Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie nurtowało, co jest poza obserwowalnym Wszechświatem. Pewnie nigdy się nie dowiemy. Ba, poznanie samego Wszechświata jest już zadaniem na kolejne tysiąclecia.

Człowiek żyje ok. 75 lat. Wszechświat ma 13.8 miliarda lat.
Człowiek zajmuje metr kwadratowy przestrzeni. Tymczasem takich Dróg Mlecznych są miliardy, a sama Driga Mleczna jest już niewyobrażalnie wielka.

Czuję rzeczywisty smutek, że nigdy nie poznam pełnej prawdy i faktów.

#kosmos #astronomia
Pobierz red7000 - Zawsze mnie nurtowało, co jest poza obserwowalnym Wszechświatem. Pewnie nig...
źródło: comment_1667782164mxo7q6UeNMa3mQIL2jctM1.jpg
  • 70
Mi zawsze rozwala głowę jak coś może nie mieć końca a nawet jeśli ma to co jest za końcem.


@osdpl: Tak samo może nie mieć końca jak kula ziemska nie ma krańca. Objętość wszechświata jest skończona, ale geometria przestrzeni jest taka że jak polecisz odpowiednio daleko w jedną stronę to wrócisz z drugiej. Taka kula ziemska tylko w 3d.

Bardziej mi chodzi co jest poza tym.
@red7000: Po za obserwowalnym wszechświatem jest reszta wszechświata którego światło jeszcze nie dotarło. Absolutna większość tego światła nigdy do nas nie dotrze. W internecie znajdziesz szacunkowe wyliczenia wielkości całego wszechświata tl;dr obserwowalny wszechświat to pikuś wobec jego całości.
@grap32: tak i nie tak, to znaczy @mnmlny trochę mocno uogólnił. Generalnie większość fizyków teoretycznych jest przekonana o istnieniu jakiejś formy transcendencji, co więcej tym bardziej wierzą, im głębiej zajmują się tematyką wokół szeroko rozumianej unifikacji. Natomiast transcendencja niekoniecznie oznacza "dziadka w chmurce", czy to jak my powszechnie myślimy o religii. Bardzo zdrowe podejście miał w tej kwestii Feynman.
@w0jmar: Jedna z najbardziej kultowych polskich produkcji, memicznych, postacie są dobrze napisane, prześmiewcze historie, itp. czego chcieć więcej? Czy to jest różnica czy to kreskówka czy anime, nie ma różnicym, nawet bajki warto oglądnąć disneya, bo są piękne i dużo z nich można wycisnąć

Jeśli chodzi o polskiego twórce który stworzył najlepsze dzieła, bez zawachania stwierdziłbym że to walaszek, od starych produkcji na yt po kapitana bombę do disco polo, które
@osdpl: W końcu znalazlem kogoś kto ma podobną życiową rozkminę do mnie.


Tutaj kilka osób ma na to jakieś wyjaśnienie i totalnie mi ono nie rozjaśnia mojego myslowego fuckupu.