Wpis z mikrobloga

Jeśli ktoś liczył na zmianę sposobu rządzenia albo rządowe wsparcie w opłatach za energię to chyba może to sobie już wybić już z głowy.

Cytat z artykułu:
„What I can say is that if I’m elected as prime minister, within one week I will make sure there is an announcement on how we are going to deal with the issue of energy bills”
Kojarzy mi się to z naczelnikiem Mieczysławem z Kilera: „wiem, ale nie powiem” ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://www.theguardian.com/politics/2022/sep/04/liz-truss-energy-prices-action-plan

#uk #anglia #londyn
Prezydent-Camacho - Jeśli ktoś liczył na zmianę sposobu rządzenia albo rządowe wsparc...

źródło: comment_1662312699ZtLskZG2qbgtaeIz8abLtF.jpg

Pobierz
  • 16
@Prezydent-Camacho: Jak był z nią wywiad i padło pytanie co masz do powiedzenia ludziom, których nie stać na rachunki a w tym czasie BP czy Shell maja rekordowe zyski i wypłacają miliardy inwestorom.
Liz powiedziała - przecież firmy inwestycyjne od pensions maja udziały tam wiec to dobrze dla emerytów XD
@Prezydent-Camacho: ona jest jebnięta, jeśli chce usunąć podwyżkę national insurance. Ta podwyżka była akurat zrobiona w dość dobry sposób, ludzie ubożsi oraz ci na średniej pensji zostali z większą ilością gotówki w kieszeni.

@GacekNiebieski - ale Ty wiesz coś o ekonomii, czy tylko powtarzasz frazesy? Ogólnie walić socjal, tak, ale:
a) podwyżka national insurance to nie był "socjal",
b) w czasie rosnącej inflacji nie powinno się obniżać podatków, gdyż to tylko
@Budo: przede wszystkim, "prawicowe" pojecie wolnej gospodarki zaklada na rowni niskie podatki jak i niskie zadluzenie kraju. Obnizanie podatkow, po to aby zadluzeniem pokryc bilans, nie ma zadnego sensu z punktu widzenia konserwatywnej mysli ekonomicznej
@Budo: To ty w takim razie ch*ja wiesz o ekonomii tylko powtarzasz frazesy. W sytuacji gdzie czynnikiem infacyjnym jest cena energii to ani podwyzka stop procentowych ani podwyzka podatkow nie pomoga ci jej zbic, bo kazdy twoj wysilek bedzie wywrocony cena energii xD
ani podwyzka podatkow nie pomoga ci jej zbic


@GacekNiebieski: Chyba nikt nie mówił nic o podwyżce podatków.

Żeby ogarnąć inflację w takim momencie państwo chyba nie ma wyjścia i musi zamrozić ceny sprzedaży energii i zamiast rozdawać bony na £400 i przerzucać odpowiedzialność na klientów końcowych (których i tak albo nie stać albo dalej przerzucą wszystko na swoich klientów nakręcając spiralę), powinni pomóc operatorom zakupić energię na rynku albo zwracać im
b) w czasie rosnącej inflacji nie powinno się obniżać podatków, gdyż to tylko ją napędza zamiast dławić... podatków nie powinno się ruszać w takiej sytuacji.


@Budo: i gdzie tu logika? podatkow nie mozna obnizac za to kase rozdawac to juz mozna?
@GacekNiebieski: po pierwsze nikt nie mówił o podwyżce podatków, skąd to wziąłeś? Po drugie nie zarzucam Ci, że nic nie wiesz o ekonomii, tylko zadaję pytanie (na które nie odpowiedziałeś). Po trzecie po co przekleństwa? Jakaś kultura chyba obowiązuje.
i gdzie tu logika? podatkow nie mozna obnizac za to kase rozdawac to juz mozna?


@tomeks85: nie można, a raczej nie powinno się. Kto powiedział, że można? U Truss logiki nie szukaj.
@Hektorrr: Panstwo nie moze integrowac w rynki miedzynarodowe, nie da sie zamrozic ceny towaru bo nie bedzie tego towaru. Ekonomia 101, trzeba przeczekac ta inflacje i pchac jak najwiecej sprzetu na ukraine zeby wojna sie skonczyla. @Budo: Obnizka podatkow akurat bedzie miala zerowy wplyw na inflacje w kryzysie z surowcami energetycznymi. Czego nie rozumiesz?
@GacekNiebieski: Nie mówię o ingerowaniu w rynki międzynarodowe tylko zamrożenie cen sprzedaży klientom końcowym przez firmy, które taki gaz kupują.
UK produkuje 50% swojego gazu sama, 30% kupuje z Norwegii a 20% z innych rynków. Dokładniej to kupują to brytyjskie firmy, które później sprzedają to dalej w UK klientom końcowym (to trochę bardziej skomplikowane w rzeczywistości bo są jeszcze pośrednicy).

Zamrożenie działa tak: powiedzieć, że za więcej niż 20p nie sprzedajecie
@Hektorrr: Co to znaczy "uk produkuje swoj gaz"?? to sa prywatne firmy ktore zaplacily za licencje na wydobycie, zainstalowaly swoj sprzet i sprzedaja gaz na wolnym rynku. Do tego placa podatki w uk ) za to co wydobeda w uk. Jesli to bylyby panstwowe firmy to rzad moze im "rozkazywac" (jak EDF'owi).
@Prezydent-Camacho: Osobiscie liczylbym na kolejna doplate (jak te 400£) ale to chyba malo prawdopodobne, freeze na zime mnie malo interesuje bo mam fix do popowy marca 23 wiec mi nic nie da tylko wygeneruje dziesiatki mld £ ekstra dlugu (dla wszystkich do splacenia). Bardziej sie boje tych wszystkich pomyslow pomocy "dla potrzebujacych" - mean tested (ktorych sa oczywiscie dziesiatki mln ale akurat nie ja) za ktore maja zaplacic "bogacze" czyli ludzie