Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie ile realnie energii w ciągu godziny oddaje grzejnik olejowy, kupiłem 2,5 kw mocy maksymalnej? Z tym, że na max mocy, jak już się nagrzeje to co kawałek wyłącza go termostat, w związku z czym do pomieszczenia nie trafia tyle energii, co np od grzejnika konwektorowego(odczucia są słabsze). Testowałem również promiennik halogenowy, który pożyczyłem, fajna opcja, jeżeli by działał na dłuższy dystans i aż tak nie raził w oczy. Pomieszczenie całe ciężko będzie mi ugrzać, ponieważ jest to kamienica i jest dość wysoko, w związku z czym olejak, który stoi około 3-4 metry ode mnie nie daje zbyt dużo.

#ogrzewanie #mieszkanie #kamienica
  • 8
  • Odpowiedz
Zastanawia mnie ile realnie energii w ciągu godziny oddaje grzejnik olejowy, kupiłem 2,5 kw mocy maksymalnej?


@Reviewer: To zależy od różnicy temperatury między grzejnikiem a powietrzem, przepływu powietrza, wilgotności bezwzględnej.
  • Odpowiedz
Przetestowałem grzejnik konwektorowy, jeżeli kogoś to zainteresuje, to jest zdecydowanie lepsza opcja niż grzejnik olejowy, który każdy stawia wyżej, jako coś lepszego. Nagrzewa bardzo szybko i utrzymuje tą temperaturę, termometr rzeczywiście pokazał, że temperatura w pomieszczeniu wzrosła, a w przypadku olejowego niestety nie(stały w tym samym miejscu. Jeżeli ktoś to czyta, to odpuśćcie sobie olejaki w większych pomieszczeniach, bo jeżeli nie będą tuż obok was stać, to praktycznie nic nie dadzą. Oszczędzacie
  • Odpowiedz
Oczywiście, mniej-więcej

@Reviewer: Mocno zależy od różnicy temperatury między grzejnikiem a powietrzem i przepływu powietrza. Jeśli będzie bardzo zimno w pokoju to będzie oddawał dużo więcej niż gdy jest gorąco. Jak ustawisz wentylator aby dmuchał na grzejnik to też znacząco więcej ciepła odda.
Kup najtańszy miernik zużycia prądu, podłącz grzejnik na dzień lub dłużej i dzieląc zużycie w kWh przez czas pomiaru w godzinach będziesz miał średnią oddawaną przez grzejnik moc.
  • Odpowiedz
@pangolin: Tak, mniej-więcej liczyłem, ale ciężko dokładnie wyliczyć to, bo on praktycznie co 3min się wyłącza i włącza. Mimo wszystko już mam rozwiązanie, podejrzewam, że realnie mniej oddawał niż 2 kw na godzinę i stąd przegrana z konwektorowym, ponieważ oszczędność wynika z mniejszej podaży energii.
  • Odpowiedz
@Reviewer: Jak 3 minuty działa i 3 przerwy to 1,25 kW. Nie ma mniej lub bardziej oszczędnego typu grzejnika jak chcesz przycebulić to możesz użyć promienników podczerwieni. Ciepło będzie tam gdzie będą skierowane, ale powietrze czy inne części pomieszczenia już niekoniecznie będą ciepłe.
  • Odpowiedz
@pangolin: no chciałbym promienniki, ale dużo wydatków ostatnio, a to tanio nie wyjdzie, bo bym musiał ich sporo kupić i umieścić w ważnych miejscach(gdzie zazwyczaj jeden ma 700w około i kosztuje 700zł, no i moc by musiała być adekwatna do tego co oferuje konwektor, czyli 3x700=2,1k, a konwektorowy porządny 2-2,5kw już za 500 dorwę.
  • Odpowiedz
i moc by musiała być adekwatna do tego co oferuje konwektor

@Reviewer: Nie musiałaby być. Kierujesz tylko ma miejsca w których przebywasz dłużej np. na biurko czy kanapę na której siedzisz i tam jest komfortowo. Wstajesz z tego miejsca idziesz gdzieś indziej i jest zimno, stąd oszczędność.

Jak chcesz ogrzewać elektrycznie po pomyśl o grzejnikach/piecach akumulacyjnych i taryfie G12.
  • Odpowiedz