Wpis z mikrobloga

@prewenaza: fair trade ma na celu utrudnic tworzenie grup kapitalowych i industralizacje w panstwach nierozwinietych po to zeby importer z lokalsami rozmawial z lepszej pozycji. wprowadzanie takich porzadkow przez panstwo w jego obrebie to najkrotsza droga do feudalizmu.
@Morderczy_Morszczuk: obecnie faworyzowane są wyłącznie spółki będące w stanie wkupić się w łaski klasy ustawodawczej umiejętnym ssaniem z połykiem, bez względu na formę. głosujący na "tak" nie rozumieją że najlepszym sposobem na to by przedsiębiorstwa mające formę spółdzielni lub kolektywu będą miały równe szanse na rynku dopiero gdy politycy nie będą w stanie w niego ingerować.
obecnie faworyzowane są wyłącznie spółki będące w stanie wkupić się w łaski klasy ustawodawczej umiejętnym ssaniem z połykiem, bez względu na formę.


@prewenaza: Takie czy inne przekupywanie ustawodawców jest ważnym motywem ich działań, ale zdecydowanie nie jedynym. W wielu państwach spółdzielnie mają bardzo rozsądne przywileje mimo obecności kapitalistycznego lobbingu. Z tego co kojarzę np. we Włoszech jeśli wymiana handlowa następuje między spółdzielniami, to jest zwolniona z opodatkowania (mogłem coś poplątać, bo
@prewenaza: Ja mam trochę inne spojrzenie na początkowy etap przemian w stronę ekonomii społecznej. Uważam, że pierwszym i najważniejszym krokiem powinno być nie faworyzowanie jakiś rodzajów przedsiębiorstw, lecz odebranie przywilejów międzynarodowym korporacjom, takich jak preferencyjne opodatkowanie, specjalne strefy ekonomiczne oraz dotacje. Priorytetem jest również reforma prawa spółdzielczego, by nie rzucało kłód pod nogi pracownikom, którzy chcą się zrzeszać. Dopiero następnym krokiem będzie wprowadzenie odpowiednich bodźców rynkowych, wspierających zdrową dyfuzję kapitału oraz