Wpis z mikrobloga

Mirki z programowania, w co inwestujecie żeby płacić jak najmniejszy PIT-5 i VAT-7 co miesiąc? trochę mnie boli wywalanie kilku k co miesiąc na te pozycje. leasing auta już jest, nowy komp, czy coś tam jest - drukara nie widzę sensu co roku zmieniać na nową i ogólnie to nie mam kosztów za bardzo, jestem na zasadach ogólnych, fura w leasingu fajnie obniżyła te podatki na początku i jak się już spłaci to za 5 lat będę mógł ją sprzedać bez podatku i to jest ok, ale interesowałoby mnie coś więcej w tym stylu z branży IT, czy można inwestować w jakieś np. strony internetowe typu kwejk nie wiem... czy inne, które będą mega kosztem i obniżą mi ten pit i vat, ale powiedzmy się zwrócą za kilka lat z nawiązką? czy macie jakieś wskazówki?

#pracait #inwestycje #b2b
  • 14
(ryczat od nowego roku i przestań wydawac kase na #!$%@?)


@zibizz1: no właśnie sprawdzałem ryczałt w nowym ładzie z różnymi kalkulatorami i nie ma jakiejś kolosalnej różnicy, żeby to było warte zachodu, ja się nie łapie na ten 5% pit. Jedyne co rozważam to spółka z. o .o ale to też trochę roboty i trzeba wspólnika znaleźć...
nie wydaje kasy na głupoty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@charlie1919: Skoro nie ma kolosalnej roznicy miedzy ryczałtem to znaczy ze placisz malutkie podatki. Rozważanie spółki z o.o. w takim wypadku to głupota nad głupotami, sama obluga spolki to minimum 5tys rocznie a Ty pewnie płacisz maks 30tys podatków i ZUSu rocznie
@charlie1919: nic z tego co wymieniłeś nie leżało nawet koło inwestycji.
Wydajesz kupę siana na zabawki, których nie potrzebujesz, żeby zapłacić trochę mniej podatku.
Dużo programistów wpada w taką bezsensowną spiralę samonapędzającej się konsumpcji, tłumacząc to sobie, że mniej dla US.
Idź na ryczałt, nie wydawaj na głupoty, będziesz miał więcej pieniędzy w kieszeni.
@JuzTuKiedysBylem: otagowałem to po prostu jako "inwestycje", bo jak to pytanie inaczej otagować, nie miałem tu na myśli biznesów za miliony, tylko regularną optymalizacje podatkową.

Nie wydaje na bezsensowną konsumpcję - samochód i komp, tak czy siak byłby i jest potrzebny,
innych kosztów brak.

Trochę mi się wydaje że zostałem przez Was niezrozumiany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
czy dobrze rozumiem że Wy potulnie oddajecie miesiąc w miesiąc,
@charlie1919:
26tys rocznie to nie jest sporo rónicy? to jest 16% wiecej d oreki

jeszcze raz, wchodzisz tutaj:
https://jakipit.pl/
wpisujesz dane i jedziesz na tym co sie najlepiej oplaca. jesli ryczalt sie nie oplaca to znaczy ze powinienes skupic sie na zarabianu kasy a nie na optymalizacji kilkuset zl miesiecznie

na wykopie sami programiści 50k

50k to bylo 2 lata temu( ͡° ͜ʖ ͡°)
@charlie1919: komp to jednorazowy strzał za kilka koła, samochód w leasing dla programisty to fanaberia w większości przypadków (i tak pracujesz pewnie zdalnie i nie wykorzystujesz go do niczego związanego z prowadzeniem działalności) i po ostatnich zmianach podatkowych nie jest jakąś super optymalizacją.
Doskonale Cię wszyscy zrozumieli. Jeżeli z kalkulatora wychodzi Ci, że więcej zarobisz na ryczałcie to nie dyskutuj z matematyką.
Jedyną opcją 'optymalizacji' dla Ciebie jest ładowanie się w
@JuzTuKiedysBylem: mi po głowie chodziło / chodzi coś takiego... inwestuje w jakąś stronę internetową / biznes online kwotę X, (albo dopisuje do swojej działalności inne pkd. żeby nie musiało to być online)
kwota X obniża mi podatki, regularnie doinwestowuje różne sumy co miesiąc i buduje coraz lepszą stronę/produkt/biznes , aż powstaje jakiś fajny produkt, który finalnie mogę sprzedać za 10X, więc idea jest taka że płacę mniej do US, a jednocześnie