Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika i #motoryzacja wytłumaczy mi ktoś czemu programatory do różnych MCU i EEPROMów w samochodach kosztują ogromne pieniądze? Np. takie dodawanie nowego kluczyka do Merca (w203) - trzeba odczytać password z MCU stacyjki, wygenerować klucze i wgrać do kluczka. Dlaczego potrzebuję do tego drogich programatorów?
  • 10
@fabek: no właśnie mnie to trochę zastanawia, bo myślałem, że to głównie kwestia softu a nie samego programatora.
Wiadomo, że za wygenerowanie kluczy z hasła trzeba zapłacić. Zaciekawiło mnie to.
Generalnie w sprzęcie nieco bardziej specjalistycznym kosztuje nie tylko sprzęt, ale i wiedza, którą trzeba było nabyć, by sprawić, że takie urządzenie zadziała zgodnie z oczekiwaniami. A wiedza często musi być poparta doświadczeniem, którego zdobycie zajmuje czas, a więc… kosztuje. I tak to się kręci. I stąd taka, a nie inna cena.
@mp107: moje pytanie dotyczy tylko sprzętu, co jest w tych programatorach sprzętowo takiego, że tyle kosztują? Serio one odczytują zabezpieczone układy?