Wpis z mikrobloga

@Dakkar: na kompie A udostępniasz połączenie z dostępem do Internetu i opcjonalnie uruchamiasz serwer DHCP, żeby komp B nie musiał nic konfogurować. Jeśli nie odpalisz DHCP na kompie A, to na kompie B będziesz musiał ręcznie ustalić adres dla połączenia. To tak w wielkim skrócie. Wygooglaj dla swoich systemów, jak to ogarnąć.
  • Odpowiedz
@blk392-reg: Właśnie nie wiem dokładnie pod jakim hasłem tego szukać. Na obu komputerach Windows. Na A 10 na B 11.
@Masterr: Dlaczego potrzebuje drugiej karty sieciowej?

Tak co do szczegółów jeszcze. Komputer A będzie miał internet z routera ale dodatkowo będzie łączył się z Nord VPN i to połączenie z Nord VPN ma dzielić z komputerem B. Czy to nie będzie problemem w konfiguracji?

Wiem że Nord VPN mógłbym ustawić
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Dakkar: Jesli komputer A laczy sie z routerem po wifi to nie potrzebujesz dwoch kart, jak chcesz po vpnie to komputerowi b udostepniasz wirtulne polaczenie sieciowe ktore Ci nord dodal do systemu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Dakkar: Panel sterowania > Sieć i internet > Wyświetl stan sieci i zadania > Zmień ustawienia karty sieciowej. Kliknij prawym przyciskiem myszy na kartę sieciową i wybierz > Właściwości > Udostępnianie.
  • Odpowiedz
@Dakkar: nie, switch miedzy routerem i komputerem A, obok komputera A. Kabel z komputer A przepinasz do switcha, komputer A podlaczasz krotkim kablem do switcha i z switcha ostatni kabel od ostatniego komputera. Potrzebujesz dodatkowe gniazdko elektryczne/wolne gniazdko w listwie i krotki kabel do podlaczenia internetu ale to jest najprostsza metoda, internet na drugim komputerze bedzie dzialal niezalenie od pierwszego komputera, mozesz go wylaczyc i zostawic zeby switch dzialal.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@krzywy_kanister: nie wiem czy czytałeś mój drugi post ale to nie jest rozwiązanie:

Tak co do szczegółów jeszcze. Komputer A będzie miał internet z routera ale dodatkowo będzie łączył się z Nord VPN i to połączenie z Nord VPN ma dzielić z komputerem B. Czy to nie będzie problemem w konfiguracji?


Wiem że Nord VPN mógłbym ustawić na routerze. Problem polega na tym, że dla VPNa ustawionego na komputerze brakuje mi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@krzywy_kanister: mogę, dlatego właśnie chce połączyć się z nordvpn na komputerze A przez aplikację i przesyłać dalej sygnał internetu z tego komputera, do komputera B. Zastanawiam się tylko jak to muszę skonfigurować
  • Odpowiedz
@Dakkar:
1. Da się. Drugi komputer musi mieć ustawiony adres bramy domyślnej na adres komputera A
2. Jeżeli to linux, to komputer A musi mieć włączony ipforwarding. Dla Windowsów instrukcja jest TUTAJ. O firewallu na maszynie też musisz pamiętać
3. Komputer nie musi mieć drugiej karty sieciowej. Wystarczy stworzenie dwóch vlanów i zrobienie enkapsulacji.
4. Nie muszę chyba wspominać, że komputer A musi mieć stały adres IP i ten adres
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@director: Twój opis brzmi dużo bardziej skomplikowanie niż sugestie innych osób w tym wątku. Czy da się to skonfigurować bez wykonywania żadnych zmian w konfiguracji komputera B? Nie mam na nim uprawnień administracyjnych
  • Odpowiedz