Wpis z mikrobloga

Poszukuje jakiegoś uniwersalnego i jasnego algorytmu postępowania na rozciąganie całego ciała (jestem takim drewnem ze ciężko mi usiąść po turecku). Tutaj serio można się pogubić każdy ma inny zestaw ćwiczeń ale często widze ze jakaś partia jest pomijana np klata. W dodatku chciałbym poprawić swoją rozgrzewkę bo moja jest na poziomie z wf z liceum i przed ciężkimi siadami robię orbitrek jakieś skipy a b i wymachy i tak w sumie wszystko na czuja xd.

A pros robi jakieś rolowanie, wszystko ma dokładnie ustalony cały proces - i ja chce być jak taki pros a nie amator dlatego proszę was podzielcie się jakimiś dobrymi materiałami o rozgrzewce i rozciąganiu bo jeśli chodzi o ta tematykę to w Internecie jest TOTALNY #!$%@? CHAOS nie tak jak z ćwiczeniami ze wszystko jest uniwersalnie ustalone push pull legs itp tylko #!$%@? cały miliard ćwiczeń i co sobie każdy jutuber i influencer wymyśli

#mikrokoksy #rozciaganie #silownia
  • 7
@PoteznyMagWody: nie ma uniwersalnego i jasnego algorytmu do pracy z ciałem. Każdy jest indywidualnie zbudowany, więc trzeba to odpowiednio dopasować, stąd czasem radosna twórczość niektórych youtubowych trenerów itp.
Z tym tureckim, to wcale nie musi być tak, że masz słabą mobilność w obrębie bioder (i to w każdym jej aspekcie), a po prostu ich budowa będzie na tyle specyficzna, że nie wykonasz danego ćwiczenia.
Co do ogólnej rozgrzewki, to ona właśnie
@PoteznyMagWody: Ja robie coś takiego + wiszę chwile na drążku + rozciągam staw skokowy i robie kilka przysiadów przy drabince z przytrzymaniem na dole. Do tego kilka RDL z pustą sztangą i przechodze do treningu. W każdym ćwiczeniu 2-3 serie rozgrzewkowe z dokładaniem ciężaru. Tyle wystarczy imo dla zwykłego chłopa. Rolowanie to już dla perfekcjonistów, ALE jeśli masz gdzieś spięte mięśnie to warto je przerolować, tylko bardziej w domu na spokojnie
Piks0n - @PoteznyMagWody: Ja robie coś takiego + wiszę chwile na drążku + rozciągam s...
@PoteznyMagWody: Zacznij robić wszystkie ćwiczenia siłowe w pełnym ROM stawu i zapauzuj ruch na sekundę w pełnym rozciągnięciu mięśnia podczas każdego powtórzenia w każdej serii. Porób to przez 4 tygodnie systematycznie i rzetelnie.
@PoteznyMagWody: powiedziałbym, że najlepiej byś skupił się na tym z czym masz problem, u wielu jest to np. rozgrzewka stawu skokowego, by móc sensownie wykonać przysiad. Osobiście mam taką rutynę:

Dół z Calgary Barbell, niemal wszystko: https://youtu.be/r0WUFHKuguY

Następnie "trójka McGilla", głównie przez to, że trochę ściorałem sobie dół pleców złą techniką przysiadu, ale już jest duuuużo lepiej, te ćwiczenia w wariacji od Squat University robię w sumie i w dni nietreningowe
@PoteznyMagWody: Jeśli chodzi o rozgrzewkę to weź sobie gumę oporową i zrób jakieś preaktywacje.

Do rozgrzewki dołu ciala wystarczy ci coś w stylu agile-8

Do góry ciała:
1. rozciąganie klaty - crossover gumą oporową
2. rotacja zewnętrzna/wewnętrzna barku, byle nie rotowanie z hantlem na stojąco bo to nie robi nic, jak rotacja to tylko guma. - może być też coś co się nazywa "śrubokręt" z kettlem
3. Do pleców to różne
nad__czlowiek - @PoteznyMagWody: Jeśli chodzi o rozgrzewkę to weź sobie gumę oporową ...
Joe DeFranco's "Limber 11" też na doł ciała możesz coś sobie wybrać

Pamiętaj też, żeby zrobić 3-4 serie wstępne przed siadami i martwym np:
pusta sztanga 20kg x 20
60kg x 10
100kg x 6
125kg x 3
Koniec -> Seria głowna:
135kg x 5 x 5
nad__czlowiek - Joe DeFranco's "Limber 11" też na doł ciała możesz coś sobie wybrać
...