Wpis z mikrobloga

@jmuhha: Lizbona jest rewelacyjna, przyjaźni ludzie i wszyscy mówią po angielsku. Mieszkam na Malcie i brakuje mi trochę pobycia w fajnym mieście, a jak już miałbym gdzieś się przenieść to musi być też pogoda i morze lub ocean. Jedynie co to kuchnia portugalska mi nie leży zupełnie.

jedynie słyszałam, że Portugalczycy zaczęli tracić pod względem zarobków do nas


To akurat mnie nie dotyczy, bo mam pracę zdalną i zarobki zdecydowanie lepsze
@bialawitz

wszyscy mówią po angielsku.


XD

Przesadziłeś stary i to mocno. Okej, Portugalia ma podobny wskaźnik znajomości angielskiego co Polska, a chyba w najnowszym rankingu nawet nas wyprzedzili. Ale, to nie tak jak piszesz. Najpierw ustalmy dlaczego portugalczycy jak na kraj południowy mają tak wysoki wskaźnik znajomości angielskiego. Głównie przez to, że emigrują za chlebem, a także dlatego, że Lizbona i Porto to częsty kierunek cyfrowych nomadów. Wiele firm zachodnich tam się
@dnO_Oceanu: nie wiem czy przesadzam czy nie, mówię na podstawie własnych obserwacji. I nie mówię o ogóle Portugalczyków a o Lizbonie. Byłem dwa razy i nie zdarzyło się, żeby w sklepie, taksówce czy gdziekolwiek indziej ktoś mi nie był w stanie odpowiedzieć po angielsku
@jmuhha

: a jest praca tam dla lekarzy? xd


Ciężko. Rynek bardzo konkurencyjny, zagranicznym lekarzom rzuca się kłody pod nogi. Liczba miejsc na studia medyczne czy pracę w państwowej służbie zdrowia jest regulowana. Prywatna służba zdrowia za to mocny wyzysk. Język hiszpański jest praktycznie obowiązkowy, a nawet i on może nie starczyć bo w takiej Barcelonie będą wymagać dodatkowo kataloński, czy na północy baskijski. Placówki z samym angielskim to już elita dla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PodniebnyMurzyn: jak kiedyś będziesz miał czas, to odpisz chociaż w skrócie. Ciekawy jestem.

@foreveralone: u mnie skończyło się na jedzeniu pizzy na śniadanie, bo ile można jeść te słodkie rogale.

@milvanb: tak, w Warszawie można znaleźć dobrą restaurację z jedzeniem z każdego bardziej znanego miejsca. W wielu innych krajach jest tylko to co lokalne, a te z innych krajów to tylko szczątkowo. Przykładowo w krajach gdzie pizza nie jest
@jmuhha: aktualnie albo Polska albo Turcja (tylko jak ogarnę już w pełni dochody zdalnie). W Europie chyba tak na stałe to mnie nigdzie nie ciągnie. Dalej są miejsca gdzie mi się podoba ale daleko ( ͡° ͜ʖ ͡°)