Wpis z mikrobloga

#wolskiowojnie #ukraina #wojna #wojsko #wolski

Głoszona gdzieniegdzie teza że Ukraińcy celowo głęboko wpuścili Rosjan żeby walczyć w ramach jakiś nowych koncepcji walki nie znajduje potwierdzenia w przebiegu działań wojennych tj w faktach. Co więcej: rejony obrony Ukraińskiej były zadziwiająco płytko umieszczone w relacji do wielkości kraju zaś prymatem była obrona liczących się ośrodków miejskich aby nie dopuścić do pseudo "referendów". Przechodząc do faktów: Wojsko rosyjskie atakowało na 9 kierunkach taktycznych:
1) Czernobyl - Bordzianka dalej Buzowa
2) Czernichów - Browary
3) Konotop - Broway
4) Sumy - Browary
5) Charków - Połtawa
6) Ługańsk - Sewierodonieck
7) Donbas - Mariupol
8 ) Krym - Chersoń dalej Mikołajew
9) Krym -Melitopol dalej Bierdańsk-Mariupol
Obrona UKR próbowała PIERWOTNIE zastopować atak Rosjan w rejonach:
1) Iwanków - 50km (ale wydarzył się Hostomel) finalnie Borodzianki- Buzowa (100km)
2) Czernichów - 40km
3) Konotop - 100km (finalnie browary 250km)
4) Sumy - 40km (finalnie browary 250km)
5) Charków – 30km
6) Rubieżne - Sewierodonieck – 40km
7) Mariupol - 40km
8 ) Krym - wyście z Krymu - 20km (finalnie 180km Mikołajew)
9) Krym - wyście z Krymu - 20km (finalnie 200km Mariupol)
Na 9 kierunków ataku, w 5 Ukraińcy uporczywie bronili się na granicy praktycznie, w zasadzie niewiele ponad zasięg artylerii lufowej strzelającej Rosji. Co się stało na pozostałych 4 kierunkach?
Punkt 8 ) i 9) – zdrada o czym uczciwie piszą Ukraińcy – na skutek zdrady padło blokowania wojsk RUS z Krymu i dlatego Rosjanie wyszli w przestrzeń operacyjną dochodząc do Mikołajewa i Mariupola od…zachodu. To nie był „plan” wpuszczania RUS tylko katastrofa na południowym odcinku obrony. Co przyznają sami Ukraińcy. I na tym temat rzekomego "wpuszczenia" z Krymu poza Mikołajew można zakończyć.
Punkt 1) – tutaj też zdaniem Ukraińców doszło do braku obrony jednej z ich brygad GN pierwotnie w rejonie Iwankowa - jest to temat do dalszych analiz. Co więcej – desant na Hostomel splótł się z brakiem wiary UA że RUS przejdą 41 armią przez Czarnobyl. Po prostu Rosjanie realizując swoją koncepcję powtórki operacji Шторм-333 z zaskakującym desantem na Hostomel uzyskali przewagę. I nie jest prawdą że RUS planowo wpuszczono pod Kijów – warto tutaj wspomnieć zażarte walki pancerno-zmechanizowane o miasteczko Iwanków położone 50km od granicy -to tam byłą (pierwotnie pokonana przez RUS) główna rubież obrony.
Punkt 3) i 4) – Ukraińcy bronili Summy (40km od granicy) i Konotopy (100km od granicy) co wynikało ze szczupłości ich sił tam– Sumy znów – 40-50km od granicy. Natomiast czołówki RUS 3 Armi Panc. w działaniach rajdowych obeszły bronione ośrodki przez Ukraińców i poszły na Browary pod Kijowem gdzie poniosły klęskę. Znów widać tutaj zamysł obrony bliżej granicy ale niedoceniono woli RUS żeby działaniami rajdowymi bez II rzutu strategicznego wystawiać się na Las Teutoburski 2.0 co też prawie nastąpiło.
W skrócie: na 9 kierunków natarcia RUS, na 5 obrona uporczywa była do 40km od granicy, zaś 2 kierunki południowe to efekt zdrady co sami Ukraińcy i SBU potwierdza. Kierunek Kijowski – pierwotna rubież obrony to było Iwanków – miasteczko 50km od granicy TRZYKROTNIE zajmowane przez Ukraińców zanim Rosjanie owe zabezpieczyli. Summy – 40km od granicy gdzie Rosjanie obeszli obronę działaniami rajdowymi bez zabezpieczonych tyłów i...bez II rzutu za sobą. Finał pod Browarami znany.
Jedyny wyjątek to Konotop gdzie celowo wpuszczono RUS czołówki i Sumy gdzie RUS obeszli pozycje ukraińskie.
wolskiowojnie - #wolskiowojnie #ukraina #wojna #wojsko #wolski 

Głoszona gdzienieg...

