Wpis z mikrobloga

#niemcy

Siemka emigracyjne świry. Moj znajomy skończył ausbildung. Ja go się pytam za co żył jak ma przecież żonę i dziecko. A on do mnie ze arbeitsamt czy jobcenter płaciło czy dopłacało mu tyle ile miał wypłaty z poprzedniej pracy. Czy on mnie wkręca czy ja jestem debilem? Pierwszy raz o tym słyszę.
  • 35
@NexciaK: Jak robiłem Ausbildung to miałem chłopów co mieszkali sami (zarobki to były ~700 brutto) i żyli głównie dzięki różnym ochłapom z urzędów (i pracy na czarno)

Ale wtedy to była minimalna bodajże 8.50 więc to byli inne czasy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@M83_: nie ma takiej możliwości, nie przysługuje alg I, ani alg II(Hartz IV). Są wyjątki, ale tutaj żaden nie występuje, o wyrównaniu do wypłaty już nie wspominając. Może otrzymywać ewentualnie Wohngeld i kinderzuschlag.
@M83_ Mojej znajomej dopłacał właśnie Arbeitsamt do środków z Ausbildung jako Krankenpflegerin do pełnej uśrednionej wypłaty, także jak najbardziej możliwe. Nawet z perspektywy urzędu, lepiej dołożyć kilka groszy, gdzie ktoś ogarnia perspektywiczny Ausbildung (duże zapotrzebowanie), niż łożyć na podstawowe świadczenia.

Mieszkała wówczas co prawda sama, ale w pierwszym roku na tym Ausbildungu dostawała 950 na rękę, także nie podlegała pod minimum socjalne z dodatków. Po prostu taki podpisała Vereinbarung z urzędem.

Nie
@kurczakos1: nie ma szans, widzielibyśmy wielu wiecznych studentów. W tym wypadku podpada pod BAB, ale to niewiele się różni od Hartz IV(patrząc na wysokość dodatków)
Tak jak z rachunkiem, pics or it didn't happen ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak, możesz wnioskować o auto do 3k€(chyba że coś się zmieniło, od dawna nie pomagam Polakom). W tym musi być zawarty podatek, oraz ubezpieczenie na kwartał. Oczywiście jeżeli spełnia
@Haddi Muszę jej powiedzieć, że tak nie można I musi oddać ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ogólnie to pracowała w miejscu pracy i dostała propozycję podwyższenia kwalifikacji właśnie tym Ausbildungiem. Miała umowę na czas nieokreślony już.

Poszła do Arbeitsamtu i powiedziała, że przejście z kwoty X na Ausbildungowe minus ileś tam procent u niej nie przejdzie i dostała zgodę na dopłacanie do uśrednionej pensji z zeszłego roku.

Po co
@Haddi
https://www.bmas.de/DE/Arbeit/Aus-und-Weiterbildung/Weiterbildungsrepublik/Foerderung-der-beruflichen-Weiterbildung/foerderung-der-beruflichen-weiterbildung.html

Arbeitsentgeltzuschuss


Beispiel: Eine Person, ungelernte oder wieder ungelernt, ist mit Arbeitsvertrag beschäftigt. Sie wechselt innerhalb des Unternehmens in eine betriebliche Ausbildung. Auch wenn diese Person keine Arbeitsleistung erbringt, wird der vereinbarte Arbeitslohn weitergezahlt. Nach § 82 Abs. 3  Satz 2 u. 3 SGB III erfolgt die Erstattung der wegen der Umschulung ausgefallenen Arbeitsstunden durch die Agentur für Arbeit im Rahmen eines Arbeitsentgeltzuschusses (AEZ).

Höhe des Arbeitsentgeltzuschusses

Für ungelernte Arbeitnehmer, die
widzielibyśmy wielu wiecznych studentów.


Nie nie.. To podlega ścisłym regułom i w akurat jej przypadku MUSISZ BYĆ ZATRUDNIONYM w tej firmie.

Jakim studentom? XD
@M83_

Reasumując, po riserczu dokładnym. Twój znajomy mówi prawdę, nazywa się to w skrócie AEZ (Arbeitsentgeltzuschuss).

Żeby było śmiesznie, o coś takiego można wnioskować już dzień po zatrudnieniu xD

Die Förderung der Weiterbildung mit Arbeitsentegeltzuschuss in einem Beschäftigungsverhältnis kann nur von beschäftigten Arbeitnehmern in Anspruch genommen werden. Sie bietet aber auch für "noch Arbeitslose", die eine betriebliche Umschulung anstreben, eine Möglichkeit. Grund: Es gibt hinsichtlich der Beschäftigungsdauer vor Eintritt der betrieblichen Umschulung
@kurczakos1: podwyższanie kwalifikacji w przypadku trwającego zatrudnienia, a otrzymywanie uśrednionego wynagrodzenia w okresie kształcenia nie będąc zatrudnionym, to dwie różne sprawy nie uważasz? Tym razem opisałeś inny przypadek, aniżeli ma początku, który robi sporą różnicę. W tym wypadku nikt poza pracodawca jej nic nie płaci, jedynie pracodawca otrzymuje zwrot części kosztów.

Studentami określiłem wszystkie osoby starające się otrzymać wykształcenie, podwyzszenie kwalifikacji itp. Jeżeli byłoby tak proste, wielu młodych ludzi robiłoby wszelakie