Wpis z mikrobloga

Witam wykopowi eksperci ( ͡° ͜ʖ ͡°) może ktoś się mierzył z tym problemem. Mieszkamy z moją różową z moimi rodzicami w domu z lat 60-70 typowa kostka, my na dole rodzice na górze, całość podpiwniczona. Planujemy na dole zrobić jakiś grubszy remont i zacząłem się zastanawiać nad rekuperacją, rodzice u siebie raczej nie będą chcieli bo dopiero co są po odświeżeniu wszystkiego. I tutaj mam kilka pytań. Jak w ogóle ruszyć ten temat? Czy można nawiewy albo wyciągi puścić po suficie w piwnicy? Gdzie mogę poczytać o projektowaniu takiej instalacji? Miałem pomysł żeby dać nawiewy w podłodze pod grzejnikami a wyciągi przez kratki wentylacyjne, wtedy może i rodzice zrobiliby tak u siebie bo nie wymagałoby to kolejnego remontu.
Zapraszam do dyskusji ()

#budownictwo #remontujzwykopem
  • 16
@robertx: widziałem taką opcję ale czy to nie wyjdzie drożej? Z 1200-1500 za rekuperator zalecane są 2 na pomieszczenie u nas są po 2 pokoje, kuchnia i łazienka. Dodatkowo myślę o dobudowie sypialni na tarasie, ale o to będę pytał w innym wątku ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@czy_pisiont: Jak tu nikt Ci nie będzie w stanie pomóc to spróbuj na FB, jest kilka grup o rekuperacji gdzie siedzą instalatorzy. Co do projektu - możesz pójść na układ, że ktoś Ci robi projekt od a do z za to wszystkie materiały kupujesz u niego :-)
Dodatkowo myślę o dobudowie sypialni na tarasie, ale o to będę pytał w innym wątku ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@czy_pisiont: Wołaj, bo sam właśnie zaraz startuję z przebudową takiego domu i mogę coś wiedzieć.

Co do rekuperacji - nie podjąłem jeszcze decyzji, ale rozważam ścienne, bo normalna instalacja nijak się po prostu nie chce zmieścić, żeby miało to ręce i nogi. Jak pogadam jeszcze z architektem i
@czy_pisiont: Moim zdaniem rekuperatory ścienne to jakieś g**no.

Czy można nawiewy albo wyciągi puścić po suficie w piwnicy?


@czy_pisiont: Moim zdaniem bez problemu, to nawet lepsze niż pod strychem. Dobrze by było je przynajmniej trochę zaizolować mimo wszystko.

Miałem pomysł żeby dać nawiewy w podłodze pod grzejnikami a wyciągi przez kratki wentylacyjne


@czy_pisiont: Masz na myśli, że wyciąg byłby przez kanał wentylacyjny w kominie wentylacyjnym? Ale wiesz, że powietrze
@czy_pisiont: budynek docieplony z zautomatyzowanym ogrzewaniem i nowymi oknami o dobrych parametrach izolacyjnych bez wywiewników?
Jeżeli cokolwiek z powyższego nie, to odpuść temat rekuperatora i zacznij od termomodernizacji...
@hitherto: jak chcesz od czegoś zaczynać to polecam zacząć od przygotowania budynku do montażu rekuperacji a nie od montażu rekuperacji która nic nie zmieni w aktualnym bilansie energetycznym budynku.
@Dzieciok: odnośnie ściennych to pisali żeby były 2 na pokój jeden jako nadmuch drugi jako wyciąg i nie wiem jak to wtedy ma "rekuperować" ¯\_(ツ)_/¯ oczywiście chodziło mi o wykorzystanie kanałów wentylacyjnych jako drogi dla rur.

@MrFen: @hitherto: okna plastiki, dosyć szczelne, ogrzewalnie ekogroszek ale możliwe że będziemy musieli przerzucić się na gaz. Obecnie u nas na dole już miewamy problem z wilgocią, w planach jest ocieplenie domu, ale
Pobierz
źródło: comment_1663496791ERA4Op0t2W0kuPPjPPsUyO.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
od montażu rekuperacji która nic nie zmieni w aktualnym bilansie energetycznym budynku.


@MrFen: w montażu wentylacji (w tym mechanicznej) chodzi o montaż wentylacji. To czy bilans energetyczny się zmieni jest drugorzędne przecież.

Akurat jeśli masz użytkowany budynek to lepiej mieć najpierw dobrą wentylację a potem go doszczelniać niż zrobić termos, zakisić go wilgocią a na koniec wentylację.
@czy_pisiont: Tak to powinno wyglądać w idealnym świecie. Cieżko będzie wykorzystać te kominy. Ja bym sugerował przy górnych oknach przebić się przed strop jeden raz i kanały przy scianie i potem pod sufitem doprowadzić do okien. W pomieszczeniach na dole podobnie. Jeden przewiert przez strop i potem pod sufitem do kolejnych punktów.
Te kanały schowasz w suficie podwieszanym z kartongipsu
Pobierz
źródło: comment_16636016678HHNogBPTClSPplXYwcp26.jpg