Wpis z mikrobloga

#linux #windows #dualboot

Kilka miesięcy temu coś mi się rozryło z windowsem i musiałem go przeinstalować. Po reinstalacji straciłem wjazd do Archa (#pdk).
bardziej potrzebowałem windowsa ostatnio niż Linuxa, więc tak wyszło że przeleżało, no ale przydałoby mi się dostać teraz tam.
Jak odzyskać poprawnie bootowalne partycje (mam podłączone 4 dyski do stacjonarki w tym na osobnych mam windowsa i linuxa, m.2 jeżeli to ma znaczenie) tak żeby móc znowu normalnie na etapie uefi/biosu decydować do którego systemu chcę wjechać?

#itsupport #plzhelp
  • 3
  • Odpowiedz
@Wyrewolwerowanyrewolwer: UEFI bierze wpisy z partycji ESP. Jest to partycja fat32. Jak ją zaorałeś, to nie ma wpisów. Zakładam, że masz gruba. Najlepiej stworzyć sobie pendrive refind. On pozwoli na znalezienie i zbootowanie instalacji. Później musisz sprawdzić, czy ESP montuje się jak należy pod Archem (jak nie to pozmieniać fstab, by się montowała) i użyć komendy z manuala:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=esp --bootloader-id=GRUB
  • Odpowiedz
@Wyrewolwerowanyrewolwer: W UEFI loadery siedzą w osobnych folderach na partycji EFI i nie wadzą sobie wzajemnie (a przynajmniej nie powinny). Windows postawił swój loader jako domyślny do bootowania, ale raczej nie zaorał Archowego loadera (o ile sam tego nie zrobiłeś). Sprawdź więc w jakimś boot menu czy możesz zbootować Archa.
  • Odpowiedz