Wpis z mikrobloga

2 badania wzroku w przeciagu kilku dni

1 okulista
OP -2.5 cyl -0.5 ax 167
OL -3.0 cyl -0.75 ax 94

2 okulista
OP -3.0 cyl 0.0 ax 0
OL -3.50 cyl -0.5 ax 90

To nie jest kosmiczna roznica zeby jeden mial cylinder 0.0 i ax 0 a drugi cylinder -0.5 i ax 167? Nie wiem teraz od ktorego okulary zamowic

#okulary #okulista
  • 15
@Noniusz: kodano

Wzrok mi sie bardzo szybko pogarsza (mam podejrzenie jaskry swoja droga) wiec chyba wole mocniejsze

a jak bym zamowil moce z tego drugiego (-3.0 -3.5) ale cylindry od pierwszego to da rade? czy cylindry i ax jest tez dostosowane do mocy?
@Weed233: nie czuję się na tyle kompetentny żeby odpowiedzieć na to pytanie, ale jeśli się pogarsza to pewnie moc sferyczna będzie coraz większa, a nie cylindry, więc raczej ma to sens.
czy cylindry i ax jest tez dostosowane do mocy?


@Weed233: ogólnie to moc sferyczna dotyczy zaburzenia mocy skupiającej całej soczewki, a cylindry korygują moc skupiającą soczewki, która jest różna w różnych osiach soczewki. Czyli np. jak masz OP -2.5 cyl -0.5 ax 167 to znaczy że ogólnie soczewka skupia Ci za mocno o 2.5, ale w osi 167° skupia jeszcze mocniej, stąd dodatkowa moc rozpraszająca w tej osi (cylinder)
@Noniusz: Obawiam sie ze jak zamowie te jedno oko na 0.0 0.0 tak jak na drugiej recepcie to bede krzywo widzial xd

Bo to az nierealne sie wydaje zeby jeden widzial os 167 i cylinder -0.5 a drugi nic
@Weed233: to nie tak że nie widział, tylko po prostu można tę wadę skorygować na 2 różne sposoby.

Przykładowo ja na jednym oku mam -0.75 i cylinder -0.75 oś 180, i taką moc mam w okularach, a soczewki jednodniowe kupuję -1.0 (bez cylindra, bo 3 razy tańsze xd), i w obu przypadkach widzę dobrze
@Noniusz: ale 0 i 0 oznacza jakby tej wady na prawym oku nie bylo a drugi tam widzi -0.5 i 167 oś wiec nie wiem + zastanawia mnie to ze nie moge nawet zamowic na takich wartosciach jak sa podane na tej 2 recepcie (brak+-0.5 w cylindrach)
ale 0 i 0 oznacza jakby tej wady na prawym oku nie bylo


@Weed233: albo, że jest, ale można ją skorygować też większą mocą sferyczną

zastanawia mnie to ze nie moge nawet zamowic na takich wartosciach jak sa podane na tej 2 recepcie (brak+-0.5 w cylindrach)


To już zależy gdzie zamawiasz. Od lat zamawiam okulary w Zenni Optical, i tam są cylindry normalnie od +-0.25.
@Weed233: Daj się zbadać w godzinach wieczornych, lub późno po południu. Wieczorami człowiek gorzej widzi, szczególnie ciężko jest wyłapać ostrość niebieskich oświetlonych napisów.

Ale jak na to patrzę, kierowałbym się drugim badaniem. -0.25 cylindra nigdy nie przepisują. A po to jest zmniejszony cylinder przy drugim badaniu, aby oko trochę wysilić, nie wiem.

Ale z danych wynika, że tylko na lewym oku ci się pogorszyła widoczność.