Wpis z mikrobloga

Pierwszy raz bawie się w fotografie, a chciałem zacząć od zdjęć nocnego nieba. A że niebo dziś czyste, to porobiłem sobie zdjęcia. Wszystko ok, porobiłem kilka zdjęć w różnych ustawieniach i mam pytanie, mam przykładowo zdjęcie takie jak poniżej - tak wygląda w podglądzie na aparacie i przez pierwsze dwie sekundy jak otworzę zdjęcie na komputerze, zaraz potem jak zdjęcie się "doładuje" to pojawia się jakaś dziwna kolorowa siatka, która psuje całe zdjęcie. Co to jest, to jest jakaś forma kompresji/dekompresji zdjęcia przez przeglądarke zdjęć na windowsie czy co? bo nie za bardzo ogarniam xD niedługo będe ogarniał fotki w lightroomie i jestem ciekaw czy będzie to tak samo wyglądać.

W komentarzu zdjęcie z tą "siatką".

#fotografia #astrofotografia #astrofoto #canon #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
AaBbCcDdEeFf - Pierwszy raz bawie się w fotografie, a chciałem zacząć od zdjęć nocneg...

źródło: comment_1664046575BwGnRCai4yAznZjUngjBSX.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@deekte: @dtmo50: na tym zdjęciu bodajże było 1600? Obiektyw ten standardowy dołączany do canona M50, więc nie jest to sprzęt górnoloty xD ale widziałem że ludzie coś tam majstrowali z tym obiektywem, 15mm f/3.5
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double: Jakoś się trzeba nauczyć fotografii a trudno jest to zrobić nie robiąc zdjęć. Nocna fotografia też nie jest taka wymagająca na początku - ciepłe ubranie, statyw, pilot i można iść na jakieś pole robić zdjęcia nieba. Po drodze przeczytać jeszcze szybki poradnik i można dostać nawet spoko zdjęcie z jednej ekspozycji.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PeaceUN: Na pewno nie na zdjęciach nocnych, z długim czasem naświetlania.
Kup książkę o podstawach i zacznij od krajobrazów w dzień, słoneczny, pochmurny, deszczowy. Przyjdzie czas i opanujesz na tyle by zacząć zdjęcia nocne.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Karbon315: Właśnie wbrew pozorom fotografia nocna jest wymagająca. Dla początkującego to krajobrazy dzienne, w zmiennych warunkach, by poznać różnice w długości naświetlania, ISO, otwarcia przesłony, głębi ostrości....
  • Odpowiedz
@deekte: 20 sekund, akurat warunki domowe mam ekstra bo okolica jest ciemna w cholere i mieszkam dość wysoko, więc zaraz pójde pobawić się jeszcze. Na szybko wziąłem pierwsze lepsze zdjęcie, walnąłem je w lightroomie i wyszło coś takiego jak poniżej, jest tu jakaś chmurka w prawym dolnym bo akurat się załapała, ale zadowolony jeste, ale ide porobić lepsze zdjęcia
AaBbCcDdEeFf - @deekte: 20 sekund, akurat warunki domowe mam ekstra bo okolica jest c...

źródło: comment_1664048374SOtVT26mGPWpptqTMjX58B.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double: Mając minimalne porównanie z fotografią motorsportową czy jeszcze mniejsze z krajobrazową za dnia uważam, że nocne niebo to spokój i pełen luz do nauki. Jak się trafi warunki to jest cała noc, nic nie goni, można nawet poczytać w trakcie, eksperymentować, nie ma się jednej szansy której nie chce się zmarnować. Oczywiście ciągle mam na myśli najbardziej podstawową fotografię nocnego nieba bez żadnego prowadzenia czy stackingu.
  • Odpowiedz
@Karbon315: eksperymentowałem ze stackingiem i photoshop kompletnie zakrzywiał mi całą kompozycje, przerwy w ścieżce i nagła zmiana toru gwiazdy jakby zmieniała pas ruchu :D
  • Odpowiedz