Wpis z mikrobloga

Cześć, może ktoś tutaj też szukał dostawcy internetu na wsi w okolicach Nowego Sącza, zapytam.

Wieś w Beskidach, brak światłowodu, miedzi. Ze wstępnego rozeznania jedynie T-Mobile / Orange pozwala na dostęp do internetu z prędkościami ok 100Mbit/s na smartfonie ustawionym w oknie, być może z anteną zewnętrzną byłoby lepiej. Nadajniki Play, Plus widzę, są na szczycie gór ale zasięg to jakaś parodia, w domu to 1 - 2 kreski a prędkości nie przekraczają 1Mbit/s. Być może mają wycięty sygnał w moją stronę.

Inną opcją jest lokalny provider "Telbeskid", który oferuje 100Mbit/s za 110zł. Nadajnik dosyć blisko, widoczny.

Kilka pytań.
1. Czy jest tutaj może ktoś, kto korzysta z internetu od tej firmy w tym najwyższym pakiecie? Czy wieczorem rzeczywiście taka prędkość jest osiągalna? Jakie są pingi na routerze 5Ghz?
2. Czy ten "Telbeski" ma w umowie zapis zakazujący podział łącza we własnym zakresie na 2 sąsiednie budynki, a jeśli tak to czy to jest do wykrycia i co może za to grozić?
3. Czy taki podział na 2 budynki można zrobić w T-Mobile z pakietem nolimit 90Mbit/s za 90zł/mc, co grozi za wykrycie?
4. Czy w T-Mobile z tym internetem 90Mbit/s jest możliwość zmiany pakietu na niższy w trakcie obowiązywania umowy, w przypadku gdyby okazało się, że po jakimś czasie zapchana sieć nie zdoła zapewnić tej prędkości?
5. W Orange jest pakiet 2TB za 360zł? Czy po zużyciu tych 2TB można kupić następny taki pakiet na tym samym sim? Czy może to być podstawowe moje łącze? Nie będzie jakichś problemów jeśli w danym dniu pobiorę np 400GB a przez kolejne kilka powiedzmy kilkadziesiąt GB?
6. Może są jeszcze jakieś inne możliwości dostępu do internetu z prędkością min 70Mbit/s w cenie do ok 100zł/mc z możliwością podziału na 2 budynki?

#malopolska #nowysacz #limanowa #isp #internet #siecikomorkowe #swiatlowod #swiatlowody #pytanie #pytaniedoeksperta #siecikomorkowe #orange
#gsm
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nieznamniepamietam: Ładnych parę lat miałem telbeskid, z prędkością raczej nie było problemu, ale używałem tylko 15 albo 20 mbit. Granie w gierki on-line trochę loteria z pingami, widoczne głównie w strzelankach. Zdarzały się jakieś awarie, ale głównie spowodowane wiatrem itp. Co do podziału na budynki nie mam pojęcia. Ogólnie jak na zadupie byłem całkiem zadowolony, zresztą dalej z tego neta w domu korzystają, ja już tam nie mieszkam. Próbowałem przejść na
@nieznamniepamietam: Ja mieszkam w chomranicach, miałem radiówkę z telebeskidu i była kiepska, dużo zależało od warunków atmosferycznych, duży skaczacy ping.
Potem w 2016 LTE z playa do 2020 na początku 40Mbps na koniec ledwo 10
Teraz nie używam specjalnie neta i jadę na plusie z telefonu jako hotspot i to jest tragedia w weakend internetu nie ma wcale prawie
Natomiast u mnie mają podpinać światłowód z orange, infrastruktura jest już od
@Afera_zbozowa: No ja trochę dalej w stronę Limanowej. Też miałem długo ten darmowy LTE z Playa i też takie prędkości. Teraz chyba coś pozmieniali w Playu bo internetu w budynku praktycznie nie ma.
Potem do teraz nju internetowy z 180GB/mc za 29zł ale trochę brakuje.

Widzę nadajniki Play i T-Mobile na Wysokim i Plus na Chełmie. Ale LTE dobrze działa tylko w Orange i T-Mobile.
W tamtym roku poprowadzili rurkę na
@nieznamniepamietam: czekałtowałeś dostawców na wyszukiwarka.uke.gov.pl ?
są jeszcze 2 inne serwisy ale jak z aktualnością danych tego nie wiem

czemu nie rozpatrzysz starlinka? 230 zyla na 3 to nie jest wielka kasiora
kosztem jest niestety zakup sprzętu, ale jak każda posesja rzuci po stówaka miesięcznie, to będzie na ratalne spłacanie osprzętu

co do wykrywania podziału łącza to jest jak najbardziej możliwe i stosowane
To głównie kwestia infrastruktury dostawcy, ale jeśli chcesz
@nieznamniepamietam: Nie napalaj sie na internet komorkowy, radiowka juz lepiej ale to duza cena nawet za taka predkosc.
@Dibhala: Przestan pisac o jakims starlinku, to nie jest duza kasiora zwlaszcza gdy predkosc zacznie spadac. Dzielenie lacza tez niezla bzdura zwlaszcza przy laczu komorkowym, psuciu wejscia na strony czy roznych uslug.
@nieznamniepamietam: 100Mb na radiu - pozdro. Też mamy w okolicy taką firmę XD przecież to byś musiał mieć dedykowane p2p, żeby faktycznie było to 100. Na pewno jakieś sektory po kilka osób, zrobisz speedtesta pociągnie do 80Mb i potem spadnie do 20-30 a resztę osób z sektora zamulisz i wzajemnie XD
@Promets: No a jak dziala kazda radiolinia? Nigdy nie masz gwarantowanej predkosci w tego typu internecie chyba, ze postawia pojedyncza radiolinie tylko i wylacznie dla ciebie, da sie osiagac i wyzsze predkosci, myslisz, ze kazda radiolinia ma maszcie komorkowym wyciaga tylko 100mbs?