Wpis z mikrobloga

A tu taka inna sytuacja - pas ruchu na tyle szeroki, że mieszczą się 2 auta obok siebie (czyli według przepisów 2 pasy ruchu). I stanęły 2 auta obok siebie. I co dalej po skręcie w lewo? Ten z lewej zajmuje lewy pas, a ten z prawej prawy? A może jest tu 1 pas ruchu, bo 1 znak poziomy i należałoby ustawić się na środku pasa?
https://www.google.com/maps/@51.7453003,19.4220114,3a,75y,149.13h,84.44t/data=!3m6!1e1!3m4!1sKrejDbiO8lVWXuHQKdUEjA!2e0!7i13312!8i6656!5m1!1e4
#prawojazdy
Pobierz
źródło: comment_1662325784W1PceJawutLtVqETmUSuUq.jpg
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Seabag: jak nie ma wydzielonych pasów ruchu to ten z lewej może chyba zająć zarówno lewy jak i prawy pas po skręceniu więc wg mnie ten z prawej nie może skręcać równocześnie
@Seabag: tu praktycznie nigdy nie staną 2 auta obok siebie, to ta droga to zjazd z pojedynczego pasa z innej głównej drogi i każdy się tam ustawi na środku, bo auta na jednym pasie jada jeden za drugim. To, że teoretycznie są dwa pasy, bo się zmieszczą tam 2 auta, to nie znaczy, że to ma sens i jest praktykowane wszędzie i zawsze.
@Seabag: Ten z lewej lewy pas, ten z prawej prawy pas, co w tym trudnego?

A dla reszty co pisze, że można tylko od lewej krawędzi skręcić to szybka powtórka ustawy prawa o ruchu drogowym by sie przydała: @600GSX-R @losewos

Art. 22. 1. [...]

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;

2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu
@pasta_alla_carbonara: ppplus jeszcze dodam ze jest jedna strzałka, wiec jeden pas ruchu.


W rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych nic o tym nie jest napisane, więc nie wiem skąd te mądrości. (jeśli chcesz dokładnie przeczytać co oznacza ta strzałka na jezdni to tutaj jest link do rozporządzenia, szukaj paragrafu 87)

a pas ruchu z definicji nie musi być wyznaczony. Gdy nie jest wyznaczony to liczbę pasów definiuje ile rzędów pojazdów
ppplus jeszcze dodam ze jest jedna strzałka, wiec jeden pas ruchu.


@pasta_alla_carbonara: Skąd to wziąłeś? Nie ilość znaków poziomych, a szerokość pasa ruchu oznajmia ile jest tych pasów ruchu (im więcej aut obok siebie się zmieści, tym więcej pasów ruchu jest). 2 auta obok siebie - 2 pasy ruchu
@warzkos: Ale właśnie zastanawiam się czy jeżdżąc tam stawać na środku? Czy nie wyjdę na egoistę? Wtedy łatwiej będzie mi nawet wykonać skręt, bo nikt mi nie zasłoni ani prawej, ani lewej strony. Czy jednak powinienem dojeżdżać do prawej krawędzi jezdni zgodnie z ruchem prawostronnym?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Seabag: to jest trochę tak jakby na węźle autostrady ktoś chciał się ustawiać koło ciebie bo "jest szeroko". Ja bym się tu ustawił mniej więcej na środku, jeśli ktoś wcisnałby się koło mnie to oczywiście uszanowałbym zasadę pierwszeństwa z prawej, ale jednocześnie uznałbym typa obok za #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Seabag: tak, tylko tak jak wspominałem - pasy na węzłach autostrady/ekspresówki są na tyle szerokie, że dałoby się ustawić 2 auta koło siebie. Sam jestem czasem dosyć narwany za kierą ale nie ważne jak wielki zawalidroga się trafi, w tym miejscu oczywiście nie wyprzedzam. Obiektywnie, jeśli tu bym miał obce auto po prawej, wlączalbym się do ruchu na pełnej #!$%@?, bo tak naprawdę nie wiadomo co osoba po prawej #!$%@?, a
@Seabag: jeżeli po skręcie w lewo są dwa pasy to z lewego pasa skręcasz na lewy, a z prawego na prawy. Ale to jest problem z dupy bo takie nieoznaczone pasy to mają sens w ruchu miejskim na bardzo zakorkowanych ulicach i prędkości 15km/h a nie takich drogach.