Wpis z mikrobloga

#insiderswiftuje #ios #swift #naukaprogramowania

Dzień 2

Dzisiaj był krótszy kurs i chyba nawet łatwiejszy niż dzień pierwszy. Mowa była o wartościach logicznych "prawda i fałsz" oraz o "wstawkach". Ale na koniec dzisiejszego dnia kursu był czelendż heh

Polega to na tym, żeby:

Creates a constant holding any temperature in Celsius.
Converts it to Fahrenheit by multiplying by 9, dividing by 5, then adding 32.
Prints the result for the user, showing both the Celsius and Fahrenheit values.


I zrobiłem to tak (musiałem wrócić do tego jak wykonywało się obliczenia bo pomyliło mi się z "*=" itp a to było przy zmiennych (ale i tak mi się to miesza :/)):

let celcius = 20.0
let farenhajt = celcius * 9 / 5 + 32
print("Aktualna temp to \(celcius) lub w farenach \(farenhajt)")

Jak dobrze zapamiętałem to mogę wykonywać obliczenia w kolejności odpowiedniej bo swift i tak robi to po kolei a nie wszystko na raz prawda? W innym wypadku bym musiał zapisać inne stałe i po kolei na tych stałych robić działania?

Tyle na dziś i dobrze, bo muszę też coś popracować :) Miłego!
  • 5
@Prism2772: Widzę, dzięki! Czyli jak na matematyce w szkole ;) Nie rozumiem tylko jak działa ten "remainder operator" jak masz 5 % 4 to rozumiem, że 1 bo jedynka zostaje jakby ale jak mam rozumiem 3 % 4 to 3!? Bo 4 nie Mieści się ani razu w 3 czy jak? Pytam z czystej dziekawości
@Insiders: To Ci sprawdza podzielność mireczku. Jeśli masz (4 % 2 == 0) - true, ponieważ 4 jest podzielne przez 2 i masz wtedy 0, jeśli masz np (5 % 2 == 0) da Ci false. Patrz na to jako reszte z dzielenia :D