisali cała dokumentację słownie. Czai czytasz "Jeśli X i Y(lub) Z to G". Czaisz kolesie walili jakieś nawiasy, i
@CukrowyWykop:

Wiem, wiem. Też widziałem posty Rafakowców ;p

Co do dokumentacji – nie wiem jaka jest. Wątpię, by była zrobiona aż tak niechlujnie. Poza tym, gdyby nie była istotna, to w 2021 r. Tauron nie zawracałby sobie nią głowy, a Rafako nie używałoby tego argumentu jako element nacisku :)
@CukrowyWykop: Ostatnimi czasy przy greenfieldach raczej nie pracuję, ale w ostatnich latach opisy słowne robiły się chyba coraz popularniejsze, chociaż klienci "starej daty" wymagali dokumentację w postaci algorytmów i od ich "rysowania" zaczynałem swoją przygodę z programowaniem systemów.

I tak patrząc na swoje doświadczenia, jeżeli opis jest w miarę spójny (co, jak słusznie zauważyłeś, nie jest regułą) to w sumie go łatwiej samemu przełożyć na algorytmy, zwłaszcza znając biblioteki i możliwości
@user48736353001: tyle że ABB, siemens itd. praktykuje opis blokowy a nawet parę wariantów. Jest on jednoznaczny. Jak pracowałem w energetyce to oprócz blokowych był do np. klap, młynów węglowych itp. ogólny opis sposobu działania że maksymalna dopuszczalna temperatura mieszanki paliwa to tyle i tyle itd. Ale główne algorytmy to były blokowe.
@CukrowyWykop: W jednej z firm, które wymieniłeś, "preferencje" nie są czymś, do czego się mocno przywiązuje, może kiedyś tak było ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Oczywiście masz rację, z tym że w firmach-dostawcach technologii jest chyba coraz mniej ludzi, którzy mają do czynienia i "czują" systemy - niestety czasem trzeba im trochę pomóc. Zwłaszcza, że wraz z doświadczeniem, technologia dla nas przestaje być jakimś wielkim rocket science.
jednej z firm, które wymieniłeś, "preferencje" nie są czymś, do czego się mocno przywiązuje, może kiedyś tak było ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@user48736353001: przecież siemens, abb itd. To są potentaci w tej branży :) Ba odchodząc od samego projektu to cała polska energetyka zawodowa i cieplna mocno jest oparta o siemensa. Chcąc nie chcą dotykasz ich dokumentacji.
@CukrowyWykop: No cóż, w ABB takie preferencje może były kiedyś, raczej wiem co ja bądź koledzy misternie klepią ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Siemens w energetyce? Wydaje mi się, że głównym graczem przez ostatnie kilka lat był/jest Emerson. Siemens ma tę przewagę, że ma też dział technologiczny, więc w takich gazówkach ich system to jest raczej coś naturalnego. ABB raczej zmienia kierunek działania i poza utrzymywaniem starych systemów,
Siemens w energetyce? Wydaje mi się, że głównym graczem przez ostatnie kilka lat był/jest Emerson


@user48736353001: ovation było dużo swego czasu. Siemensy S-400 w konfiguracji H to był standard. Od paru ładnych lat nie siedzę w biznesie ale przecież taki turów to był przynajmniej częściowo siemens.

No cóż, w ABB takie preferencje może były kiedyś, raczej wiem co ja bądź koledzy misternie klepią ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@CukrowyWykop: Siemens w Turowie to ostatnie lata, wcześniej było ABB ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nowy blok to już Emerson. Zresztą, swoją karierę w branży zaczynałem na IOSie w Turowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dominacja konkurencji zaczęła się gdy w Bełchatowie na początku XXI w. weszli w miejsce ABB właśnie

Oglądałem wasze paroletnie dokumentację, widać po zmieniali. Czy to na lepsze? ja tam wole
Siemens w Turowie to ostatnie lata, wcześniej było ABB ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nowy blok to już Emerson. Zresztą, swoją karierę w branży zaczynałem na IOSie w Turowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@user48736353001: A to mało PCS7 w polskiej energetyce zawodowej i cieplnej :) Ja jeszcze sppa simensowe w kraju lata temu stawiałem, i moim zdaniem lepiej to od ovation wyglądało. kiedyś to