Wpis z mikrobloga

hej mirki z #medycyna i #kardiologia

3latek mial w czerwcu i lipcu blok przedsionkowo-komorowy stopnia I i II. Teraz na holterze wyszedl calkowity blok serca stopnia III (CHB)... Padla szybka diagnoza i raczej wedlug lekarzy trzeba to jeszcze potwierdzic (jestesmy w centrum zdrowia dziecka wiec rozpoczeli diagnostyke od nowa), ale predzej czy pozniej trzeba bedzie wstawic rozrusznik. Rozrusznik to ostatecznosc, wiadomo, dlatego szukam alternatyw w Europie / na swiecie.

Czy ktos z was slyszal o jakiejs klinice gdziekolwiek na swiecie gdzie z powodzeniem diagnozuja przyczyne CHB? Wole wydac kazde pieniadze i sprobowac znalezc przyczyne i probowac ja wyleczyc, zamiast czekac na wstawienie rozrusznika.

Dzieki za kazda wskazowke!
  • 4
  • Odpowiedz
@hurb: wiem, bardziej chodzilo mi o znalezienie przyczyny. Np. jesli to zostalo spowodowane przez borelioze, to zrobia milion badan ktore pomoze im stwierdzic, czy rzeczywiscie to zostalo spowodowane borelioza i jesli tak, to wdrazaja leczenie co mogloby cofnac blok
  • Odpowiedz
@kszoks przykro mi ale to niemożliwe, możliwe że to wada wrodzona, a nawet jeśli to wina innej choroby to wyleczenie jej nie odwróci już raczej bloku. Uszkodzonych komórek przewodzących pobudzenie serca się nie da odtworzyć.
  • Odpowiedz
@aiwprton: wada na 99% nie jest wrodzona. mamy dokumentacje gdzie mala podczas ciazy i po urodzeniu miala eleganckie wyniki.

Szperalem w necie (mozliwe ze kompletnie myle pojecia) i znalazlem to:
Reversibility of High-Grade Atrioventricular Block with Revascularization in Coronary Artery Disease without Infarction: A Literature Review

Rapid complete atrioventricular heart block reversal due to Lyme carditis

edit: w drugim artykule jest mowa o intravenous antibiotic ktore stosuje sie przy bardzo silnych
  • Odpowiedz