Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, założyłem niedawno #pompaciepla monoblok York 7kW ale niestety się to ustrojstwo buntuje od czas do czasu stwierdzając, że ma za mały przepływ wody błędy E8 i E0.

Gwoli wstępu
Instalacja jest na rurze ze stali nierdzewnej zagniatanej 35 wszystko na 6/4". Wszystko bezpośrednio podłączone do rozdzielacza z mieszalnikiem gdzie na listwie na powrocie jest "nieograniczony" przepływ na przestrzał do rury powrotnej. Minusem jest to, że rozdzielacz podłogówki jest już na średnicy 1" i dodatkowo w rozdzielaczu są zawory odcinające połączone z automatyką, która je otwiera i zamyka, myślę, że stanowi to dodatkowy opór dla wody. Mieszalnik bierze do podłogi tyle wody ile chce. nie widzę innych powodów dla których miałby ten błąd występować.

Postanowiłem dołożyć bufor 50 ltr i chcę go podłączyć układu minimalizując zmiany w układzie.

Proszę podpowiedzcie mi czy opcja lewa będzie prawidłowo działała i czy jest poprawna?
Czy może lepiej zastosować opcję prawą zgodną z wszystkimi schematami i obrazkami na sieci?

W obu przypadkach między pompom a sekcją powrotu umieszczę kryzę by pompa podłogówki nie pobierała wody z powrotu.

Na chłopski rozum oba przypadki będą brały tyle wody do podłogówki ile popchnie pompa w podłogówce i nie bezie jakichkolwiek dodatkowych oporów które by nie pasowały pompie ciepła. W opcji Lewej zaś jeżeli pompa w pompie ciepła będzie bardziej pompować mocniej wodę to nadmiar zostanie przepchnięty do bufora a woda do podłogówki nie będzie przechłodzona w buforze. Natomiast w opcji prawej woda do podłogówki będzie lekko przechłodzona. W opcji lewej mam dużo mniej pracy do wykonania.

Co o tym myślicie? Jaki wariant jest bardziej poprawny? Jaki wariant mam zastosować?

Pozdrawiam
JacobTheLiar - Hej Mirki, założyłem niedawno #pompaciepla monoblok York 7kW ale niest...

źródło: comment_1666723347t8Mb9jY2Vj0u97BnWFba2j.jpg

Pobierz
  • 36
Aktualnie to PC steruje temperaturą na podłogówce. Jak wstawisz "kryzę" czyli po prostu korek to co będzie regulowało temperaturą? Wstaw bufor jak w opcji prawej ale musisz dołożyć zawór 3 drogowy mieszający.
dodatkowo w rozdzielaczu są zawory odcinające połączone z automatyką, która je otwiera i zamyka,


@JacobTheLiar: Myślę, że to jest twój problem. Pompy ciepła lubią duży przepływ wody. Wiesz jak są włączone/wyłączone obiegi?

Postanowiłem dołożyć bufor 50 ltr i chcę go podłączyć układu


To ci nie rozwiąże problemu powyżej.

I pójdę dalej. Przy pompie ciepła wywalił bym zawory na rozdzielaczu i ustawił przepływy na rotametrach. I maksymalnie uprościł instalację. Wybrałbym obecną opcję,
@bambus94: A to nie można dac bufora na powrocie tylko? Mhh tylko wtedy nadal pompa sobe nie da rady niby, ze ma za mały przepływ.

Nie znam sie ale wydaje mi się że instalacja powinna być jak najprostsza. Ja mam jedną pompe obiegowa w pompie ciepła, woda leci na 3 rozdzielacze, wraca przez nie do pompy ciepła i koniec. W obiegu jest jeszcze naczynie przeponowe i to wszystko. Żadnych bypassow zaworów,
@xaveri1983 dzięki za filmik, myślałem o pozbyciu się mieszalnika na podłogówce teraz już wiem że trzeba to zrobić, wcześniej działała w połączeniu z piecem węglowym.

@zibizz1 też uważam, że wszystko powinno być jak najprostsze. automatykę zostawiam bo działa prawidłowo nawet w połączeniu z krzywą grzewczą

@mirekwirek mam 11 obiegów z czego tylko 6 steruję. przy obecnej temperaturze pompa PC pracuje na najniższych obrotach i w parametrach pokazuje przepływ w granicach 0.5m3/h a
Moje zasadnicze pytanie czy opcja Lewa jest jakąś zbrodnią?


@JacobTheLiar: Opcja lewa to dodatkowe obniżenie sprawności całego układu za który jeszcze dopłacasz.

Co do opcji prawej. Robiąc zmiany w kotłowni zrobiłem tak, że bufor (300l) mogę ustawić jak po prawej (robi za sprzęgło) jak i w szeregowym. Wyraźnie widać, że w układzie szeregowym pompa pracuje bardziej optymalnie i mniej zużywa prądu (w układzie po prawej pompa szybko wygrzewa bufor).

Jak już
@JacobTheLiar:

Postanowiłem dołożyć bufor 50 ltr


Jeszcze to doczytałem. 50 litrów to chyba bardzo zły pomysł. Przy tak małym buforze w układzie równoległym pompa ciepła bardzo szybko wygrzeje bufor i znacząco zwiększysz taktowanie samej pompy. Takie bufory 50l to można dać w układ szeregowy właśnie w celu zwiększenia zładu wody gdy go brakuje. Przy tej opcji pakujesz się w tarapaty.

jedyne prawilne to jest "opcja prawa"


@Bad_Wolf: przy pojemności bufora
@Bad_Wolf mam 5 sekcji bez sterowania zawsze otwarte więc nie będzie opcji by nie było przepływu

@mirekwirek można powiedzieć że szkic wyżej mam teraz bez bufora i powoduje problemy z przepływem, obraz poniżej w sumie pokazuje to co mam w propozycjach po prawej w wersji z początku wątku tylko bez kryzy. sekcja podłogówki jest z mieszalnikiem

@mirekwirek ogólnie dostawca stwierdził, że nie ma konieczności stosowania bufora przy mojej instalacji, rzekomo jest odpowiednia
można powiedzieć że szkic wyżej mam teraz bez bufora i powoduje problemy z przepływem


@JacobTheLiar: Zrób eksperyment i zdemij na jakiś czas elektrozawory z rozdzielacza i zobacz czy problemy dalej będą występowały. Nie ma prawa aby były problem z przepływem. Jeżeli ten problem nie dotyczą elektrozaworów (które zwiększają opory w instalacji) to problem jest gdzie indziej i próbujesz go rozwiązać naokoło zwiększając tylko liczbę problemów, gdzie jeszcze trudniej będzie z diagnozą!
@mirekwirek: ok, nim wprowadzę jakiekolwiek zmiany w hydraulice to proszę podpowiedz mi na jaki ustawienia powinienem zwrócić uwagę? może masz dostęp do tego jakie ustawienia powinienem poczynić? może wystarczy tylko zwiększyć minimalną moc pompy w PC.