Wpis z mikrobloga

@defragmentacja: dwudyskowego nic. Prawda jest taka ze jezeli chodzi o zdjecia to nie potrzeba ci raid0, a jezeli chcesz robic mirror to prosciej klepnac w bashu parolinijkowy skrypt za darmo. Aczkolwiek jak ktos lubi wydawac to w sumie smialo. Nie moje pieniadze.

Jakby nie patrzec to tak naprawde to dla wiekszosci ludzi zwykly pecet z wydajnymi bebechami jest duzo tanszy jezeli chodzi o takie rozwiazania.
  • Odpowiedz
@widofmaker: mam inne zdanie. Raid 1 na dwudyskowym i masz zabezpieczenie danych przed awarią HDD. Oczywiście dla większych pojemności (>~8TB) bardziej opłaca się 4-slotowy i Raid5 lub podobny. Zaletą jest niewątpliwie banalna konfiguracja. Jeżeli masz monitoring ip to qnap może być lepszą opcją.
  • Odpowiedz
@olelek: mirek wyżej często tak marudzi w dyskusjach o NAS. I raczej chodzi mu o to że RAID1 to nie backup, bo poza awarią HDD są jeszcze inne zdarzenia które mogą uszkodzić dane.
@widofmaker mirku nie każdy chce się bawić w stawianie własnego sprzętu. Dla Ciebie do "klepnięcie parolinijkowego skryptu", dla innych to zmarnowany czas który mogą poświęcić na coś innego.
@defragmentacja: wszystko zależy czego potrzebujesz. Popatrz na Synology 720+
  • Odpowiedz
@olelek: co nie zmienia faktu iz "zabezpieczenie danych przed awarią HDD". Mozna rozwiazac za pomoca prostego skryptu w bashu badz tez tani i malo pradozerny PC z true-nas tez zalatwi sprawe. W moim rozumowaniu nie oplaca sie przeplacac ~2500 zł za cos co mozna zalatwic za darmo badz za grosze. Ale co kto lubi.

@sqbi_: to rozumiem aczkolwiek jezeli ktos ma jednak budzet taki jaki ma to powiedzmy sobie szczerze
widofmaker - @olelek: co nie zmienia faktu iz "zabezpieczenie danych przed awarią HDD...

źródło: comment_1662384275PFO96rgF64T2ivxSdysGVP.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@widofmaker: ja też nie twierdzę że tylko gotowy NAS jest dobry. Są plusy i minusy. Te twoje maszynki mają potężne możliwości, ale zużycie prądu to już inna sprawa :) Taki DS720+ nad którym się zastanawiam jest mega energooszczędny 16.44 W (dostęp) 6.19 W (hibernacja dysków twardych)
I z tego co na szybko przeczytałem TrueNAS nie obsługuje czegoś w stylu SSD Cache które akurat Synology ma w niektórych modelach. Sam klikam obcenie
  • Odpowiedz
@sqbi_: toz to mozna zlozyc oszczednego PC za duzo mniej niz ~2500PLN a i przy okazji miec troche wiecej miejsca na nowe dyski w razie potrzeby.

Jezeli chodzi o SSD Cache to w przypadku TrueNAS nazywa sie to L2ARC

The L2ARC is the 2nd Level Adaptive Replacement Cache, and is an SSD based cache that is accessed before reading from the much slower pool disks.


O ile NAS 4 dyskowy badz
  • Odpowiedz