Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dynamiczny_Rogal: jak najbardziej. Są to poniemieckie kamienice robotnicze. Mogło być tak, że przez 80 lat nikt tego nie ruszał. Sąsiednie takie same są już ocieplone, a wyglądały tak samo.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pogop: Tak, to ślady po kulach. Mieszkałem za dzieciaka w jednej z nich. Jak chcesz, to przejdź się na pl. 9 maja, tam jest słup elektryczny z kratownicy z przestrzeliną. Po stronie skarpy go znajdziesz. Te kamienice były mocno zniszczone, miały wypalone wnętrza. Tylko jedna z tego rejonu ma oryginalne drewniane stropy i schody na klatce.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@emko: Btw nawet nie wiedziałem że istnieje taki plac XD kojarzę ten słup, jeszcze co najmniej jeden taki jest w mieście. Na Niepodległości o okolicach szkoły jazdy endżi.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pogop: Hmm. Jak ojcu wyceniali mieszkanie, to jakaś mądra głowa określiła powstanie tych kamienic na 1918-1920. Nie wiem co mogłoby być powodem ostrzalania tych kamienic przed IIWŚ. Na stawkach był duży ważny podczas wojny budynek, o który toczyły się walki i pewnie te kamienice oberwały - Wzgórze Mewisa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@emko: wow, nie znałem tej historii. W parku owszem widziałem ślad po fundamentach, ale nie spodziewałem się, że był tam taki wielki budynek.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@emko: sporo czytałem, mam nawet swój wkład, ale jakoś na to nie trafiłem. Kawał historii pieprzone kacapy puściły z dymem.
Jedne z niewielu śladów historii w Pile. Z powodu posiadania glinianek i stawiania wszystkiego z czerwonej cegły praktycznie cała Piła została rozebrana do zera by odbudować Warszawę. Piła została postawiona zupełnie od zera po wojnie.