Wpis z mikrobloga

Nigdy nie zrozumiem fenomenu konserwatora zabytków w Polsce - z mojego punktu widzenia powinien trzymać rękę nad zabytkowymi kościołami, zamkami czy innymi ładnymi i starymi nieruchomościami, konsultować prace remontowe w tych zabytkach itd a co robi? Stara drewniana chaupa na wsi z zawalonym dachem, leje się do środka? No zakaz wyburzenia bo konserwator zabytków chce to mieć u siebie XD ja prdl...

#smiechprzezlzy #konserwatorzy #niewiemjaktootagowac
  • 10
@paramyksowiroza: powinno się ustawowo znieść ochronę konserwatora zabytków nad samymi drogami poza miejscami gdzie droga towarzyszy zabytkowym zabudowaniom. Rynki, ryneczki i stare miasta miałyby zagwarantowaną ochronę a w końcu możnaby pozbyć się takich potworów jak te torowisko. Czy też na przykład przez Wszewilki przebiegała wielce zabytkowa droga z kostki. Krzywa, przeorana setką przekopów, kanalizacjami itp. instalacjami, ogólnie tragedia. Zrobiono remont, tak świetny, że droga rozpadała się jeszcze pod stopami budowlańców.
@paramyksowiroza: a teraz wygląda tragicznie. Mix starej różnokolorowej kostki w wielu rozmiarach, zabytkowość pełną gębą. Do tego najlepsze, remont tak się udał, że trzeba było ograniczyć ruch ciężarowych na tym tylko krótkim odcinku drogi. Ograniczyć niemal do zakazu całkowitego, bo tylko posiadający stosowne zezwolenie mogą tą drogą przejeżdżać. Genialne po prostu.
powinien trzymać rękę nad zabytkowymi kościołami, zamkami czy innymi ładnymi i starymi nieruchomościami, konsultować prace remontowe w tych zabytkac


@mirkizwiochy: No, a tego nie robi?

Stara drewniana chaupa na wsi z zawalonym dachem, leje się do środka? No zakaz wyburzenia


@mirkizwiochy: No to chyba dobrze, przecież takie obiekty też posiadają walory zabytkowe. Tego wcale dużo nie ma wpisane. Kiedyś to olali i np. wiatraki drewniane kompletnie poznikały z naszych krajobrazów.
@mirkizwiochy: Ale kto powiedział, że zabytek ma być publicznie dostępny? Wszystkie kamienice, dwory, pałace, domy to najczęściej prywatne posesje. Tylko niektóre należące np. do gminy są zaadaptowane na szkoły/muzea/urzędy/i tak dalej. Oglądać to sobie można z zewnątrz przez płot.
@mirkizwiochy: Ale co inaczej. Co złego w tym, że ktoś mi popatrzy na chałupę? No chyba nic.
Ja wiem, że wpis z zabytkiem jest sporo utrudnień, na każdy remont trzeba uzyskać pozwolenie. Ale można też dostać dotację/refundację na takie prace (pod warunkiem ich konserwatorskiego charakteru).
W dzisiejszych czasach ludzie sami wnioskują o włączenie takich obiektów jak domy do rejestru. Rzadko robi się to z urzędu. I jakoś potrafią w tym znaleźć
@Vadzior ale kto ci mówi że ja chcę pieniądze? Chce rozebrać tą starą ruderę bo stoi na środku działki budowlanej a nie mogę i nie mam się gdzie wybudować i gdzie mieszkać, gmina sama sobie wciągnęła na listę zabytków, zabrać do skansenu nie chcą, utrzymywać nie chcą a ja nie chcę mieszkać w starej ruderze bez kibla i wody i cisnąć nie wiadomo ile kasy w remont bo konserwator zabytków ma takie