Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Pytanko dla obeznanych w temacie wynajmu.
Chciałbym sporządzić umowę na wynajem garażu w zamian za opiekę nad posesją tj: chciałbym żeby pan opiekował się moim domem i zabudowaniami pod moją nieobecność dokładnie: kosił trawnik, dbał o czystość na posesji, odśnieżał chodnik i część posesji. Dodatkowo chciałbym żeby wykonywał drobne prace remontowe oraz pomalował i odnowił budynek o którym mowa. W zamian mógłby dowolnie korzystać " dłubać przy autach".
Chciałbym sporządzić taką umowę np na 6 czy 12 miesięcy z możliwością wypowiedzenia tygodniowego lub miesięcznego.
Jestem właścicielem posesji i budynków.
Czy muszę taką umowę gdzieś zgłaszać i czy ewentualnie trzeba odprowadzać jakiś podatek?
Wydaje mi się że jest to umowa barterowa która jest dozwolona w polskim prawie.

Proszę o porady.

#prawo #sadownictwo #umowa #wynajem #warsztat #urzadskarbowy #dom
  • 7
Wydaje mi się że jest to umowa barterowa która jest dozwolona w polskim prawie.


@runnerrunner: Jest dozwolona, jest opodatkowana.

Tutaj obie strony osiągają dochód.

Dodatkowo chciałbym żeby wykonywał drobne prace remontowe oraz pomalował i odnowił budynek o którym mowa.


To tych chyba chcesz sprzedać ten garaż, a nie wynająć.
@runnerrunner: to czego szukasz to umowa użyczenia. Takie rzeczy jak utrzymanie przedmiotu użyczenia, wprost wynikają z przepisów, a obowiązek jakiegoś odnowienia spokojnie możecie zawrzeć w umowie. Co do skutków podatkowych się nie wypowiem.
@runnerrunner: Wzajemne świadczenie usług polega na tym, każdy z was świadczy swoją usługę. A to podlega zarówno pod PIT, jak i VAT. A w określonych okolicznościach może też zostać potraktowane jako jdg. Kwestia wyceny usług na takim poziomie, że ceny się znoszą (nikt nikomu nie dopłaca) pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia podatków.
Natomiast jakość wykonania usług i ich terminowość na zasadach uzgodnionych w umowie. Także ewentualne skutki w postaci kar