Wpis z mikrobloga

Spełniło się wasze dziecięce marzenie, gracie w meczu o mistrzostwo świata. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Macie dużo czasu do namysłu, wasz przeciwnik też.

#szachy
Ruch czarnych. Należy ocenić pozycję i ewentualnie wskazać następny ruch.
Pobierz Hans_Kropson - Spełniło się wasze dziecięce marzenie, gracie w meczu o mistrzostwo św...
źródło: comment_1665160840Q8eeSnLO90EXQOgO5hLPrL.jpg

Ruch czarnych. Oceń pozycję

  • biały stoi lepiej 30.6% (15)
  • pozycja jest równa 10.2% (5)
  • czarny stoi lepiej 46.9% (23)
  • szachy, to tylko na netflixie 12.2% (6)

Oddanych głosów: 49

  • 12
Wieża na h5 nie ma jak się ruszyć bez marnowania ruchu, wieża na g4 niczego nie zrobi istotnego bo zostanie zbita przez pionka, słabe opcje z pchaniem pionków, król został wystawiony na atak w kolumnie D. Białe gońce też nic nie robią ciekawego. Mimo że białe mają więcej miejsca to możliwości i inicjatywę mają czarne.
@Hans_Kropson: Tutaj to co mi się rzuciło w oczy, to to, że zaraz białe zdobędą czarnego piona na h i nie ma jak bronić bezpośrednio, więc trzeba stworzyć równe zagrożenie bijąc Sxe5, co niejako wymusza Wxg8. Tutaj mój mierny skill szachowy się wyczerpał bo od razu bym odbijał wieżą, a jest fajne wtrącenie Sxc4 i gierka dalej trwa podobno z przewagą czarnych. Dalej z silnikiem nie sprawdzałem, ale jakiś ogólny plan
@Smonk_Da_Wead: @Hektorrr: @Dawidk01: @baalder363: @radkie:

Dziękuje wszystkim którzy odpowiedzieli na ankietę:

Pozycja pochodzi z 6-tej partii meczu o mistrzostwo świata pomiędzy Carlsenem i Anandem w 2014 roku w Soczi.
Biały oczywiście ma lepszą pozycje, ze względu na aktywność figur i słabość pionka h6. Niestety ostatni ruch białych Kc1-d2 umożliwia przeprowadzenie małej kombinacji
1...Sxe5 2. Wxg8 Sxc4+ 3. Kd3 Sb2+ i następnie bicie wieży na g8 i czarne