Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Różowa kupiła samochód, spisaliśmy umowę, którą podpisaliśmy z jednej strony. Starostwo powiatowe nie zgadza się na rejestrację samochodu z taką umową, choć zgłosili na jej podstawie nabycie pojazdu (dostali też wgląd do drugiej umowy na podstawie której poprzedni właściciel wyrejestrował pojazd, też podpisana tylko na pierwszej stronie, ale jest to jedna kartka)

Pytanie:

- mogę na urzędniczkę zgłosić skargę i zarejestrują pojazd, czy muszę dymać nie wiadomo gdzie i zbierać podpisy na drugiej stronie kartki, bo urzędniczka tak chce?

#motoryzacja #prawo #pomocy
  • 27
też podpisana tylko na pierwszej stronie, ale jest to jedna kartka)


@macan: czyli Ty masz n dwóch kartkach nie na jednej? Jeśli tak to nic dziwnego że nie przyjęła
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ogar_Ogar: no to chyba to nie jest odpowiedź, bo:

-Art. 78 KC nic nie mówi o umiejscowieniu podpisu
-umowa jest ważna nawet gdy jest umową ustną
-babka zgłosiła nabycie pojazdu na podstawie tej umowy, więc jednocześnie uznała jej ważność
-poprzedbi właściciel wyrejestrował pojazd na podstawie tej umowy
@macan:

W KC nic nie ma o umiejscowieniu podpisu.


jest, 354/355 kc w zw. z art 78 kc. pomijam już obszerne orzecznictwo.

Przepisy prawa cywilnego dotyczące formy pisemnej nie precyzują, w którym miejscu pisma powinien być zawarty własnoręczny podpis składającego oświadczenie woli lub wiedzy. Powszechnie jednak przyjmuje się, że podpis ten powinien zostać złożony pod treścią składanego oświadczenia, co pozwala na przypisanie całej treści tego oświadczenia osobie pod nim podpisanej. SA
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Karoleer: jest na obu kartkach (obu umowach).

W zacytowanym przez Ciebie tekście jest jak byk "przepisy prawa nie precyzują" tylko dalej "powszechnie przyjmuje się"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Karoleer:

Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany.
Który warunek nie jest spełniony?

No i mamy sytuację w której urzędnik uznał że umowa jest ważna na
umowy na podstawie której poprzedni właściciel wyrejestrował pojazd


@macan: Jakie kurde balans wyrejestrował ?!?!?
Ludzie litości, zdecydowana większość gospodarstw domowych ma jakiś pojazd a mało kto wie co to znaczy wyrejestrowanie, przerejestrowanie (które nie istnieje), zgłoszenie i inne. Podstawowa nomenklatura materii dotyczącej większości z nas. Wiem że polski język i prawo są trudne ale do ciężkiej cholery DLACZEGO DLA POLAKÓW ?
Starostwo powiatowe nie zgadza się na rejestrację samochodu z taką umową


@macan: Jeżeli to auto używane to przecież jest już zarejestrowane w kraju, tak?
Moja propozycja jest taka i całkowicie zgodna z aktualnym prawem: Zgłoś online nabycie pojazdu, opłać US i nie kop się z wydziałem komunikacji bo to mija się z celem i zbędnymi wydatkami na wymianę dokumentów i ew. tablic.