Wpis z mikrobloga

#czechy #praga

Mieszkam w Pradze w Czechach od stycznia 2021 roku. Czasem opowiadam swoim znajomym jak mi się w tym kraju mieszka. Jest sporo rzeczy które mi się tutaj podobają, ale zawsze zapominam wszystko wymienić. Spisałem sobie krótką listę. Dzielę się nią, bo może komuś się przyda. Jakby były jakieś pytania to chętnie odpowiem.
Kolejność przypadkowa.

Plusy

Komunikacja publiczna (w Pradze):
+ Bardzo częste połączenia
+ Gęsta siatka połączeń
+ Metro chodzi od 5 do 24
+ Mniejsze korki w miastach
+ Przy zakupie rocznego biletu wychodzi zaledwie 3600 Kc ~ 700 PLN. Można jeździć wszystkim, nawet łódkami przez Wełtawę czy kolejką w parku Petrin.

Prawa kobiet:
+ Legalna aborcja
+ In-vitro z komórkami dawczyń, nie tylko z własnymi

Świeckość vs Państwo:
+ Kościół nie ma wpływu na legislację oraz politykę w kraju
+ (subiektywne) bardzo wysoki współczynnik ateistów. Dla mnie duży plus

Sklepy:
+ Brak zakazu zamykania sklepów w niedzielę

Używki:
+ Dozwolone picie alkoholu w miejscach publicznych. Zakaz picia w komunikacji publicznej i w centrum Pragi (Praga 1)
+ Depenalizacja posiadania narkotyków

Ekonomia:
+ Bank centralny niezależny od rządu
+ Stabilniejsza waluta
+ 2 mocne branże eksportowe:
* Samochodowa
* Piwna

Rodzina / związki:
+ Można zgłosić związek ze swoją partnerką i cieszyć się benefitami bez brania ślubu
+ Legalne związki homoseksualne
+ Bardzo dużo wsparcie dla rodziców:
* Ulgi podatkowe
* Dużo wolnego, także dla ojców
* Dopłaty do in-vitro

Zdrowie:
+ Więcej lekarzy na 1000 mieszkańców
+ Kolejki do kilku tygodni a nie do kilku miesięcy
+ Z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego można się normalnie leczyć. Nie trzeba chodzić prywatnie.
+ Jedne z najlepszych klinik leczących bezpłodność na świecie

Urzędy / sprawy administracyjne:
+ Możliwość załatwiania spraw administracyjnych w miejscach innych niż tylko urzędy, tzw. Czech Point. Jest ich sporo i można w nich załatwiać bardziej przyziemne sprawy.
+ (subiektywne) milsi urzędnicy

Podatki:
+ Trochę niższy PIT niż w Polsce
+ Trochę wyższa kwota wolna od podatku (po Polskim Ładzie trochę się pogubiłem więc nie jestem pewien na 100%)
+ Większe wsparcie dla inwestorów:
* Podatek od zysków kapitałowych 15% zamiast 19%
* Przy trzymaniu akcji przynajmniej 3 lata brak jakiegokolwiek podatku

Wynajem:
+ Możliwość eksmitowania lokatorów jeżeli nie płacą czynszu
+ Kaucja za mieszkanie jest oprocentowana zgodnie z kursem stóp procentowych ustalanych przez Czeski Narodowy Bank
+ Duża łatwość w przepisaniu na siebie kosztów za media (prąd, gad)

Inne:
+ 2 elektrownie atomowe
+ W Pradze jest sporo koncertów dużych gwiazd kiedy robią tournee po Europie
+ Trochę bardziej w centrum Europy. Sporo dobrych połączeń do Austrii, Niemiec, Słowacji.
+ Wszyscy właściciele psów sprzątają po swoich zwierzętach
+ (tylko w Pradze) całkiem spoko lotnisko z nienajgorszym dojazdem i całkiem gęstą siatką. Warszawa ma lepszy dojazd do swojego lotnika ale jestem z Wrocławia, także dla mnie to był duży upgrade.

Minusy
Do minusów należą przede wszystkim systemy informatyczne, które nie są na tak zaawansowanym poziomie jak w Polsce.

Banki:
- System bankowy 5-10 lat za Polskim
- Mniejsza powszechność terminali płatniczych, częściej trzeba mieć ze sobą gotówkę

Urzędy / sprawy administracyjne:
- W Polsce więcej i szybciej można załatwić przez internet niż w Czechach.

Poczta:
- Często po pocztę trzeba iść na pocztę bo w skrzynkach zostawiają ci tylko powiadomienie o przesyłce
- Mniej paczkomatów

Polityka:
- W Czechach ciągle jest obecna partia komunistyczna

Przyroda:
- W Polsce mamy trochę dobrej natury: Tatry, Mazury, Bieszczady. W Czechach nie ma spektakularnej natury, chociaż mają swoje urokliwe miejsca.

