Wpis z mikrobloga

Dobra albo mam nawrót autyzmu dziecięcego albo jest już za późno, ale mam rozkminę:

Otworzyłem okno, ustawiłem wiatrak przy oknie. Teraz pytanie co będzie bardziej wydajne:
a) wiatrak #!$%@?ący zimne powietrze do środka
czy
b) wiatrak ustawiony w kierunku okna żeby wydmuchać gorące powietrze.
Pokój ok. 15m2, wiatrak 45W

Skoro naturalnie z ciepłego pokoju ciągnie na zewnątrz to odpowiedź A zakłóca naturalną cyrkulację?

#kiciochpyta #pytanie #wiatrak #nauka #fizyka
  • 21
@OgurRicc: a jeszcze gradient temperatury, długość łopat i ich geometria, naturalny przepływ powietrza bez wiatraka, z jakiego kierunku jest okno, jaka jest temperatura ściany domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Egzamin na studiach z fizyki. Wchodzi student, profesor się pyta - Jest upalny dzień, jedzie pan autobusem bez klimatyzacji, co pan robi?
- otwieram okno.
- Dobrze, proszę teraz opisać wszystkie zmiany w aerodynamice autobusu po otwarciu okna...
@OgurRicc: a)

przy b teoretycznie robisz podciśnienie więc zaciągasz nagrzane powietrze z całego mieszkania na siebie
I nie naturalnie nie ciągnie ciepłego na zewnątrz tylko odwrotnie, bo cieplejsze powietrze ma mniejszą gęstość niż zimne. więc tam gdzie chłodniej jest większe ciśnienie.

małe samoloty w upałach czasami nie mogą nawet latać ze względu na brak siły nośnej bo powietrze jest rozrzedzone.
@r5678: to też nie do końca tak. Zależy od rozkładu mieszkania. A jeśli powietrze jest ściągane z korytarza przez drzwi wejściowe to tam chłodniej. Jeśli jest na przelot to może ściągać chłodne powietrze z drugiej strony bloku. Przez chwilę cieplej, ale potem wymuszony obieg ściąga powietrze. Ciepłe powietrze będzie przy ścianach w mieszkaniu, ale w głównym ciągu będzie chłodniejsze. Do tego rozprężanie powietrza w pokoju powoduje ochłodzenie, sprężanie to ocieplenie z
@Rasteris o nie, nie wciągniesz mnie w długą rozmowę o optymalnym ustawieniu wentylatora, kiedy ja już w łóżku leżę i zaraz spanko xd

Okno z wiatrakiem mam od zachodu, ale ściana jest biała, a pod cieniutką warstwą tynku od razu mam styropian. Uważam, że w takim wypadku można pominąć pojemność cieplną zewnętrznej ściany bo wtłaczam zimne powietrze od momentu, kiedy słońce już nie oświetla mojego budynku. Nie rozpoczynam wietrzenia dokładnie w momencie
@r5678: z klasycznej fizyki to są najbardziej skomplikowane zagadnienia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@szynszyla2018: to zależy od nasłonecznienia. Ja mam okna od wschodu i od zachodu, więc w zależności od pory dnia otwarte. Od zachodu otwarte od 24:00 (kiedy mury oddadzą ciepło, do 12:00), od wschodu od 16:00 do 7:00. Taki układ najlepiej się sprawdza.
@chlebicek:

mam od zachodu, ale ściana jest biała, a pod cieniutką warstwą tynku od razu mam styropian.


Zainwestuj w klime, a nie w wiatraczek.
Wiem z doświadczenia że w innym wypadku zawsze w upalne dni będzie b. gorąco, w pokoju.
@OgurRicc: no bez jaj. Nie wiem skąd te odpowiedzi. Optymalnie jest zapewnić wymianę powietrza czyli zamianę starego na nowe. Najwięcej nowego zapewnisz je #!$%@?ąc aniżeli #!$%@?ąc stare. Nowe zimniejsze zastępuje cieplejsze.
@OgurRicc: nie chodzi o kierunek ustawiania wiatraka tylko miejsce, na dole czy na górze otworu okiennego. Zimne powietrze ma wchodzić dołem a podgrzane w pomieszczeniu wychodzić górą
@w0jmar to by było najlepsze wyjście, ale koszt zakupu i eksploatacji klimy jest sporo wyższy, niż postawienie w oknie wiatraczka. Klima będzie za rok, albo 2, ale potrzebny jest multisplit z 3 jednostkami wewnętrznymi, a to już niemałe pieniądze.