źródło: comment_1666446222jsnV4ld6zj5NEBvd3dDIqA.jpg

Pobierz
  • 123
@selflessness:

Rosjanie po nieco ponad tygodniu znaleźli się nawet na 200+ kilometrach od granicy

100% pijących wodę umiera.
ten sam poziom argumentacji .
Rosjanie się znaleźli 150-200km na granicy na 5 z 9 kierunków taktycznych. I teraz RZETELNOŚĆ a nie właśnie geopolityczne mubo-jumbo nakazuje analizę poszczególnych odcinków co też się wydarzyło.
2x na południu - zdrada. Tego nikt nie kwestionuje.
1x na północy: tak jak pisałem rubież była na Iwankowie i
@wolskiowojnie na twitterze pod postem to tam fani Bartosiaka dali popis piękny :p

Jedna rzecz mnie zastanawia w tym wszystkim. Dlaczego za każdym razem wszyscy chcą te same dane interpretować kompletnie różnie? To ile w końcu to jest obrona na granicy? Właśnie te 40 km bo taki jest maksymalny zasięg artylerii?
@wolskiowojnie: Ehhhh... nie chcem ale muszem. No to lecimy:

Potwierdza sie moja teza że o ile masz ogromna wiedzę z zakresu sprzętu uzbrojenia itp. to jednak w kwestii manewrów wojskowych oraz szeroko pojętej taktyki, nie tyle co nie jesteś ekspertem co niestety nie masz nawet podstawowej wiedzy na ten temat. Zacznijmy od początku:

"Głoszona gdzieniegdzie teza że Ukraińcy celowo głęboko wpuścili Rosjan żeby walczyć w ramach jakiś nowych koncepcji walki nie
@wolskiowojnie czasem się myli, czasem gdzieś ma jakiś dobry pomysł. To nie ma tak, że ktoś jest nieomylny albo że ktoś zawsze źle mówi.

Problem jest w tym, że nie ma dyskusji.

Natomiast dalej ponawiam pytanie. Obrona na granicy to generalnie przyjmujemy w obecnych czasach pierwsza linie obrony poza zasięgiem artylerii przeciwnika? Czyli jakieś 40 km?
@wolskiowojnie: Czy moglbys dodac jakies male post scriptum dls ignorantow nie zajmujacych sie gleboka perspektywa i jej analiza a jedynie kibicujacym jednej ze stron? Cos w stylu: jest w pyte ukraincy zlomuja ruskich albo nie jest w pyte
@recznik_z_ikei:
Dziękuję za wpis ale :

awdopodobnie gdybym zapytał Cie publicznie o wymienienie mi chociaż 5 podstawowych manewrów wojskowych, prawdopodobnie skończyłbyś na jakiejś "obronie uporczywej" czy czymś takim.

Doubt patrząc po ilości PSZ, FMek i innych które mam. Aż takim januszem nie jestem.

"Defence in depth" to jeden z podstawowych rodzajów obrony, znany od hmmm. setek lat?

Owszem tak. I moglibyśmy się ścigać historycznymi przykładami z ostatniego 1,5 wieku, ale nie
2x na południu - zdrada. Tego nikt nie kwestionuje.


@wolskiowojnie: polki co temat wyciszony

Rosjanie to pokonali przez zdradę gen. Naumowa byłego oficera SBU a do tego jedna brygada GN nie walczyła co do dziś nie jest wyjaśnione. Plus Hostomel.


@wolskiowojnie: trudno tu mieć pewność co do jakichś założen, kiedy mamy do czynienia ze zdradą i z tajemnicą. Ale i tak jest to bez znaczenia, już po kontakcie z przeciwnikiem
Jarek, olej te zawistne male wykopki - dupa ich boli, ze sie rozwijasz, wiec zawsze beda szukali trzeciej dziury w dupie. Ludzie tak maja, olej to. Zawsze beda Cie lapac za jezyk, doszukiwac sie problemow tam gdzie ich nie ma, bo po prostu boli ich dupsko. Dobry wpis i czekam na filmik, a przegrywy dupa cicho, wracajcie do kolchozow albo na garnuszek mamusi, a ludziom ktorzy sie na czyms znaja i zarabiaja
@selflessness: ja jestem w stanie pokazać tylko JEDEN kierunek operacyjny (północno - wschodni) gdzie celowo wpuszczono Rosjan (Konotop) ale jednocześnie trzymano tereny zurbanizowane. No z tymi Sumami to tutaj faktycznie jest sprawa mniej oczywista (przepuszczenie czołówek RUS a potem walki o miasto).
Widzę też dwa gigantyczne fakapy (północ i południe) gdzie naprawdę nie stawiałby tez o "celowym" wpuszczaniu. Jeżeli chodzi o Czernihów, Charków i Donbas to sprawa jest oczywista - obrona
@recznik_z_ikei:

W takim razie wybacz zbędne uszczypliwości, najwidoczniej rzeczywiście źle odczytałem Twoją tezę, i stąd mój >potok literek. Może niektóre skróty myślowe sa dla mnie niezrozumiałe (mam to samo jak coś pisze, że potem ciężko >mnie zrozumieć i łątwo złapać za słówka, więc znam ten ból).

Spoko, zjebka jak najbardziej słuszna ale ja naprawdę mam świadomość że jestem cywilem-hobbystą i NIGDY nie będę mieć doświadczenia wojskowego który skończył uczelnie i jest
tak Twój zaraz też zleci, zróbcie sobie zbiorczy wątek do jechania po mnie bo tutaj to już śmieszy tak samo jak pasta o mentosie czytana po raz 100x. Nudne a nie śmieszne w nitce gdzie jest próba merytoryki w dyskusji a nie odreagowywania internetowej stulejki.


@wolskiowojnie: nie ma co dyskutować, ja nic nie mam do Ciebie (skoro już się tak 'tykamy'). Proponuję więcej luzu, szczególnie po tej akcji że szlaczkami, bo