Inne:
- Strasznie drogie taksówki. Unikam jak ognia, komunikacja publiczna jest o wiele wydajniejsza.
- Brak dostępu do morza. Nad morze Czesi jeżdżą do Chorwacji
  • 16
@radeju: Byłam trochę sceptyczna, jak przeczytałam, że mieszkasz tu dopiero rok i już robisz za eksperta (no ale wiesz z mojej 11-letniej perspektywy prawie każdy emigrant to leszcz ( ͡° ͜ʖ ͡°)), ale przygotowałeś całkiem rzetelne podsumowanie i zawarłeś dużo ciekawych spostrzeżeń :) nie zgodzę się tylko co do natury, ale to pewnie zależy, co kto uważa za spektakularne :) dla mnie Cesky Raj, Adrspach, Ceske Svycarsko,
@radeju

+ W Pradze jest sporo koncertów dużych gwiazd kiedy robią tournee po Europie

- Brak dostępu do morza. Nad morze Czesi jeżdżą do Chorwacji


Czy w Warszawie jest pod tym względem gorzej? Kraków i Katowice też nie wypadają aż tak blado.
Tu raczej + mieszkania w dużym mieście.

Brak dostępu do morza, minusem to może to było 20 lat temu, teraz da przeciętnego Pepy to żaden problem, pojedziecie na Chorwację.

Do
@holka-kofolka: Hej, ta lista sie naturalnie ogranicza do tego co zaobserwowałem. Nie uważam się za eksperta, za krótko tu jestem. Starałem się być obiektywny,

Ad natura: Byłem w większości miejsc które wymieniłaś. One są fajne, ale według mnie nie są tak spektakularne, jak np. Alpy.

Pozdro z Pragi!

@silesianist: tak, w Warszawie też jest sporo koncertów. Jak sprawdzałem na te wakacje to było trochę więcej w Pradze np. Rammstein.

Dzięki
Czy w Warszawie jest pod tym względem gorzej? Kraków i Katowice też nie wypadają aż tak blado.


@silesianist: Ja raczej chodzę na koncerty bardziej niszowe i pod tym względem w Polsce, wg mnie, jest straszna bieda, bo agencje koncertowe boją się ryzykować i sprowadzać mniej znane kapele. Sytuację ratuje Off Festival, gdzie w rok zjeżdża się do Polski tyle alternatywnych kapel, że głowa mała i za to szacuneczek dla Rojka i
Hej, ta lista sie naturalnie ogranicza do tego co zaobserwowałem. Nie uważam się za eksperta, za krótko tu jestem. Starałem się być obiektywny,


@radeju: Jasne, nie bierz tego do siebie :) Chodziło mi tylko o to, że już spotkałam się tutaj z ludźmi, którzy byli 2 dni w Ostravie i uważali się za ekspertów i dlatego byłam na początku sceptyczna ;)

Co do natury, to na mnie ogromne wrażenie zrobiła w
@radeju: W Pradze spędziłem ponad 4 lata, co do tego co napisałeś to z tą komunikacja wcale nie jest tak dobrze, może poza metrem, nie wiem do czego porównujesz. Na plus rzeczywiście niskie koszty życia. Co di natury w Czechach masz przecież Šumavę i česke švicersko, na wschodzie za to Brno i Hodonin. Ogólnie fajny kraj, niemniej jednak czuja pewna wyższość wobec Polaków, według mnie niezrizumiałą bo nie mamy się czego
@shadow7pl ja chętny chyba że akurat będę w Polsce (od czasu do czasu odwiedzam).

@JudeMason

W Pradze spędziłem ponad 4 lata, co do tego co napisałeś to z tą komunikacja wcale nie jest tak dobrze, może poza metrem, nie wiem do czego porównujesz.


Komunikację porównuję do tych miejsc w Polsce gdzie byłem, czyli przede wszystkim Wrocław i Warszawa.
Dużo jeżdżę autobusami i tramwajami: prawie zawsze spoko. Opóźnienia do 2 minut są akceptowalne.
@filozofw:
@radeju: jak wyglądają ceny wynajmu mieszkań? Masz porównanie z Polską?

Tak, ale ta sytuacja się bardzo zmieniła w ostatnich 6 miesiącach.
Do niedawna: mieszkanie dla 1-2 osób w Pradze (40-50m) kosztowało 16-24k koron. Lokalizacja przyzwoita.
Od niedawna: mieszkanie dla 1-2 osób w Pradze (40-50m) kosztuje teraz 20-30k koron. Lokalizacja przyzwoita.
10k koron = 1.9k PLN.

Ja płacę za wszystko 23k koron (łącznie z Internetem)
Rok temu płaciłem 20k koron.
@piteross:
pracuję w IT jako manager

Na pytanie jak Czesi podchodzą do Polski i Polaków odpisałem wyżej więc się zacytuję:

> Ogólnie fajny kraj, niemniej jednak czuja pewna wyższość wobec Polaków, według mnie niezrizumiałą bo nie mamy się czego wstydzić


Mój kontakt z Czechami jest w: urzędach, pracy, siłowni. Nigdy nie spotkałem się z żadną wyższością.

Nie mniej jednak, sam często porównuję Polskę do Czech. Mają sporo dobrego myślenia, które z