Wpis z mikrobloga

Mega gorący i ważny temat - węgiel, biedaszyby, sytuacje pod kopalniami i na składach. Ogólnie śląsk na językach od miesięcy. Do tego dwa wybuchy metanu, kilkanaście osób zginęło.

Co robi naczelny górnik z youtube - cuckoldztwo, pierwsza dziewczyna w życiu i oglądanie netflix and chill pod kołderką.
A sorry, po 4 miesiącach to już jest "narzeczona".

Hajs ze zrzutki na 10000zł za metr kopania w Lubaniu się skończy to będzie spowiedź na yt i przepraszanie widzów.

Polecam materiał TVN Uwaga sprzed 2 dni o biedaszybach (był na głównej) - przynajmniej coś można się dowiedzieć, wchodzą do biedaszybu, wywiad z kopaczem czy z handlarzami węgla

#polskiyoutube #wyprawyleona #ciekawostki #pgg #wegiel #slask #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow
JanParowka - Mega gorący i ważny temat - węgiel, biedaszyby, sytuacje pod kopalniami ...

źródło: comment_16644420498GRgBCSYuCyhhmE5PDWb88.jpg

Pobierz
  • 25
@ajuto00:

troszeczkę pomyliłeś Dolny Śląsk ze Śląskiem

Jeśli już to z Górnym Śląskiem. W którym miejscu zawiodła edukacja, że tak wiele osób nie utożsamia Wrocławia ze Śląskiem, który jest jego stolicą, za to bez problemu utożsamiają np. Częstochowę, czy Sosnowiec, które ze Śląskiem nic wspólnego nie mają.
@timek1119: Bo to mocno historyczny podział. Nikt we Wrocławiu nie mówi po Śląsku, mimo że tutaj gra drużyna Śląska Wrocław. ¯\_(ツ)_/¯

Natomiast masz rację, że precyzyjne powinienem napisać Górny Śląsk, ale ten skrót myślowy, dla mnie, wrocławianina, jest naturalny
@sylwke3100:

Polecam lekturę:

Oficjalnie rzecz biorąc, obywatel Wrocławia mieszka w sercu Śląska (nazwa ta zawsze kojarzona była z rzeką Ślęzą i górą Ślężą, które znajdują się obok Wrocławia i niemal dokładnie w geograficznym centrum całego regionu). Mieszka w jego największym mieście i stolicy, a także nad wszechobecną w mieście rzeką Odrą – najważniejszym obiektem naturalnym Śląska i jego symbolem, przez setki lat uważanym za więcej niż umowną granicę niemieckich i słowiańskich
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@sylwke3100:


Polecam lekturę:


Oficjalnie rzecz biorąc, obywatel Wrocławia mieszka w sercu Śląska (nazwa ta zawsze kojarzona była z rzeką Ślęzą i górą Ślężą, które znajdują się obok Wrocławia i niemal dokładnie w geograficznym centrum całego regionu). Mieszka w jego największym mieście i stolicy, a także nad wszechobecną w mieście rzeką Odrą – najważniejszym obiektem naturalnym Śląska i jego symbolem, przez setki lat uważanym za więcej niż umowną granicę niemieckich i słowiańskich
A co dziwnego skoro Dolny za komuny został "wyczyszczony" z przeszłości a na Dolnym nie ma dużo dolnoślązakow.


@sylwke3100: Zacznijmy od tego, że najbardziej ze śląskości "wyprała" ten obszar II WŚ. Do opuszczonego przez Niemców regionu najwięcej przybyło Wielkopolan oraz Kresowiaków, w tym wyrazista elita intelektualna ze Lwowa.

Komuna dołożyła lekceważącą politykę, bo region dla nich był zbyt niemiecki, więc nie dbano w ogóle o śląską kulturę materialną tych ziem, a
@ajuto00:

kk

Z jakiegoś powodu uważasz, że nikt nie używa pojęcia "Górny Śląsk". Ja powiem inaczej - jest używane powszechnie, a i owszem ludzie widzą różnice kulturowe pomiędzy Górnym, a Dolnym, ale nikt nie traktuje tego jako osobne krainy. To jest Śląsk jako całość. Co innego nazywanie mieszkańców, bo rzeczywiście Ślązacy mieszkają niema wyłącznie na Górnym Śląsku. Powtórzę: to co jest w artykule jest bzdurą.

Aha, jeszcze dołożę - sam mieszkałem
@ajuto00:

Nigdzie tak nie napisałem, przeciwnie nawet. ¯_(ツ)_/¯

Patrząc na artykuł, który cytujesz i co napisałeś np tu:

dla mnie Śląsk to Górny Śląsk

...ciężko wywnioskować, żebyś miał na myśli to co ja napisałem.
@ajuto00: Rozumiem twoje przyzwyczajenia i nie piję bezpośrednio do ciebie, ale rozdupia mnie jak Dolny Śląsk i Śląsk w ogóle, przez 1000 lat wielokrotnie zmieniał przynależność państwową, księstwa dzieliły się jak szalone, fale emigranckie przybywały od Szkocji po Ukrainę, a potem wybywały na zachód Europy i do obu Ameryk i Śląsk zawsze pozostawł Śląskiem. Tygiel kulturowo etniczy.
Nagle, jak ktoś eufeministycznie napisal, Niemcy "opuścili" ten region, PRL przywiózł kresowiaków, szabrownicy z