Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Na czym oszczędzacie prąd, a na czym nie ma sensu, bo oszczędność będzie i tak mała? Np. częstsze korzystanie z laptopa zamiast komputera, wymiana zwykłych żarówek na led itd.

#energetyka #prad #dom #mieszkanie #energia

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6326eb23ca83b03f2675389e
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Na czym oszczędzacie prąd, a na czy...

źródło: comment_1663511558nQ3JEItxdA578TgqoexJfR.jpg

Pobierz
  • 13
@AnonimoweMirkoWyznania: wszystko co ma grzałkę - piekarnik, płyta grzewcza, pralka, suszarka do ubrań, szuszarka do włosów, żelazko, klimatyzacja jakiś mocny pc, lodówka, zamrażarka, to wyłączenie z standby czy wypinanie z listwy albo wyjmowanie ładowarek z kontaktu to jakieś działania homeopatyczne. Ogólnie oświetlenie jak masz energooszczędne żarówki to też gówno bierze.

Pierwsze rzeczy do zrezygowania to klima, suszarka do ubrań, suszarka do wlosów. Używanie piekarnika jak tylko bardzo coś potrzebujesz, żelazko jak
@AnonimoweMirkoWyznania: to raczej mit opowiadany przez mamusie razem z tym żeby przeciągu nie robić. Zresztą myć się można przed spaniem zeby spać w czystej pościeli a nie takiej przepoconej po 2 dniach.
Mój kumpel przed szkołą zawsze chodził na basem, lato jesień zima i nigdy nie suszył włosów bo szkoda czasu a miał trochę dłuższe. Potrafił przyjść z oszronionymi włosami w zimie i nigdy nie chorował więcej niż reszta uczniów.
@AnonimoweMirkoWyznania: laptop zamiast stacjonarki to przy 4h dziennie to ~300kWh/rok
Ustawienie harmonogramu dla wifi (wyłączanie na noc) w routerze to ~30kWh/rok
Wysokiej klasy lodówka to oszczędność ~100kWh/rok
Żarówki jak podmienisz na LED, z żarowych, to będziesz mieć ogromną zmianę. 4h dziennie zmiana z 60W na LED to ~80kWh/rok przy tej samej ilości światła.
Odpalony telewizor/radio tylko po to aby coś grało w tle. Nie wyłączanie PC. Roomba odkurzająca kilka razy dziennie. Suszarka do prania.
@AnonimoweMirkoWyznania: z tego co obserwuję tag, to np. często dużo prądu żre stara lodówka (taka więcej niż 10-15 lat), warto rozważyć wymianę na nową zwłaszcza że nowe mają też różne bajery jak no Frost czy ion air czy komorę na warzywa, komorę zero na mięso itp.

Dużo ludzi włącza cały zestaw kina domowego na cały dzień tylko po to żeby sobie leciało coś w tle - zamiast tego lepiej radio.

Nie
@AnonimoweMirkoWyznania: mam dobre statystyki zużycia energii od 20 lat. Kiedyś wpisywałem sobie stan licznika w Excela, teraz za mnie robi to aplikacja OneMeter.
Przez te 20 lat tylko jedna rzecz zrobiła naprawdę różnicę: wymiana lodówki na nową.
Przy czym u mnie najwięcej prądu zużywa po prostu bojler. Mieszkamy w 3 osoby, wszyscy dużo się myją i lubią gorącą wodę. Największa oszczędność powstaje, gdy po prostu wyjedziemy na weekend czy dłużej, wtedy
Pralka czy stara czy nowa będzie zawsze zużywać dużo,


@xpert17: moja zużywa średnio 0,4 kWh na pranie. Kupowana w kwietniu, dozuje wodę w zależności od masy prania, piętrze głównie z jakimiś bąbelkami w niskiej temperaturze. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, bo spodziewałem się dużo większego żuzycia.