Wpis z mikrobloga

@fat-cartman: tego się nawet nie da oszacować. Jeden potrzebuje drugiego. Ilościowo to bym powiedział, że jeden devops może przypadać na kilku engineerów. No i generalnie devops to bardziej zawężony obszar niż data engineering. Trzeba brać też pod uwagę podaż, no ale oboje biedy klepać pod mostem nie będą.
  • Odpowiedz
@fat-cartman: ja tylko dodam, że generalnie jest taki trend, by data engineerowie ogarniali także devops a.k.a dataops, i że jest trochę pozycji na rynku, które zamiast data engineera to takiego dataopsa szukają (choć nie są tego do końca świadome)
  • Odpowiedz
@fat-cartman: To ja Ci wywalę system - coraz więcej firm (dużych) na powrót zaczyna inwestować we własną infrastrukturę. Już teraz robiąc DevOpsowo wszystko i głównie na Kubernetesie. I nie mówię tutaj o małych firemkach bo one zostaną na chmurze ze względu na brak konieczności posiadania infry, ale duże korpo i znaczący gracze rozpoczynają lub wręcz są w fazach zaawansowanych testów.
  • Odpowiedz
  • 0
@kobrys13 zależy co komu potrzebne, ja osobiście jestem zwolennikiem hybrydy onprem i cloud, i na dzień dzisiejszy nic tego nie przebije, małym firmy natomiast powinny rozważyć cloud że względu na tańsze security, niż jakby mieli ztrudnic inżynierów, do tego dochodzi kwestia trwalosci i nadmiarowości danych gdzie chmura bije onprem ale jest droga, więc wszytko zależy co komu potrzebne, to tak w wielkim skrócie bo temat rzeka i można by dyskutować cały dzień
  • Odpowiedz
To ja Ci wywalę system - coraz więcej firm (dużych) na powrót zaczyna inwestować we własną infrastrukturę.


@kobrys13: Powrót do infrastruktury on-premise? Pierwsze słyszę. Z tego co ja się orientuję to właśnie co raz więcej firm (dużych) ma strategiczne cele, żeby w przeciągu najbliższych X lat przenosić systemy do chmury publicznej.

Już teraz robiąc DevOpsowo wszystko i głównie na Kubernetesie.


To się zgadza, ale w chmurze ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
Powrót do infrastruktury on-premise? Pierwsze słyszę. Z tego co ja się orientuję to właśnie co raz więcej firm (dużych) ma strategiczne cele, żeby w przeciągu najbliższych X lat przenosić systemy do chmury publicznej.


@some_ONE: Robię w architekturze, śledzę architekturę. Pracuję w dużej firmie, która założyła sobie za cel wypchnięcie wszystkiego co się da do Azure.

Znam zalety i znam wady Azure. Wiem gdzie rynek zmierza..

Wspomnisz moje słowa - chmury będzie
  • Odpowiedz
@fat-cartman: Szwagier też programista ostatnio mi pokazywał jakiś raport gdzie były rozbite koszty projektów dotowanych lub ventrue capital. Wychodziło, że 40% kosztów projektów obecnie idzie do cloud providerów.

Jak uważam, że cloud ma sens przy prostych projektach lub nieskomplikowanych domenach. W momencie kiedy próbujemy przenieść bank do coulda to już chmura nie jest silver bulletem.

ja osobiście jestem zwolennikiem hybrydy onprem i cloud


@fat-cartman: Jako on-prem uważasz soft stawiany na
  • Odpowiedz
Wiem gdzie rynek zmierza..


@kobrys13: No to mamy różne doświadczenia, bo tylko w ostatnim pół roku rozmawiałem z dwoma polskimi bankami i kilkoma ogólnopolskimi firmami (nie jakieś płotki, tylko nazwy które zna 99% Polaków) i kierunek jest taki, że migrują się do chmury ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@some_ONE: Banki nie są early adopterami technologi chmurowych i nie zmierzają całkowicie do chmury (architekt z banku 10 lat w firmie here).

Ja mówię o tych firmach, które chmure zaadaptowały lata temu i teraz odrabiają lekcje 'co dalej'...
  • Odpowiedz
  • 0
@kobrys13 akurat banki to lubią cloud bo jego nadmiarowości daje wyższy poziom bezpieczeństwa ( trwalosci) plus łatwa skalowalność, no i przy takich rozmiarach są inne ceny więc banki spokojnie przejdą na cloud, i zarobi na tym
IaaS czy PaaS to zależy każdy ma swoje wady i zalety przy większych i starszych raczej vmki przy nowszych i małych firmach raczej PaaS ale to indywidualne kwestia projektu

Chmura będzie zstosowana tam gdzie występuje zróżnicowane
  • Odpowiedz
@fat-cartman: Chmura będzie też przegrywać w rozwiązaniach gdzie network partitioning musi być wyeliminowany lub low latency jest absolutnym goalem.

Myślę, że będzie jak z mikroserwisami - jeszcze 2-3 lata temu każdy wielki tego świata uważał, że wszystko trzeba przepisać na mikroseriwsy. A w efekcie dzis wielu doradza się (co i ja też czynię) by wiele rozwiązań budować jako skalowalne monolity bo mikroserwisy to miecz obosieczny.

Coś jak z silnikami samochodowymi -
  • Odpowiedz
@kobrys13: 2-3 lata temu to pamiętam że już było wielkie narzekanie na mikroserwisy, bo masowe przepisywanie wszystkiego było jeszcze wcześniej

a co do mikroserwisów to w sumie zależy wszystko od konkretnego projektu, to po prostu rozwiązanie którego warto używać w konkretnych przypadkach i tyle, tak samo mikrofrontendy - są dobre do pewnych przypadków

złą reputacje robią im ludzie, którzy próbują każdy projekt na nie przepisywać, bo sie nasłuchali jak to u
  • Odpowiedz