Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad czymś.

Zakładam że Nord stream 1 i 2 zostały uszkodzone celowo. Nie ma chyba co do tego żadnych watpliwosci, że taki zbieg okoliczności nie jest zbyt możliwy w sytuacji geopolitycznej jaką mamy. Potwierdzają to zresztą pierwsze doniesienia z miejsc zdarzeń mówiące o punktowych uszkodzeniach jak po wybuchu.

Na wykopie widzę pełno wujka Bidena i chwalenia tego jak to zaplanował tę akcję i utarł nosa Niemcom.
Z kolei na stronach zagranicznych mediów np. BBC i ze strony np. Polskich a także Ukraińskich władz pojawiają się spekulacje o sabotażu ze strony... Rosji.

No i w zasadzie zestawiając ze sobą powyższe to możliwa jest imo na logikę tylko pierwsza opcja.

Przy drugiej opcji po pierwsze bez sensu wydaje mi się uszkodzenie przez ruskich tylko swoich gazociągow odcinając się od argumentu negocjacji dostaw gazu, kiedy obok są jeszcze inne, konkurencyjne do uszkodzenia. Po drugie wiemy jak działa ruski sprzęt i myśl taktyczna, więc ciężko mi uwierzyć w taką udaną "operację specjalną" na Bałtyku.
Oczywiście można też spekulować, że uszkodzili swoje gazociągi, żeby móc zwalić winę na szpiegów z innego mocarstwa, ale nie dość że musieliby spełniać wtedy warunki wymienione w poprzednim zdaniu (taktyka, pomysł, działający nienamierzalny sprzęt) to jeszcze musielibyśmy te fantazje poszerzyć o wyrafinowane mindgamesy w ich wykonaniu.

I teraz zakładając, że powyższe założenia są słuszne i do takich samych dojdą Niemcy to ciekawy jestem jak to się dalej potoczy XD
Mam nadzieję że to naprawdę USA im #!$%@?, a oni podkulą ogon i będą teraz zmuszeni w tej sytuacji oskarzyc albo Rosję albo USA i wybiorą wreszcie mądrze.
Bo akurat w wykonaniu USA w takie mindgamesy wierzę.

A jakie są wasze eksperckie spekulacje na ten temat?

#wojna #rosja #ukraina
  • 23
@bizonsky: A no takie, ze teraz kazdy moze spekulowac, a spekulacje i niewiadoma to doktryna ruskich. Nie wiem jaka jest prawda, zrobic to mogly i kacapy i Amerykanie. Zauwaz, ze sprawa importu gazu z kacapowa zostala zamknieta juz wczesniej, nie mieli wiec nic do stracenia, a w tym momencie zyskuja mozliwosc wewnetrznych oskarzen w NATO.
wydaje mi się uszkodzenie przez ruskich tylko swoich gazociągow odcinając się od argumentu negocjacji dostaw gazu, kiedy obok są jeszcze inne, konkurencyjne do uszkodzenia. Po drugie wiemy jak działa ruski sprzęt i myśl taktyczna, więc ciężko mi uwierzyć w taką udaną "operację specjalną" na Bałtyku.

Oczywiście można też spekulować, że uszkodzili swoje gazociągi, żeby móc zwalić winę na szpiegów z innego mocarstwa, ale nie dość że musieliby spełniać wtedy warunki wymienione w
@MatMKA ja mam nadzieję że to dopiero gra wstępna i dzięki niej Putinowi ciśnienie z rury zejdzie całkiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@maniol92 ej ej nie zapędzaj się z tą domeną ruskich, ja lubię spekulować na każdy temat a ruskich nie lubię XD
No i w zasadzie zestawiając ze sobą powyższe to możliwa jest imo na logikę tylko pierwsza opcja.


@bizonsky: 100%, bo teraz przy ewentualnych rozmowach o wznowieniu przesyłu pozostaje tylko Jamal( ͡° ͜ʖ ͡°), co oznacza, że Ukraina nie zamarznie i przetrwa zimę. To raczej też pokazuje, że pewnie po referendach w Donbasie i rozpoczną się rozmowy o zakończeniu konfliktu, a mobilizacja to tylko karta przetargowa
@bizonsky: dobrze kombinujesz IMO. To nie prawda że mógł to zrobić każdy. To wymagało pewnej technologii i dostępu do morza bałtyckiego, nie każdy ma te dwie rzeczy jednocześnie. Chińczycy przecież nie wpłyną łodzią podwodną na poł-zamknięty akwen przez płytkie cieśniny, ogromna szansa wykrycia. Kto ma minimum 1 łódź podwodną i może przy tej rurze wysadzić podwodnego drona lub płetwonurków nie będąc wykrytym?
- USA (jako jedyni mogą wpłynąć niezauważeni)
oraz lokalsi: