Wpis z mikrobloga

2406 + 1 = 2407

Tytuł: Niespokojni zmarli
Autor: Simon Beckett
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788380153929
Tłumacz: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 416
W piątej części przenosimy się wraz Davidem Hunterem w pobliże wyspy Mersea na wybrzeżu której zostały znalezione zwłoki. Istnieje możliwość, że są one powiązane ze zniknięciem Leo Villiersa oraz jego domniemanej kochanki - Emmy Derby. Sytuacji nie ułatwia ojciec mężczyzny, miejscowy magnat, który na różnych etapach śledztwa próbuje je utrudniać.

Wyjątkowo zacznę od końca. Simon Beckett przyzwyczaił mnie do mnogości zwrotów akcji. Ma również w zwyczaju przedstawić zakończenie tylko po to, aby po kilkunastu stronach pokazać, że jest ono zgoła inne. Dzieje się to również w tej części ale o ile w poprzednich już byłam przyzwyczajona, lekko znużona tak tutaj wszystko zostało tak sprytnie opisane, ciekawie przedstawione, że aż można to nazwać powiewem świeżości. Rozwiązanie jest ciekawe na tylu poziomach, że mogłabym je czytać i czytać. Samo zakończenie jest też najlepszą częścią książki.

Samo śledztwo oraz perypetie prywatne Davida są mniej emocjonujące. Z każdą kolejną książką pałam coraz mniejszą sympatią do głównego bohatera. Z jednej strony wydaje się on spoko facetem. Zna się na swojej pracy jak mało kto, jest miły oraz uprzejmy, zależy mu na dobrze śledztwa i innych. Z drugiej zaś strony niekoniecznie podoba mu się, że musi słuchać innych, postępuje wbrew logice i czasami zgrywa rolę zbawiciela narodów. Na prawdę ciężko mi jest ocenić, czy bym go polubiła w prawdziwym życiu. Muszę tutaj jednak odnieść się do kunsztu autora. Przez całą serię stworzył postać tak wielowymiarową, tak realną, że widzę ją jako prawdziwego człowieka z krwi i kości. Mam wrażenie, że znam go dobrze i mogłabym często odpowiedzieć sobie na pytanie "Jak David Hunter by się zachował w takiej, a nie innej sytuacji". Jeżeli kiedykolwiek ta seria zostanie zekranizowana to aktor odgrywający główną rolę będzie miał ciężki orzech do zgryzienia.

Wracając zaś do książki. Jest ona podobna do poprzednich: ciekawa sprawa morderstwa, która początkowo prosta z czasem zyskuje kolejne poziomy trudności. Główny bohater, któremu rzuca się kłody pod nogi ale końcowo to on przyczynia się do rozwiązania sprawy. Solidny kryminał i polecam każdemu.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
Pobierz Owieczka997 - 2406 + 1 = 2407

Tytuł: Niespokojni zmarli
Autor: Simon Beckett
Gatunek...
źródło: comment_1665665112laYTNO2UBiZxkZDJIznYRR.jpg
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.7 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-11-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Liczba stron książki: 504

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-10-22 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2018-06-08 - Użytkownik SunnO ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10)